...

... Zdroj: iStock.com

Jak zařídit svatbu venku – doma, v zahradě nebo třeba někde v lese? Všechno jde, když se chce

Svatba v kulisách zahrady, louky nebo lesa je i u nás čím dál populárnější, protože nádherně souzní s venkovsky a uvolněně pojatými obřady a party. Svatba mimo civilizaci ovšem vyžaduje trochu více zařizování. 

Romantické obřady či zahradní party pod širým nebem jsou velmi lákavé, nicméně počasí v létě bývá rozmarné, a tak je dobré počítat i se suchou variantou. Tou může být buď zapůjčený venkovní stan, který ale nenadělá příliš parády, anebo místo, které nabízí jak venkovní, tak i vnitřní variantu v případě deště.

Výběr místa

Místa na venkovní svatbu se dají jednoduše rozdělit do dvou kategorií –ta, na kterých probíhají obřady běžně, což jsou různé zámecké parky, zahrady a nádvoří (zkrátka místa, která najdete i v nabídce matrik či svatebních agentur), a originální místa, kde třeba svatbu ještě nikdo neměl – na louce, v lese, v nedostavěném kostele nebo na kopci s výhledem.

...
... | Zdroj: iStock.com

Tento pozemek si musíte legálně pronajmout buď přímo od majitele nebo od města, což domluvíte katastrálním úřadě. Oddávajícím je většinou starosta vesnice nebo městského obvodu, kde se má svatba odehrát. Připravte se , že svatbu na netradičním místě (mimo určenou oddací místnost) je třeba domluvit s matrikou, které také zaplatíte speciální provozní poplatek.

Při výběru místa je dále třeba zvážit několik věcí, aby obřad nebo party proběhly bez komplikací. Kopec s výhledem může být úchvatným místem, ale ne, pokud máte mezi svatebčaty starší příbuzné, nebo naopak hodně malé děti.

Obřad venku

Pro svatbu venku budete rovněž potřebovat vybavení – nábytek na sezení, oltářní stolek a popřípadě slavobránu, která se obzvlášť krásně vyjímá na pozadí zelených stromů. K tomu můžete přidat i květinovou výzdobu (ideálně z lučních květin), kobereček (aby se nevěstě nezabodávaly podpatky do trávy a nezadrhával závoj) a další výzdobu (krásně vypadají například lucerničky, minivázičky nebo rámečky s rodinnými fotografiemi zavěšené na větvích stromů).

...
... | Zdroj: iStock.com

Aby byly obřadní řeč, vaše manželské sliby a doprovodná hudba dobře slyšet, je třeba zajistit také ozvučení. Mimochodem, pokud toužíte po ještě větší autenticitě a máte tu možnost, objednejte si k venkovnímu obřadu živou hudbu třeba ve formě kvartetu.

Ani při slunečném dni nemusí být venkovní obřad zrovna příjemný, obzvlášť pokud máte limitované posezení a někteří hosté musejí stát. V takovém případě je lepší nechat obřad na odpolední hodiny, kdy již slunce tolik nepálí, zato vytváří měkké světlo, které vám vykouzlí krásné fotky. A nezapomeňte na malé občerstvení pro hosty.

Hostina venku

Ačkoli i hostina venku má jistě své kouzlo, lepší je mít v záloze i vnitřní prostory. Večer již může být chladněji a navíc se může začít rojit otravný hmyz. Pokud máte u restaurace k dispozici zahradu nebo terasu, můžete sem přesunout část hostiny nebo rautu. Velmi populární jsou také foot trucky, které vám připraví například skvělé burgery, tacos nebo i vegetariánská jídla.

...
... | Zdroj: iStock.com

Vnitřní prostory uvítáte i tehdy, pokud chcete slavit celou dlouhou noc. Většina zahradních restaurací či statků v sousedství obytných domů neumožňuje konání svatby venku kvůli rušení nočního klidu. Přesto doporučujeme mít připraveno pro hosty několik teplých dek. Malé hosty také můžete potěšit klasickou baterkou anebo třeba svítícími balónky (prodává Kik).