.

. Zdroj: iStock.com

.
.
.
.
26
Fotogalerie

Jak vybrat nejkrásnější svatební šaty – nabízíme inspiraci i rady, podle čeho šaty vybírat

Vybrat si dokonalé šaty, ve kterých se celý den budete cítit jako princezna, je pro většinu nevěst tím nejdůležitějším předsvatebním úkolem. Poradíme vám, jak postupovat, abyste si měsíce nelámala hlavu a pak ze zoufalství třeba nesáhla po těch nepravých. 

Hledejte inspiraci

Z vlastní zkušenosti mi přijde naprosto ideální načerpat nejdříve inspiraci. V klidu si sedněte k internetu a projeďte fotogalerie svatebních salónů (nemusíte se ohlížet na to, ve kterém jsou městě, jde zatím jen o inspiraci), zapátrejte na facebookových profilech fotografů, návrhářek i třeba květinových dekorací (všichni se rádi pochlubí nevěstou, na jejíž svatbě se podíleli) a v neposlední řadě se inspirujte na Pinterestu pod klíčovými slovy "wedding dress" nebo "bride dress".

Když si fotografie šatů, které se vám líbí, budete poctivě ukládat do složky, brzy najdete prvky, které se opakují. Líbí se vám ve většině případů dlouhý krajkový rukáv a všechny šaty doplněné závojem vám připadají mnohem krásnější? Pak máte dobré vodítko pro výběr vašich vysněných šatů.

Tvar postavy

Samozřejmě určitou roli při výběru by měla hrát i vaše postava. Pokud máte nevýrazný pas nebo větší břicho, patrně zatoužíte po korzetu, který vám vykreslí krásnou siluetu. Jenže i korzet, který se zdá na první pohled jako ideální, vás může v průběhu svatebního dne zradit. Proto je lepší si oblast boků a bříška formovat spíše kvalitním zeštíhlujícím prádlem. Díky němu vám budou lichotit třeba i splývavé šaty.

Dalším problémem pro spoustu nevěst mohou být bříško nebo široké boky, které vyřazují ze hry šaty známé pod názvem "mořská panna". Jak už pojmenování napovídá, jsou opravdu hodně úzké a až dole se rozšiřují. Takové šaty si může dovolit opravdu jen ultraštíhlá žena, takže pokud vám nelichotí, nebuďte smutná, rozhodně v tom nejste sama! Stejně tak mnoho žen trápí povolené a silnější paže. Ty snadno zamaskujete v šatech s rukávem, které jsou aktuálně velmi populární. Vsadit můžete i na kápi, která je žhavým svatebním hitem ve světě.

Trendy

Dalším faktorem, který může ovlivnit vaše rozhodování, jsou aktuální trendy. Ty se sluší rozdělit na tuzemské a zahraniční, protože se dost výrazně liší. U nás jsou již několikátou sezónu v kurzu jednoduše střižené šaty v boho stylu zdobené krajkou, dlouhé rukávy, kapsy v sukni, rozparky, odhalená záda, transparentní materiály, 3D kvítky nebo mašle. Trend minimalistických svatebních šatů je na vrcholu především díky stále stoupající oblíbenosti venkovních přírodních svateb, se kterými opulentnost příliš nekoresponduje. Často nevěsty volí kombinaci body a sukně. Výhodou je, že ke zdobenému body můžete pak v průběhu dne střídat spodní díl. S kratší sukní i culottes kalhotami bude vypadat skvěle a můžete tančit až do rána.

Aktuální trendy v zahraničí se trochu liší. Zahraniční Bridal weeky ovládly šaty inspirované královskými svatbami, dlouhé závoje, diadémy, odhalená ramena i dlouhé balónové rukávy.

Vybíráme

Když načerpáte inspiraci, ujasníte si, co je pro vaši postavu dobré, a osvojíte si aktuální trendy, je na čase přejít k samotnému výběru. Nemusíte mít jasnou představu od rukávů až po vlečku, postačí i detaily. Když přijdete do půjčovny nebo k návrhářce s tím, že chcete odhalená záda, splývavou sukni a potahované knoflíčky na rukávech, dokážou vám i z těchto maličkostí vybrat či ušít šaty přímo pro vás.

Jdeme do půjčovny

Svatební šaty z půjčovny mají své výhody, ale samozřejmě i nevýhody. Doporučujeme se dopředu objednat, aby se vám nestalo, že na vás žádná z pracovnic salónu nebude mít čas. Na sjednaný termín můžete dorazit i s odbornou porotou v podobě kamarádek, maminky nebo sestry. Každé oči navíc se v tomto případě hodí. Většina salónů nabízí ke zkoušce i láhev sektu, díky které se budoucí nevěsta i její rádkyně lehce uvolní.

Nakonec si nechte poradit i od odbornice, která vás má na starosti. Velmi často bývají opravdu zkušené a stačí jim doslova mrknout na vaši postavu, pleť, vlasy a celkový styl, aby vám vybraly šaty snů. Z pražských půjčoven můžete navštívit populární Šaty go home, které vám vybrané šaty dovezou až na místo obřadu, nebo oblíbené salóny Adina či Maya. Velmi populární je i kladenský Salon Sofia nebo Salon Le Monika v Jaromeři. Počítejte s tím, že zkouška vám zabere minimálně hodinu, spíš více, a zaplatíte za ni od 300 do 500 korun.

.
. | Zdroj: archiv fi

Není nutné, abyste hned v prvním svatebním salónu vybrala ty pravé, i když vás k tomu samozřejmě budou přemlouvat. Klidně jich projděte víc. Není třeba výběr uspěchat. Pokud si vyberete, nezapomeňte si pečlivě pročíst smlouvu, může se stát, že šaty před vámi někdo zničí, a tak je dobré vědět, jak se v tomto případě postupuje.

Ceny v půjčovnách se pohybují zhruba od 8 tisíc do 20 tisíc. Záleží samozřejmě na materiálu, zdobnosti i stáří šatů. Za šaty ze zbrusu nové kolekce si připlatíte. Zkontrolujte si, zda je v ceně čistírna, pokud ne, počítejte do svého rozpočtu zhruba ještě s tisícovkou navíc.

Necháme si je ušít

Stále častěji touží budoucí nevěsty po tom, aby jim svatební šaty zůstaly na památku, popřípadě si je schovaly pro svou dceru. Mnohdy také nevěsty své šaty po obřadu prodají.

Pokud jste se rozhodla si šaty nechat ušít, nejprve musíte najít šikovnou návrhářku nebo švadlenu. V tomto případě je dobré dát na reference svých známých. Další možností je důkladně prohledat internet, a to včetně Facebooku i Instagramu. Zkuste konkrétně na Facebooku hledat "fashion designer" a ukáže se vám hned několik profilů šikovných návrhářek. Většina z nich má i alba, ve kterých si jejich tvorbu, konkrétně i svatební, můžete prohlédnout. Pokud pro vás hraje roli cena i celkový postup, připravte si univerzální email a ten rozešlete vámi vybraným designérkám, potažmo švadlenám. Počítejte s tím, že návrhářka pro vás zařídí vše od počátečních skic přes nákup látek až po ušití.

Postup bývá takový, že při první schůzce konzultujete vaše představy. Poté vám designérka připraví návrhy, na další schůzce vám vezme míry, poprosí vás o zálohu a posléze nakoupí látky. Pak vás čekají zhruba dvě zkoušky během šití a finální zkouška.

Ceny se pohybují od 10 tisíc (za velmi jednoduché šaty) zhruba ke 30 tisícům. Čím víc látky, krajky a různého zdobení se použije, tím je cena vyšší.

Jak dlouho před svatbou šaty vybírat? Všechny potřebné informace najdete v našem podrobném harmonogramu.

Inspiraci najdete v galerii:

Jak vybrat nejkrásnější svatební šaty – nabízíme inspiraci i rady, podle čeho šaty vybírat

.
. | Zdroj: iStock.com
.
. | Zdroj: Archiv firem
.
. | Zdroj: Archiv firem
.
. | Zdroj: Archiv firem
.
. | Zdroj: Archiv firem
.
. | Zdroj: Archiv firem
.
. | Zdroj: Archiv firem
.
. | Zdroj: Archiv firem
.
. | Zdroj: Archiv firem
.
. | Zdroj: archiv fi
.
. | Zdroj: archiv fi
.
. | Zdroj: archiv fi
.
. | Zdroj: archív firem
.
. | Zdroj: Archiv firem
.
. | Zdroj: archív firem
.
. | Zdroj: archív firem
.
. | Zdroj: archiv fi
.
. | Zdroj: iStock.com
.
. | Zdroj: archív firem
.
. | Zdroj: archiv fi
.
. | Zdroj: archiv fi
.
. | Zdroj: archiv fi
.
. | Zdroj: iStock.com
...
... | Zdroj: istock.com
.
. | Zdroj: archiv fi
.
. | Zdroj: iStock.com