Jakou kytici na svatbu – klasické i originální květiny | Ženy.cz
 


Jak si vybrat květiny na svatbu? Které krásně voní, vydrží nejdéle bez vody a vypadají nejlépe

2. ledna 2018 • 06:00
Svatební kytice (Wedding bouquet) • Foto: iStock.com

Svatební kytice může mít mnoho podob a měla by odrážet vkus a styl nevěsty. Přesto je při jejím výběru třeba zohlednit řadu faktorů včetně toho, jaké budete mít šaty anebo v jakém ročním období svatbu pořádáte. 

Vybrat si správně svatební kytici není jen tak, nestačí jen zajít do květinářství a ukázat na kytky, které se vám líbí. O její podobě se proto raději poraďte se zkušenou floristkou. Anebo přinejmenším zohledněte následující rady.

Kdy začít řešit kytici? Nejprve vyberte šaty a styl svatby

Svatební kytice je korunou outfitu nevěsty. Měla by ladit s vašimi svatebními šaty, ale i obecně zapadat do stylu či barevného ladění svatby. Až budete mít jisto, zarezervujte si v dostatečném předstihu termín schůzky u floristky. Kromě svatební kytice bude nejspíš připravovat i další svatební květiny a květinovou výzdobu (květiny do vlasů, kytice pro svědkyni, družičky, maminky, babičky, menší pugét na házení, korsáže, květiny na svatební stoly a popřípadě i na výzdobu obřadního místa, na dort).

Svatební kytice Svatební kytice Autor: iStock.com

Svatební kyticí začněte, jelikož od ní se bude odrážet i styl dalších kytic a květinové výzdoby. Kromě barvy zvažte, z jakých květin si ji necháte uvázat. Sezónní vazba vás totiž může vyjít výrazně levněji, navíc díky ní podpoříte lokální pěstitele. Zohledněte také, jakou máte postavu  drobné nevěsty si klidně mohou dovolit kytici ze subtilních kvítků nevěstina závoje (gypsophila) nebo konvalinek, jakou měla vévodkyně Kate.

Tip: Kolik vás bude svatební kytice a celá výzdoba stát si můžete spočítat on-line - například na stránkách salonu La Florista.cz.

Kdy před svatbou začít řešit svatební kytici a květinovou výzdobu? Podívejte se na náš přehledný svatební harmonogram:

Barva svatební kytice

Barev se určitě nebojte, pokud vysloveně nechcete například pugét z bílých květů, klidně si nechte uvázat krásnou pestrou kytici anebo do jednobarevné přidejte zelený akcent (letos bude hitem eukalyptus). Při výběru barevné palety se můžete odrazit od toho, v jakém ročním období svatbu pořádáte – k jaru se hodí spíše pastelové tóny, k létu mohou přibýt výraznější barvy, podzim si žádá zemité odstíny a zima pro změnu studené. 

Svatební kytice Svatební kytice Autor: iStock.com

Druhy květin

Nádhernou pestrost můžete samozřejmě vykouzlit i různými druhy květin. Podle globální organizace sdružující květinové producenty Produce Marketing Association budou i letos v kurzu plné květy pivoněk, jiřin či ostálek. Stále také pokračuje trend kytic, které vypadají, jako byste je ráno před svatbou sama sbírala na zahradě.

TIP: Floristky z Loukykvět nabízejí speciální balíček, kdy si za 850 Kč můžete dva dny před svatbou sama nebo lépe s kamarádkami, svědkyní či maminkou nasbírat kbelík plný květin. Na několik hodin bude jejich květinová farma v Mšeckých Žehrovicích kousek za Prahou jen vaše.

Svatební kytice Svatební kytice Autor: iStock.com

Ohromným letošním hitem jsou podle předpovědi asociace International Floral Distributors také zklidňující tóny eukalyptu či sukulentů, které dodávají přírodnější ráz vznešeným bílým květům hortenzií, růží či jasmínu. Z barevných květin podle téže předpovědi poletí fialové a růžové pivoňky, gerbery i růže stejně jako oranžové kaly a amarylky. Trendem je také ozvláštnit kytici různými bobulemi, šiškami, jehličím či bavlníkem. 

Stejně jako existují květiny vhodné na svatbu, jsou i takové, které se pro tuto příležitost vůbec nehodí. Mezi nimi jsou určitě chryzantémy, které se dávají na hroby. Příliš se nedoporučují ani lilie, které mohou iritovat svou vůní, a zapomeňte i na slunečnice nebo anturie, které jsou jednoduše out. 

Tvar svatební kytice

Přestože existuje více možností, jak uvázat svatební kytici – kompaktní kulatý pugét, převislá kytice, „žezlo“ (kytice s dlouhými stonky) nebo „koule“, čím dál víc nevěst dává přednost freestyle kytici neboli volné vazbě, která je hitem posledních let. Jedná se o kytici, která vyniká rozmanitostí barev i květů a která sice působí mnohem méně „učesaně“, ale také lépe dokáže odrážet uvolněný styl současných nevěst. A co víc, skvěle se vyjímá na svatebních fotografiích

Svatební kytice Svatební kytice Autor: iStock.com

Kytice na házení

Zvyk házet kyticí je čím dál populárnější i na českých svatbách, málokterá nevěsta chce ale svůj pugét obětovat. Proto se domluvte s floristkou, aby vám kromě vaší kytice uvázala i její menší kopii určenou právě k této tradici. Vy se nevzdáte té své ani ji neponičíte, zatímco vaše svobodná kamarádka, která menší kytici chytí, si ji klidně může odnést na památku. 

Kdy by měla nevěsta spatřit svatební kytici? Dozvíte se v našem přehledném článku o svatebních tradicích. 

Květy do vlasů

Velmi populární je zdobit účes nevěsty živými květy. Vůbec se toho nemusíte bát, jen je třeba vybrat ty správné, které vydrží celý den – sázkou na jistotu jsou růže, kaly nebo nevěstin závoj. I tak je třeba květy zakonzervovat speciálním fixačním sprejem proti uvadnutí, ale s tím si poradí vaše floristka.

Pokračujícím trendem i v letošním roce budou kromě jednotlivých květů také květinové čelenky či věnce do vlasů. Ty se však hodí spíše na uvolněnou svatbu venku, na statku nebo ve stodole. 

Jak se měnily svatební účesy v průběhu let? VIDEO youtube.com_Allure/BPŽ

Jdi na homepage Zpět na začátek

Dokonalá svatba

Plánování a harmonogram Svatební inspirace Cena svatby Místo svatby Svatební tradice Svatební šaty Svatební účesy Snubní prstýnky Svatební kytice

Plánujete svatbu? V našem speciálu najdete praktické rady a přehledný harmonogram příprav pro svatbu v ČR i v zahraničí, v kostele i v lese. Prozradíme, co při obřadu musí zaznít, pomůžeme vybrat nejkrásnější šaty, nejlepší dort a tradiční koláčky. Přidáme tipy pro výběr svatebních oznámenídekorací, které zajistí atmosféru nebo poradíme, jak zabavit hosty. Nechybí trendy a inspirace ze světových přehlídek a veletrhů. Chcete dokonalou svatbu? S námi to zvládnete!

 

Horoskopy