...

... Zdroj: istock.com

Svatební dort: Jaký dort na svatbu? Vybírejte podle místa i počtu lidí

Pokud nejste zrovna milovník sladkého a dáváte přednost spíše pořádnému steaku nebo tataráku, nebude pro vás nejspíš výběr dortu příliš důležitý. Na svatbu ovšem patří a většina hostů se na svatební dort opravdu těší. Výběr proto rozhodně nepodceňujte. Krásně doplní a podtrhne styl celé vaší svatby. 

Nahý, nebo potahovaný?

U svatebních dortů jsou zhruba poslední dva roky trendy stejné. Dorty potahované silnou vrstvou marcipánu se odsunuly na druhou kolej, zastínily je takzvané nahé dorty. Na potahované dorty ale nemusíte zanevřít. V kurzu jsou i dorty s tenkou vrstvou fondánu, který může být klasicky bílý, ale také metalický nebo třeba mramorový podle aktuálních trendů.

Ale zpět k "naháčům", které jsou aktuálně číslo jedna! Nahé dorty jsou vlastně jen spojené korpusy krémem. Zvenku se pak můžou ledabyle, ale i pečlivě natřít krémem, ozdobit třeba karamelovou polevou, čerstvým ovocem – především tím lesním, které je krásně barevné, a květinami. Korpusy můžou mít různé barvy, tradiční je klasický béžový a hnědý. Skvěle vypadá kombinace obou dohromady. Můžete také zaexperimentovat s netradiční barvou, vše se dá s cukráři domluvit.

Nahé svatební dorty mnohdy působí velmi ležérně. Jednotlivé vrstvy se na sebe nemusí nutně klást rovnoměrně, vyteklý krém spojující korpus se vůbec neřeší. Takže, když se vám při převozu trochu "obouchá", rozhodně to není konec světa. U potahovaného dortu, který by měl být opravdu bezchybný, je každá, byť jen drobná nehoda, velký problém.

Další výhody nahých dortů: Nejsou tolik sladké, jejich příprava není náročná, jsou levnější než potahované dorty a každý je unikát, proto jsou stále tak neokoukané.

Příchuti

Mezi nejoblíbenější příchuti svatebních dortů patří stále čokoláda. Té se rozhodně nemusíte vzdát, ani když si vyberete nahý dort. Světlý korpus s tmavým čokoládovým krémem nejenom chutná, ale i vypadá skvěle. Pokud jste opravdový čokoládový milovník, můžete nechat dort ozdobit nejen ovocem, ale i kousky čokolády.

Na letních svatbách jsou nejoblíbenější dorty plněné ovocem, díky kterému je dort opravdu lehký a dokonce i osvěžující. Častou volbou bývají jahody, maliny, třešně, ostružiny nebo borůvky, které perfektně ladí ke všem typům krémů a skvěle vypadají. Stejné ovoce frčí i na zdobení celého dortu. Oblíbené jsou také fíky.

Velikost

Pokud chcete, aby dort ochutnal opravdu každý, měla by velikost dortu odpovídat počtu hostů. Jestli bude patrový, nebo ne, záleží jen na vás. V tomto směru je možné opravdu všechno. I malý dort může mít dvě patra, stejně tak jako velký dort může mít jen jedno. Velkým hitem je také menší dort doplněný o barevně i chuťově totožné cupcakes, které můžete nakonec rozdat jako výslužku. Do módy se znovu vrací i několikapatrové vysoké dorty, které ovšem nejsou vůbec praktické na převoz.

Trendy

Trendy pro rok 2019 se shodují s těmi loňskými. Hlavní je, aby dort působil elegantně a ladil se stylem celé svatby. Jak už jsme zmiňovali, hitem číslo jedna jsou nahé a polonahé dorty v různém provedení. Do popředí se dostávají metalické, mramorové, sněhově bílé a dokonce i černé dorty, které stejně jako ty nahé můžete dozdobit ovocem, květinou, zelenými lístečky nebo polevou. Poleva se nalívá na dort seshora a nechává se ledabyle stékat dolů. Vypadá to božsky!

Nesmíme zapomenout ani na nejrůznější ozdoby. I když na čokoládové figurky nebo bílé holubičky byste raději zapomenout měla! Kromě ovoce a květin se dorty zdobí také různými dřevěnými nápisy, iniciály novomanželů nebo roztomilými zmenšeninami girland.

Inspiraci najdete v galerii: