Svatební dort: Jaký dort na svatbu? Vybírejte podle místa i počtu lidí

3. ledna 2018
• Foto: istock.com

Pokud nejste zrovna milovník sladkého a dáváte přednost spíše klobáse, nebude pro vás nejspíš výběr dortu příliš důležitý. Na svatbu ovšem patří a většina hostů se na svatební dort opravdu těší. Výběr svatebního dortu rozhodně nepodceňujte. Krásně doplní a podtrhne styl celé vaší svatby. 

Nahý, nebo potahovaný?

U svatebních dortů jsou zhruba poslední dva roky trendy stejné. Dorty potahované silnou vrstvou marcipánu se odsunuly na druhou kolej, zastínily je takzvané nahé dorty. Na potahované dorty ale nemusíte zanevřít. V kurzu jsou i dorty s tenkou vrstvou fondánu, který je pozlacený nebo třeba mramorový.

Ale zpět k "naháčům", které jsou aktuálně číslo jedna! Nahé dorty jsou vlastně jen spojené korpusy krémem. Zvenku se pak můžou ledabyle, ale i pečlivě natřít krémem, ozdobit třeba karamelovou polevou, čerstvým ovocem  především tím lesním, které je krásně barevné, a květinami. Korpusy můžou mít různé barvy, tradiční je klasický béžový a hnědý. Skvěle vypadá kombinace obou dohromady. Můžete také zaexperimentovat s netradiční barvou, vše se dá s cukráři domluvit. 

Nahé svatební dorty mnohdy působí velmi ležérně. Jednotlivé vrstvy se na sebe nemusí nutně klást rovnoměrně, vyteklý krém spojující korpus se vůbec neřeší. Takže, když se vám při převozu trochu "obouchá", rozhodně to není konec světa. U potahovaného dortu, který by měl být opravdu bezchybný, je každá, byť jen drobná nehoda, velký problém. 

Další výhody nahých dortů: Nejsou tolik sladké, jejich příprava není náročná, jsou levnější než potahované dorty a každý je unikát, proto jsou stále tak neokoukané.

Nahý svatební dortNahý svatební dortAutor: Pinterest

Příchuti

Mezi nejoblíbenější příchuti svatebních dortů patří stále čokoláda. Té se rozhodně nemusíte vzdát, ani když si vyberete nahý dort. Světlý korpus s tmavým čokoládovým krémem nejenom chutná, ale i vypadá skvěle. Pokud jste opravdový čokoládový milovník, můžete nechat dort ozdobit nejen ovocem, ale i kousky čokolády. 

Na letních svatbách jsou nejoblíbenější dorty plněné ovocem, díky kterému je dort opravdu lehký a dokonce i osvěžující. Častou volbou bývají jahody, které perfektně ladí ke všem typům krému a skvěle vypadají. Můžete je doplnit ovocem, kterým bude dort ozdobený i navrchu. Jen pozor na to, abyste nevybrali příliš kyselé ovoce. Ideální je třeba sladký banán, který sice neudělá tolik parády, ale ve spojení s lesním ovocem je perfektní. 

Velikost

Pokud chcete, aby dort ochutnal opravdu každý, měla by velikost dortu odpovídat počtu hostů. Jestli bude patrový, nebo ne, záleží jen na vás. V tomto směru je možné opravdu všechno. I malý dort může mít dvě patra, stejně tak jako velký dort může mít jen jedno. Velkým hitem je také menší dort doplněný o barevně i chuťově totožné cupcakes, které můžete nakonec rozdat jako výslužku. 

Svatební dort z cup cakesSvatební dort z cup cakesAutor: Pinterest

Trendy

Trendy pro rok 2018 se shodují s těmi loňskými. Hlavní je, aby dort působil elegantně a ladil se stylem celé svatby. Jak už jsme zmiňovaly, hitem číslo jedna jsou nahé dorty v různém provedení. Do popředí se dostávají pozlacené, mramorové i sněhově bílé dorty, které stejně jako ty nahé můžete dozdobit květinou, lístečky nebo polevou. Poleva se nalívá na dort seshora a nechává se ledabyle stékat dolů. Vypadá to božsky! 

Novým trendem jsou také dorty s měkkými vlnkami, které jsou krásně nadýchané a doslova jako stvořené pro nevěsty, které chtějí, aby byl jejich den co nejromantičtější.

Nesmíme zapomenout ani na nejrůznější ozdoby. I když na čokoládové figurky nebo bílé holubičky byste raději zapomenout měla! Kromě ovoce a květin se dorty zdobí také různými dřevěnými nápisy, iniciály novomanželů nebo roztomilými zmenšeninami girland.

Svatební dort s měkkými vlnkami a květinamiSvatební dort s měkkými vlnkami a květinamiAutor: Pinterest

Inspiraci najdete v galerii:

Fotogalerie

45 fotografií

Jdi na homepageZpět na začátek

Dokonalá svatba

Plánování a harmonogram Svatební inspirace Cena svatby Místo svatby Svatební tradice Svatební šaty Svatební účesy Snubní prstýnky Svatební kytice

Plánujete svatbu? V našem speciálu najdete praktické rady a přehledný harmonogram příprav pro svatbu v ČR i v zahraničí, v kostele i v lese. Prozradíme, co při obřadu musí zaznít, pomůžeme vybrat nejkrásnější šaty, nejlepší dort a tradiční koláčky. Přidáme tipy pro výběr svatebních oznámenídekorací, které zajistí atmosféru nebo poradíme, jak zabavit hosty. Nechybí trendy a inspirace ze světových přehlídek a veletrhů. Chcete dokonalou svatbu? S námi to zvládnete!

 

1080p 720p 360p

Horoskopy