.

.

Desing Letter, 1664 Kč, bellarose.cz
Everbay, 399 Kč, mall.cz
Holka na vdávání, 590 Kč, holkanavdavani.cz
Busy B, 249 Kč, bonami.cz
Busy B, 639 Kč, bonami.cz
15
Fotogalerie

Jak naplánovat svatbu? Přehledný harmonogram pro dokonalý den D

Čeká vás svatba? Gratulujeme! Jak ale velký den naplánovat, aby bylo vše podla vašich představ? Odkud začít? Máme pro vás přehledný harmonogram, abyste vše zvládla sama, budete-li chtít. Nebo si můžete vzít na pomoc svatební plánovač – poradíme vám, jaký zvolit. 

Plánování svatby – jak začít

Plánování svatby není jednoduchá věc, naopak – je to velký projekt s řadou dodavatelů či deadlinů, které je třeba zařídit a pohlídat. Nemluvě o sbírání inspirace. Naštěstí v různé podobě existují svatební plánovače, které vás přípravami provedou krok za krokem.

TIP NA VIDEO: Po svatbě si můžete místo klasického alba nechat vyrobit fotoknihu

Video placeholde

Proč si pořídit svatební plánovač?

Svatební plánovače jsou propracované svatební harmonogramy, které mohou mít různou podobu – tištěnou (výběr těch nejhezčích a nejpraktičtějších najdete v galerii) nebo on-line. Jejich součástí bývá (kromě přehledného návrhu harmonogramu) také prostor, kam si můžete ukládat svatební inspirace či tipy na dodavatele, seznam hostů a podobně. V případě on-line plánovače bývá někdy k dispozici i svatební kalkulačka na sestavení rozpočtu.

Možností je také aplikace, kterou stáhnete z App Store – hned ta první se příznačně jmenuje Svatební plánovač a má výborné hodnocení.

Svatební plánovač si samozřejmě můžete vytvořit i sama. Na tištěnou verzi stačí stylový notes či diář, kam si budete zapisovat úkoly, kontakty a deadliny, a karis blok, kam si můžete zakládat inspiraci. Anebo si můžete vytvořit Excel či Google tabulku a k tomu využít Pinterest, kde si vytvoříte nástěnky s potřebnou inspirací (svatební šaty, svatební dorty, dekorace...). Fantazii se meze nekladou, přesto doporučujeme využít dostupné svatební plánovače alespoň jako šablonu, která vám dodá rámcovou představu, co je potřeba zařídit hned, co později a na co rozhodně nezapomenout.

Svatební harmonogram

Svatební harmonogramy se pochopitelně mohou lišit. Záleží na tom, jestli máte na přípravu svatby jeden rok, půl roku, nebo třeba jen tři měsíce. A samozřejmě také na vašich prioritách. Většina svatebních plánovačů však předpokládá, že se lidé berou zhruba rok po zásnubách, a na přípravu svatby tak mají dvanáct měsíců.

Co a kdy zařídit na svatbu

12 měsíců před svatbou: Promyslet místo, rozpočet, termín a počet hostů

To jsou tři nejdůležitější kritéria, která promyslete jako první – ideálně hned po zásnubách, pokud počítáte se svatbou do roka. Nejprve se rozhodněte, jestli chcete svatbu u nás, popřípadě v zahraničí, ve svém, nebo snoubencově rodišti, ve městě, či na venkově. Bude se celá svatba konat na jednom místě, anebo bude nutné řešit přesun z obřadu na hostinu. Bude nutné zajistit nocleh pro přespolní hosty?

Poté si alespoň rámcově stanovte rozpočet a kdo se na něm bude podílet. Můžete počítat s pomocí rodičů, nebo si budete hradit svatbu sami? A do třetice toho nejdůležitějšího si stanovte možné termíny – mějte jich víc pro případ, že by vámi vybrané místo nebo kněz již byli zarezervovaní. Zároveň si promluvte s lidmi, kteří jsou pro vás nejdůležitější, jestli budou mít tento termín čas (a nebude se například krýt s termínem jejich dlouho plánované dovolené). A proberte také se snoubencem, kolik lidí byste si přáli pozvat.

11 měsíců před svatbou: Koordinace a organizace akce

V dalším kroku si dobře rozmyslete, kdo vám bude pomáhat s organizací svatby. Malou svatbu do třiceti lidí možná zvládnete sama nebo s pomocí organizačně zdatné kamarádky, nicméně přesto doporučujeme zvážit službu profesionální koordinátorky ve svatební den. Díky tomu si svůj den mnohem lépe užijete, protože se na vás nebudou obracet hosté s dotazy. Současně nebudete muset hlídat časový harmonogram ani dodavatele. Pokud máte padesát a více hostů, zvažte, jestli investovat do služeb svatební agentury, která vám pomůže vybrat spolehlivé dodavatele, pohlídat termíny a potřebné dokumenty i zajistit zajímavé slevy.

10 měsíců před svatbou: Rezervace místa, fotografa, kameramana

Nyní je na čase nejen vybrat, ale i zarezervovat místo obřadu, potažmo kněze, a místo hostiny, potažmo ubytování pro hosty. Příliš neotálejte ani s rezervací fotografa a kameramana, pokud budete chtít svatební videoklip. Ti nejlepší bývají zpravidla přes léto velmi vytížení.

9 měsíců před svatbou: Určení stylu svatby

Máte-li vybrané místo a fotografa, máte už rámcovou představu i o stylu celé svatby. V posledních letech jsou v kurzu romantické venkovské svatby, ale i městské kulisy mají své kouzlo. Příliš už se nehraje na ladění svatby do jedné barvy a stejně tak luxusní pompéznost je pasé. Abyste si nabrala inspiraci a vytříbila si svoje představy, doporučujeme založit si profil na Pinterestu a založit si nástěnky k jednotlivým tématům: svatební šaty, výzdoba, inspirace na focení.

8 měsíců před svatbou: Výběr svatebních šatů

Začněte tím nejpříjemnějším, tedy šaty. Rozmyslete si, jestli chcete být klasickou nevěstou s dlouhou a bohatou sukní (zdá se, že se jejich obliba pomalu vrací), nebo spíše moderní – nosí se i kratší sukně, separate styl i peleríny. Na základě toho, jak originální šaty si budete přát, se rozhodněte, zda se vypravíte na průzkumnou do salonu, nebo rovnou oslovíte šikovnou švadlenu nebo třeba nějakou českou designérku. Počítejte, že v případě půjčených šatů je třeba absolvovat aspoň dvě zkoušky, v případě šitých minimálně tři.

Rychlejší variantou je svatební šaty koupit. Buď je můžete mít přímo z půjčovny, která nabízí některé nové i použité modely k prodeji. Krásné svatební šaty nabízejí i různé zahraniční e-shopy jako Asos.com, Sessun.com nebo Reformation.com. Ponechte si dostatek času nejen na zaslání šatů, ale i jejich vrácení v případě, že nebudou sedět, a objednání nových.

7 měsíců před svatbou: Vybrat svědky, šaty pro družičky, nahlásit termín na matriku

V této chvíli si rozmyslete, jestli půjdete k oltáři jen s tatínkem, nebo zvolíte jako doprovod i družičky. Obzvlášť pokud chcete za družičky svoje dospělé kamarádky, je na čase domluvit se s nimi na šatech. Dnes již neplatí, že by měly mít stejné, stačí se shodnout na jedné barvě. Anebo třeba jen na pastelovém odstínu či květinovém vzoru – na fotografiích to pak vypadá skvěle.

Současně si promyslete, kdo z přátel nebo rodiny vám půjde za svědka, a také, co bude tato role obnášet kromě svědčení na obřadu. Nahlaste termín svatby na matrice a zařiďte všechny související formality.

6 měsíců před svatbou: Zařídit květiny, vybrat oblek pro ženicha

Máte vybrané šaty, můžete se zamýšlet na kyticí, případně nad ozdobami do vlasů a korsážemi. Fotografie z Pinterestu a jinou inspiraci přineste vybranému floristovi nebo floristce. Společně pak můžete navrhnout i květinovou výzdobu, samozřejmě s ohledem na váš rozpočet – v rámci jednoduché venkovské veselky postačí i jednoduše vázané kytice na stůl, které můžete umístit do rozličných váziček či zavařovacích sklenic. Pokud plánujete zvyk házení kytice, můžete si objednat menší kopii té své. Nastává také čas vybrat oblek pro ženicha, který by měl stylově ladit s vašimi šaty. Bude ho kupovat, anebo si ho nechá ušít na míru? Možností je také koupit si oblek a nechat si ho upravit.

5 měsíců před svatbou: Vybrat svatební dort, promyslet pohoštění

Současně s květinovou výzdobou je na čase promyslet dort. U vybraného cukráře si domluvte ochutnávku, dobře si promyslete design dortu. Na Pinterestu sice najdete překrásné kreace, ale v tomto případě platí, že jednoduché zadání = lepší výsledek (pokud nenatrefíte na opravdu zdatného cukráře se skvělými referencemi).

Také restauraci, kde se bude konat vaše hostina, můžete požádat o ochutnávku některých jídel. Současně promyslete, jestli chcete tradiční hostinu, nebo raut, popřípadě kombinaci. Čím dál populárnější je také sweet bar, speciální a většinou krásně nazdobený stůl se sladkostmi, zákusky, makronkami a podobně. Proberte také nápoje – zejména jaký alkohol bude na svatbě k mání a kdo za něj bude platit.

4 měsíce před svatbou: Nakoupit vybavení a dekorace

Kromě květinové výzdoby si promyslete i další vybavení, které bude na svatbě potřeba – ať už kvůli počasí (party stan) nebo jako dekorace (slavobrána, tabule, lampiony, svícny...). Nábytek či stany nabízejí specializované půjčovny, stejně jako drobný svatební dekor.

Vyberte si firmu nebo grafika, kteří vám zpracují svatební oznámení.

3 měsíce před svatbou: Určit, které tradice a hry budete chtít dodržet, promyslet svatební zábavu

Součástí českých a moravských svateb bývají různé tradice a zvyky nebo svatební hry. Nenechte se do ničeho tlačit a dobře si promyslete, které se na vaši svatbu hodí a rezonují s vaší náturou. Stejně tak dobře zvažte, kolik her do programu zahrnete – někdy mohou zábavu příjemně rozproudit a hosty stmelit, jindy mohou mít opačný účinek.

Vítanou zábavou je rozhodně hudba a DJ nebo kapela. Domluvte se s nimi, kolik hodin budou hrát a kolik si budou účtovat za každou další hodinu navíc. Promyslete také, jestli vám na obřadu stačí reprodukovaná hudba, nebo chcete třeba kvartet.

2 měsíce před svatbou: Rozeslat svatební oznámení, vybrat snubní prsteny

Rozešlete svatební oznámení a současně spusťte svoje svatební webovky nebo založte událost na Facebooku, kde hosty informujete o možnostech dopravy a ubytování a o tom, jaké svatební dary si přejete. Vyberte si snubní prsteny. Budete chtít stejné, nebo každý v jiném stylu. Necháte si udělat památeční gravírování?

6 týdnů před svatbou: Doladit detaily

Poohlédněte se po botách a doplňcích ke svatebním šatům i k obleku ženicha. Zamyslete se nad výslužkou, popřípadě drobnými dárečky pro hosty. Dohodněte si termín s vaší kadeřnicí a kosmetičkou a určete si i datum rozlučky se svobodou – tři až jeden týden před svatbou. Dolaďte zasedací pořádek a výzdobu, vyberte si hudbu k obřadu a připravte pro DJ seznam písní, které chcete, aby zahrál na oslavě.

3 týdny před svatbou: Zkoušky s kadeřnicí a vizážistkou, zanést doklady na matriku

Domluvte si s kadeřnicí a vizážistkou a absolvujte zkoušku účesu a make-upu. Natrénujte si chůzi ve svých svatebních botách. Ujistěte se o rezervacích ubytování, termínu předání šatů, dodání dortu a květin. Pokud má mít na vaší svatbě někdo proslov, dejte dotyčnému vědět, aby si ho mohl v klidu připravit.

Nejdéle dva týdny před svatbou je nutné předložit na matrice dokumenty potřebné k svatbě: platný doklad totožnosti, rodný list, popřípadě pravomocný rozsudek o rozvodu předchozího manželství (pokud jste rozvedená) či úmrtní list zemřelého manžela (pokud jste vdova).

1 týden před svatbou: Vyzkoušet svatební šaty i s líčením, make-upem a doplňky

Vyzkoušejte si kompletní svatební outfit a apelujte s tím i na ženicha. Nechte si u kadeřnice udělat sestřih a barvu, ženich ať se nechá ostříhat.

Den před svatbou: Zajít si na kosmetiku

Nechte si udělat manikúru a pedikúru. Připravte si svatební šaty a všechny doplňky. Totéž platí v případě ženicha. Zavolejte svým nejbližším (rodiče, svědci, družičky) a ujistěte se, že vědí, kdy a kde mají být.

Svatební den

Najezte se, v klidu se oblékněte, zhluboka se nadechněte a usmívejte se. Pamatujte, že jste udělala maximum, aby vaše svatba byla dokonalá, a že každá svatba si i přes sebelepší organizaci žije tak trochu svým životem. Uvolněte se a užívejte si to.

Po svatbě

Vyrovnejte účty s dodavateli. Poděkujte rodičům a předejte jim dárečky. Domluvte se s fotografem a kameramanem na termínu dodání fotografií a videa. Rozdejte zbytek dortu do výslužky a dva kousky si dejte do mrazáku na první výročí. Protřiďte svatební dary, peníze od hostů, rozešlete děkovné sms a začněte se s manželem připravovat na svatební cestu. Nechte si udělat novou občanku.