...

... Zdroj: iStock.com

Pivovar Vraník
Pivovar Vraník
Stodola Angusfarm
Stodola Angusfarm
Stodola Angusfarm
29
Fotogalerie

Jak zařídit svatbu ve stodole nebo na statku? Inspirace a tipy na skvělá místa s atmosférou

Také se vám líbí stylové a rustikální svatby, které v posledních letech ovládly svatební alba na zahraničních blozích? Chtěla byste mít svatbu v podobném stylu a hledáte tu správnou lokaci? Pak pro vás bude ideální uspořádat ji na statku nebo ve stodole. Ano, i u nás už se dají najít místa, která vám poskytnou přesně to, co hledáte. 

Svatby na statku nebo ve stodole nabízejí unikátní balíček výhod. Předně jsou to kontakt s přírodou a krásné kulisy pro focení v nedalekém okolí, ale také uvolněná atmosféra, soukromí, kdy nemusíte řešit, jestli oslavou do rána nerušíte lidi žijící v okolí, a (co je možná nejdůležitější) možnost zařídit celou svatbu na jednom místě: obřad, hostinu s party i ubytování pro hosty. Kde se u nás nachází ta nejkouzelnější venkovská stavení? Podívejte se na naše tipy.

Svatba na statku

Statky, které slouží jako ubytovací zařízení s možností uspořádat soukromou oslavu, mají u nás delší tradici než stylově vybavené stodoly, a tak je z čeho vybírat.

Farma Michael

Farma Michael, která se nachází hodinu jízdy autem jižně od Prahy, nabízí komplexní a přitom členitý areál bývalé tvrze Nedvězí, který pojme až 300 hostů na oslavu a 130 jich ubytuje. V blízkosti se nachází Nedvězský rybník a řada vzrostlých stromů, které poskytují soukromí a zároveň na ně můžete zavěsit nejrůznější dekorace. Mimochodem, zdejší inventář je také skvělý. Hostinu můžete zažít buď pod širým nebem, nebo pod stylovým dřevěným trámovím, k dispozici je dokonce i venkovní bazén. Časopis Marriage guide udělil Farmě Michael titul Svatební místo roku 2017.

www.farmamichael.cz

Statek Blažejovice

Statek Blažejovice se nachází na pomezí Středočeského kraje a Vysočiny, 40 km od Jihlavy ve směru na Prahu po D1. Je ideálním místem pro svatby kolem 50–60 hostů, ubytovací kapacita je 85 lůžek. K dispozici jsou dva vnitřní sály – klimatizovaná místnost s krbem a barem a také stodola, kam se pohodlně vejde 70 lidí. Statek Blažejovice nabízí rodinné prostředí a čerstvou domácí kuchyni s lokálními dodavateli, která se soustředí na grilovaná masa, ryby a vegetariánské dobroty. Nabízí letité zkušenosti a fér přístup, ale také svůj unikátní koncept, který připouští jen drobné změny.

www.blazejovice.cz

Penzion V Polích

Nedaleko Prahy, v obci Malé Číčovice, se nachází zrekonstruovaný statek z 18. století a v něm Penzion V Polích – pohádkové místo, které usadí a ubytuje 36 lidí. Na večerní party sem ovšem můžete pozvat až 120 svatebčanů. Nedaleko se nachází krásná raritní osmiboká barokní kaplička, kde se mohou konat jak občanské (v pátek), tak církevní obřady. Penzion V Polích je proslulý stylovými rustikálními interiéry i pokoji, ale i výbornou kuchyní.

www.penzionvpolich.cz

Bukovanský mlýn

Chcete svatbu na pozadí větrného mlýna, který vypadá jako z pohádky? Bukovanský mlýn se nachází necelou hodinu autem jihovýchodně od Brna a vystrojí vám pravou moravskou veselku se slivovicí na uvítání, cimbálovkou, degustací vín i tradicemi pod vedením krojovaných tetiček. Hodí se pro svatby, které mají 50–75 hostů, celková kapacita ubytování je 53 lůžek a 15 přistýlek. Pozor, v červenci a srpnu zde svatby neprobíhají, prostor dostávají rodinné dovolené.

www.bukovansky-mlyn.cz

Další tipy: Barokní statek Benice (Středočeský kraj), Statek Samsara (Jihomoravský kraj), Statek Vletice (Středočeský kraj)

Svatba ve stodole

Míst, které nabízejí vysloveně ubytování ve stodole, je u nás zatím poskrovnu, ale pomalu se to mění. Tohle jsou naše tipy.

Jízdárna Hejtmánkovice

Broumovský penzion Jízdárna Hejtmánkovice otevřel teprve před čtyřmi lety, kdy jeho majitelka vycítila zájem o rustikální svatby a nechala speciálně pro tuto příležitost zrekonstruovat stodolu, kde můžete uspořádat hostinu svých snů. S pronájem stodoly totiž máte k dispozici hned 21 stolů a stovku krásných dřevěných židlí, ke kterým si můžete vypůjčit i jutu na výzdobu. Hned vedle stodoly najdete krásné zahrady, kde můžete mít buď venkovní posezení (stylový nábytek opět k dispozici), anebo i obřad (alternativou je nedaleký kopeček s altánkem).

www.jizdarna-hejtmankovice.cz

Pivovar Vraník

V Trnavě u Zlína se nachází rodinný Pivovar Vraník, jehož součástí je také rozlehlá stodola s dřevěným trámovým stropem, která prošla před deseti lety rekonstrukcí. Její minimální kapacita je 50 lidí, maximální 120 lidí, takže se hodí pro střední i velké svatby. V přilehlém penzionu je pak na přespání k dispozici 35 lůžek. Součástí je také venkovní zahrádka s možností grilování a pěkné dětské hřiště. Co se týče jídla a pití, restaurace nabízí českou i zahraniční klasiku, hlavní místní chloubou je samozřejmě pivo Vraník.

www.pivovarvranik.cz

Stodola Angusfarm

Pokud hledáte opravdu autentické místo pro menší svatbu kolem 20–40 lidí, možná jste ho právě našla. Na Plzeňsku najdete krásnou stodolu, která je součástí restaurace a penzionu Angusfarm Soběsuky a nabízí svatbu v citlivě zrekonstruovaných prostorách, kde nechybí dřevo, kámen, pálená cihla, hliněná omítka s příměsí levandule... ani křišťálové lustry, které dodávají slavnostní lesk, nebo krb, jenž dodá hřejivou atmosféru. K tomu báječné jídlo ve stylu slow food, steaky z místního plemena Angus, víno ze zdejších sklepů a ubytování ideálně pro 20 hostů, maximálně pro 40.

www.angusfarm.cz

Další tipy: Stodola v meruňkovém sadu v Dolních Kounicích (Jihomoravský kraj), nově zrekonstruovaná svatební stodola na Statku Dolany (Pardubický kraj), zrekonstruovaná koňská stáj penzionu U Větrné víly v Žibřicích (Liberecký kraj)