...

... Zdroj: iStock.com

Kde se vdávat? Krásné svatby venku i uvnitř nebo na netradičních místech

Jedna z prvních věcí, kterou budete muset řešit jako nastávající nevěsta, je místo svatby. To je natolik určující, že kvůli němu možná budete muset zvolit i jiné datum svatby – tedy pokud bude vaše vysněné místo v tomto termínu obsazené. Ještě než se pustíte do vybírání, poradíme vám, jak vybrat místo na svatbu snů a na co si dát pozor. 

Dostala jste od přítele prstýnek, ještě se samou radostí tetelíte a uvažujete, odkud vlastně tak náročný projekt, jako je svatba, začít plánovat? Ze všeho nejdřív si s partnerem alespoň přibližně stanovte výši rozpočtu, datum svatby a počet hostů, které chcete pozvat. Tyto tři parametry jsou totiž zásadní i pro výběr místa, kde se bude vaše svatba konat.

První otázka, na kterou si budete umět poměrně snadno odpovědět, je, jestli svatbu uspořádáte v naší zemi nebo v zahraničí.

Svatba v zahraničí

Svatba v zahraničí se hodí pro páry, které dávají přednost jedinečnému místu před desítkami hostů a které chtějí zažít netradiční romantiku, a přitom se příliš nestarat o náročnou organizaci. Tu můžete naštěstí svěřit svatebním agenturám, které se na sňatky v zahraničí specializují a které vám pomohou nejen s výběrem místa, ale i s vyřizováním potřebných dokumentů, pohlídají, aby nenastal problém s legalizací sňatku a v případě potřeby vyšlou na místo česky mluvícího koordinátora.

Kdy se pustit do plánování svatby?

Ačkoli zní svatba v zahraničí jako spontánní nápad ve stylu last minute dovolené, počítejte s tím, že na zorganizování potřebujete minimálně tři měsíce. Je to důležité hlavně kvůli veškěré administrativě, která se musí na místo konání svatby posílat i s dvouměsíčním předstihem, dále je třeba k tomu přičíst čas na vydání duplikátu rodného listu, překlad všech potřebných dokumentů či jejich ověření apostilou na Ministerstvu zahraničních věcí. Připravte se také na to, že je třeba dorazit na místo dva až tři dny před termínem obřadu.

Co se týče rozpočtu, ceny jsou individuální a jejich výši ovlivňuje jednak exkluzivita vybrané destinace, ale i obřadního místa. U svatebních agentur se ceny liší i podle toho, jestli platíte jen organizaci svatby v zahraničí, anebo celý zájezd s cestou a ubytováním. Do celkové ceny pak samozřejmě musíte přičíst náklady na svatební šaty, oblek pro ženicha, prstýnky... Podtrženo, sečteno, svatba v zahraničí vyjde podobně, jako svatba u nás s desítkami hostů.

Svatba u nás

Pokud se rozhodnete pro svatbu v České republice, je třeba si položit několik otázek, které odhalí vaše nároky na to pravé místo. Chcete svatbu spojenou s místem vašeho bydliště nebo narození? Máte svatbu na jaře nebo v létě, budete chtít obřad nebo oslavu venku? Dáváte spíše přednost městským kulisám, nebo sníte o romantické ceremonii na louce? Chystáte sňatek civilní, nebo bude třeba vybrat ten správný kostel? A co občerstvení? Využijete nabídky restaurace, anebo budete mít catering?

Velká svatba: hledání místa je těžší

První filtrovací otázkou je, kolik vlastně budete mít na svatbě hostů. Některá místa jsou sice kouzelná, ale jejich kapacita není schopna pojmout střední a větší svatby, takže se s nimi můžete hned rozloučit. Rozhodně nemá smysl spoléhat se, že se hosté nějak vměstnají nebo že někteří na poslední chvíli odřeknou. Pokud máte stovku a více hostů, počítejte naopak s tím, že hledání vhodného místa bude náročnější, obzvlášť máte-li i jisté estetické nároky a přejete si svatbu podle trendů posledních let, která si příliš nerozumí s rustikálním stylem typických českých restaurací.

Další kritérium pro výběr místa je, jestli chcete obřad, oslavu a ubytování na jednom místě, nebo alespoň poblíž. To je ideální varianta, protože zamezíte velkým časovým prodlevám při přesunu. A určitě se vyplatí, i pokud budete mít hosty, kteří přijedou na vaši svatbu zdaleka a budou již trochu zmoženi cestou.

Svatba v kostele, nebo na radnici?

Tradičním místem pro konání obřadu je samozřejmě městská radnice. Výhodou tohoto místa bezesporu je, že je to jak organizačně, tak i z hlediska financí nebo administrativy nejjednodušší. Naopak nevýhodou může být, že mu často schází osobitost a také příjemná výzdoba, které hrají v současných svatbách čím dál větší roli.

Velmi romanticky naopak působí svatba v kostele, která ovšem zpravdila vyžaduje, aby byl aspoň jeden ze snoubenců pokřtěn. V případě katolické svatby musí snoubenci rovněž počítat s tím, že budou docházet na sezení ke knězi, což někdy může trvat půl roku i rok.

Pokud nejste se snoubencem věřící, a přesto se nechcete vzdát svatby v kostele, je tu možnost konání obřadu v odsvěceném kostele, kdy si užijete duchovní atmofséru, ačkoli váš sňatek bude civilní. Čím dál populárnější také je domluvit si duchovního z jiné církve než katolické, který dodá vašemu obřadu osobnější rozměr. Některé církve (například Apoštolská) to umožňují, aniž by snoubenci byli věřící.

Svatba venku, nebo uvnitř?

Velmi lákavé jsou romantické obřady či zahradní party pod širým nebem, nicméně počasí v létě bývá rozmarné, a tak je dobré počítat i se suchou variantou. Ani při slunečném dni nemusí být venkovní obřad zrovna příjemný, obzvlášť pokud máte limitované posezení a někteří hosté musejí stát. V takovém případě je lepší nechat obřad na odpolední hodiny, kdy již slunce tolik nepálí. A nezapomeňte na malé občerstvení.

V každém případě platí, že obřad dnes můžete mít takřka všude – na louce, v lese, v nedostavěném kostele nebo na kopci s výhledem (jen pozor, pokud budete mít mezi hosty děti či prarodiče). Tento pozemek si musíte legálně pronajmout buď přímo od majitele nebo od města, což domluvíte katastrálním úřadě. Oddávajícím je většinou starosta vesnice nebo městského obvodu, kde se má svatba odehrát. Připravte se také, že svatbu na netradičním místě (mimo určenou oddací místnost) je třeba domluvit s matrikou, které také zaplatíte speciální provozní poplatek.

Svatební hostina

Co se týče místa následné hostiny a oslavy, můžete si vybrat buď restauraci, nebo na dané místo domluvit catering či food truck, který vám připraví skvělé burgery nebo vegetariánská jídla. V každém případě si domluvte ochutnávku alespoň u těch jídel, na kterých vám nejvíc záleží. Protože co si budeme povídat, jídlo patří na svatbě k tomu nejdůležitějšímu a často se i od něj odvíjí hodnocení, jestli se oslava vyvedla, nebo ne. S restaurací se také domluvte na tom, jestli si můžete přinést nějaké vlastní pokrmy, např. svatební koláčky a nápoje.

Pokud chcete zábavu až do ranních hodin, nezapomeňte se domluvit s majitelem restaurace. Mnoho podniků si totiž účtuje poplatky za obsluhu po půlnoci. Rovněž si zjistěte, jaká jsou omezení v případě venkovní party – abyste zamezili nepříjemnostem s rušením nočního klidu. A do třetice se poptejte, jaká akce se v hotelu nebo v restauraci koná den předem. Obzvlášť pokud potřebujete ubytovat hosty, počítejte s tím, že to zpravidla jde až v odpoledních hodinách.

Svatba v Praze

Svá romantická zákoutí nabízí také naše hlavní město. Svatbu zde můžete prožít jak v krásných historických kulisách, tak i v intimním zákoutí pražských zahrad nebo parků. Mezi oblíbená obřadní místa patří samozřejmě Staroměstská radnice, Pavilon Grébovka, Vrtbovská zahrada nebo Trojský zámeček. Svatbu můžete uspořádat také v proslulých pražských parcích, například ve Stromovce, na Letné s přilehlým Letenským zámečkem, popřípadě v Průhonickém parku.

Možností je opravdu mnoho a na své si v Praze přijdou i milovníci netradičních lokací. Vdát se můžete například na parníku, zatímco pluje po Vltavě, pokud hledáte spíše industriální prostory, můžete svatbu vystrojit v Bubenči ve Staré čistírně odpadních vod, která své prostory pronajímá i pro tyto účely.

Svatba na statku a ve stodole

V poslední době jsou hodně populární také netradiční místa jako různé statky nebo stylově vyzdobené stodoly, které krásně ladí s venkovským či vintage pojetím svatby. Zatímco některá místa jsou na takovou svatbu připravena a nabízejí bohatý inventář včetně drobných dekorací, na jiná budete muset nábytek podle svých představ pronajmout a rovněž obstarat výzdobu.

Naštěstí i u nás se již dají najít místa, která nemusíte složitě přetvářet k obrazu svému a můžete nechat vyniknout jejich přirozenou krásu. O taková ale bývá velký zájem a mohou být rezervována i na rok dopředu. Pokud ale netrváte na konkrétním datu, je tu ještě možnost uspořádat svatbu v týdnu místo o víkendu, kdy bývají pronájmy znatelně levnější. O víkendu si za ušetřené peníze můžete dopřát zasloužený relax třeba ve spa anebo si zajít na luxusní snídani.

Doporučujeme

Načíst další články