...

... Zdroj: istock.com

Svatební inspirace: Šaty, květiny, účesy nebo venkovní svatby – najděte si ten svůj styl

V momentě, kdy vám váš partner navlékne ten nejkrásnější prsten, jaký jste kdy viděla, máte pocit, že už nikdy nemůžete být šťastnější. Jenže mnoho nevěst se zbytečně brzy začne stresovat z náročných příprav svého dne D a pocit naprostého štěstí se rychle vytratí. Moje první rada zní: Užívejte si každý moment svatebních příprav, protože utečou jako voda a vy budete později litovat, že se vám při slovech dort, šaty a dekorace zbytečně stahoval žaludek!

Místo svatby

Pro začátek vyberte místo, kde si řeknete "ano". V první řadě je důležité domluvit se s partnerem, jestli chcete obřad, hostinu i večerní zábavu na jednom místě, nebo je raději rozdělíte. Svatby na jednom místě jsou v posledních letech populární, a proto také stále přibývá romantických statků, kde většinou můžete hosty i ubytovat, a tak se zábava může protáhnout až do ranních hodin. Každý statek má trochu odlišné podmínky. Někde platíte za pronájem, jinde musíte využít jejich jídlo i pití nebo třeba zaplnit prostory na ubytování. Každý si ale najde místo, které vyhovuje nejen oběma snoubencům, ale i jejich svatebnímu rozpočtu. Další variantou je pohádkový obřad na zámku, v zámeckých zahradách nebo v kostele, odkud se pak můžete spolu se svatebčany přesunout na hostinu a zábavu. Některá místa je vhodné rezervovat už rok dopředu.

Velmi oblíbené jsou v poslední době i odpolední obřady, po kterých následuje společný raut pro všechny svatebčany. Nemusíte se tak trápit tím, koho pozvete na slavnostní oběd a kdo má přijet až po něm. Ovšem, pokud si potrpíte na tradice, není problém mít na statku slavnostní oběd s rodinou, svědky a nejbližšími přáteli a až po něm obřad. Jen vás varuji předem, i když se vám podaří se během svatebních příprav zbytečně nestresovat, v "ten den" na vás všechno padne a žaludek se vám stáhne do velikosti lískového oříšku. Slavnostní oběd před obřadem bude patrně to poslední, na co v tu chvíli budete myslet.

Inspiraci hledejte u svých přátel, kteří již svatbu měli. Také zasedněte společně k počítači a věnujte hledání míst pár hodin. Udělejte si finální pětku těch nejkrásnějších a domluvte si prohlídku. Do jednoho z nich se určitě na první pohled zamilujete a hned budete vědět, že je to to pravé!

Svatební šaty snů

Každá z nás si své svatební šaty představuje trochu jinak. Záleží totiž i na tvaru postavy, výšce nebo věku. Každá z nás však nejlíp ví, v čem se cítí dobře a které střihy nám lichotí. Ideální šaty můžete najít v půjčovnách nebo si je nechat ušít a schovat třeba pro svoji dceru. Trendy ve svatebních šatech jsou v posledních letech poměrně ustálené. Do ústraní se posunula přehnaná zdobnost, opulentnost a s ní spojené korzety, které ženám sice vytvarují vosí pas, ale velmi často zdeformují ňadra a ruce. V kurzu jsou jednoduché šaty zdobené krajkou, oblíbené jsou dlouhé rukávy, kapsy v sukni, odhalená záda i vlečky. Trend minimalistických svatebních šatů je na vrcholu především díky stále stoupající oblíbenosti venkovních přírodních svateb, kam se princeznovské šaty s obručí příliš nehodí.

Světové trendy přichází s dalšími svatebními prvky, které však k nám dorazí zhruba s dvouletým zpožděním, a to pouze v případě, že se v zahraničí uchytí. Žhavými trendy, které ovládly zatím jen přehlídková mola na newyorském Bridal Weeku, jsou svatební kápě, sundavací rukávy nebo třeba svatební overaly! Na kápi s předstihem vsadila třeba čerstvá nevěsta Serena Williams.

Inspiraci najdete na naší nástěnce na Pinterestu, kde jsou fotky nevěst z celého světa. Když si vyberete několik šatů, které vás na první pohled zaujmou, uděláte si trochu obrázek, jak by měly vypadat ty vaše. Nemusíte mít jasnou představu od rukávů až po vlečku, postačí i detaily. Když přijdete do půjčovny nebo k návrhářce s tím, že chcete dlouhý krajkový rukáv, odhalená záda a splývavou sukni, dokážou vám i z těchto maličkostí vykouzlit šaty přímo pro vás.

Svatební účesy

Úzce spjatá s výběrem šatů je i volba účesu. Mezi žhavé trendy, nejen svatební, patří ledabylé účesy, které bývají paradoxně mnohem složitější než ty uhlazené. Perfektní vysoko posazené drdoly jsou out, v kurzu jsou spíše přirozeně navlněné vlasy ozdobené květinovým věncem, jednotlivými kvítky nebo štrasovými sponkami. Oblíbené jsou i nepravidelné drdoly, ze kterých volně padají pramínky, některé mohou být spletené do copu. Copy, copánky a nejrůznější zamotané vlasy jsou také velmi populární.

Naprosto ideální je opět hledat inspiraci na našem Pinterestu. Favority si vytiskněte nebo uložte do telefonu a poraďte se se svou kadeřnicí, který je pro váš tvar obličeje, barvu vlasů a celkový styl svatby ideální.

Svatební dorty

A teď konečně něco, do čeho můžete zapojit i ženicha. Vybrat ty správné ruce, které vám připraví svatební dort, bývá opravdu těžké. V tomto případě je ideální orientovat se podle referencí svých blízkých, popřípadě oslovit někoho, kdo vám připravoval třeba narozeninový dort, se kterým jste byla opravdu spokojená.

Než se dostanete k samotnému ochutnávání dortů, na které se váš nastávající určitě těší, musíte mít alespoň představu o tom, jak by měl vypadat. Dorty potažené sladkým fondánem a ozdobené holubičkami, postavami nevěsty a ženicha nebo cukrovými růžičkami jsou totálně pasé. Nejoblíbenější jsou teď takzvané naked dorty poseté ovocem a ozdobené stejnými květinami nebo lístky, jako máte v kytici i v dekoraci. Inspiraci najdete na webových i facebookových stránkách cukráren, které se rády chlubí svými výtvory, ale také na naší nástěnce na Pinterestu.

Svatební kytice a dekorace

Svatebním trendům podléhají samozřejmě také květiny a celková dekorace. Stejně jako jsou pasé dokonale uhlazené vlasy, tak i svatební kytice perfektního tvaru. Navíc už to dávno není jen o bílých a růžových růžích! Krásně vypadají kytice z lučního kvítí, které dokonale korespondují s venkovní svatbou v uvolněném stylu. Na svatbu v kostele nebo na zámku může být květina trochu "učesanější".

Důležitý je i výběr barevné kombinace jak svatební květiny, tak i květinové dekorace. Populární je kombinování romantické pudrově růžové se svěžím meruňkovým odstínem, elegantní šedou nebo lehce provokativní bordó. Podle vybraných barev pak můžete vymýšlet a ladit ozdoby na stoly, slavobránu nebo třeba výzdobu pergoly či stanu, kde většinou probíhá večerní/noční svatební veselí.

Inspiraci opět naleznete na naší nástěnce.