...

... Zdroj: iStock.com

Dekorace na svatbu jsou detailem, který vytváří atmosféru – patří na stůl i na obřad

Svatební dekorace patří k obřadu už od nepaměti, v posledních letech ale prošly výraznou proměnou. Jaké jsou současné trendy? A kde sehnat stylové svatební dekorace a party rekvizity? 

Svatební dekorace na svatbách hrají v posledních letech významnou roli. Vedle květinové výzdoby, která je letitou samozřejmostí, lze nyní vyzdobit svatbu dekoracemi, které jí dodají atmosféru. Fungují podobně jako bytové doplňky (polštáře, knihy, vázy, obrazy...) – vdechují místu osobitost a pocit útulnosti.

Není divu, že současné trendy ve svatebním dekoru nemají daleko od trendů v bydlení. Stále letí minimalismus, který může být proložený vintage stylem či přírodními prvky (dřevo, sukulenty, juta). Podstatnou součástí svatební výzdoby jsou také rodinné fotografie a obecně dekorace připravené „na míru“ (tabule s osobními texty, dekorace ozdobené iniciály).

...
... | Zdroj: iStock.com

Svatební dekorace se mohou dělit také podle toho, jestli jsou určené na výzdobu obřadního místa, nebo místa svatební hostiny (výzdoba stolů, girlandy, svíčky, lampiony, rámečky s fotografiemi...). Speciální kategorií je výzdoba sweet baru, stolu se sladkostmi a často i svatebním dortem, který vyžaduje hlavně různé dortové stojany či etažéry). A na závěr by neměly chybět dekorace určené čistě pro zábavu neboli party props, se kterými se při fotografování vyřádí svatební hosté.

Všechny výše zmíněné dekorace mají jedno společné: Nejen vaše svatba, ale posléze i vaše svatební fotografie díky nim budou krásné, romantické, osobité a vtipné.

Jak zvolit svatební výzdobu?

Než začnete shánět dekorace na svou svatbu, je dobré mít alespoň rámcovou představu o stylu své svatby. Inspirovat se můžete třeba na Pinterestu nebo v zahraničních online svatebních magazínech, které prezentují fotografie z těch nejkrásnějších svateb světa (například Style Me Pretty, The Knot, Green Wedding Shoes...). Vhodné je vytyčit si také barevnou paletu, ve které se budete pohybovat (stačí tři odstíny), popřípadě základní materiály (krajka, dřevo, juta...).

...
... | Zdroj: iStock.com

Trendy ve výzdobě 2019

Podle zahraničního magazínu Wedding Wire bude v roce 2019 letět těchto šest typů dekorací:

1. Dlouhé tenké svíčky a k nim nejrůznější vintage svícny pro docílení eklekticky romantického stylu.

2. Pampová tráva, kterou jsme si oblíbily už ve "french chic" interiérech na Instagramu. Její květenství, které připomíná peří, krásně podtrhne svatbu v bohémském stylu. Navíc se dá i obarvit, aby ladila se svatební paletou.

3. Ratanové akcenty jsou jedním z hlavních svatebních trendů 2019. Pokud seženete aspoň jedno křeslo, které vašemu focení dodá kalifornskou hippie náladu, máte vyhráno.

4. Svícítí boxy s nápisy známe je ze skandinávsky laděných interiérů, v roce 2019 však budou plnit funkci svatebních ukazatelů a tabulek.

5. Návrat barev! Sbohem pastelové tóny, podle Pantone je barvou roku 2019 sytá korálová (Living Coral) a tahle skutečnosti se odrazí i ve svatebních trendech. K tomu oranžová, žlutá, smaragdově zelená nebo vínová. Hitem bude také ladění svatby do více odstínů jedné barvy.

6. Luxusní textilie jako samet, manšestr, kožešina, satén... zkrátka přesně ty materiály, které vládnou současné módě, přesahují i do interiérů a svateb. Využijte je na běhouny, ubrousky nebo polštáře, vytvoříte tím krásně útulnou atmosféru.

Téma svatby

Místo svatebního stylu či barvy můžete celou svatbu vztáhnout k jednomu tématu. Populární jsou například filmy (Snídaně u Tiffanyho...) nebo kostýmní seriály (Hra o trůny...). Neznamená to, že nevěsta musí vypadat jako Holly Golightly, respektive ženich jako Jon Snow. Opět jde spíše o výběr stylu dekorací, popřípadě jejich barevné ladění.

Možností jsou také města (Paříž, New York, Kalifornie...) nebo cestovatelské téma obecně. Milujete oba kávu? I od toho se můžete odpíchnout, a to nejen v případě cateringu. Jedno je jisté – téma svatby by vám mělo být oběma blízké.

DIY (do it yourself) dekorace

Když máte styl, barevnou paletu nebo téma a současně nasbíranou inspiraci na Pinterestu, je na čase přejít k realizaci svého snu. Některé dekorace bude třeba nechat vyrobit, pokud chcete něco hodně konkrétního nebo třeba památný dekor nesoucí vaše jména, iniciály či datum svatby.

Dobře si ale rozmyslete, pokud chcete něco vyrábět sama, ve finále to může být časově náročné. Zapojit můžete také šikovné kamarádky anebo dodavatele z Fleru nebo Etsy, kterým zadáte individuální zakázku (i zde je třeba počítat s dostatečným časovým předstihem a v případě Etsy také s platbou cla).

Otázkou samozřejmě je, kde vzít materiál či komponenty na výrobu dekorací. V poslední době je asi nejlevnější cestou objednat je z čínského e-shopu Aliexpress.com. Počítejte ale, že dodání trvá minimálně měsíc a objednávejte jen u dodavatele, který má solidní reference, a jen takové věci, na nichž svatba nestojí.

...
... | Zdroj: iStock.com

Obchody s dekoracemi

Bohužel v současné době není na českém trhu takový obchod, který by v plné šíři uspokojil současné nároky na svatební dekor. Naprostá většina svatebních e-shopů s dekoracemi nabízí unifikované dekorace, které neodpovídají aktuálním trendům (organzu, okvětní lístky, závěsné krystaly...).

Půjčovny dekorací

S půjčovnami dekorací to není o moc lepší, přesto už se dají najít dodavatelé, kteří mají k dispozici i aktuální inventář. Nedaleko Prahy můžete navštívit unikátní showroom (nejen) svatebního dekoru a nábytku Eterle (bývalý zemědělský areál, Libčická 1, Tursko). Mezi online svatebními půjčovnami vyniká pražská Savethedate.cz a brněnská Decstore.cz, kde si můžete konkrétní dekorace vybrat na webu a rovnou zarezervovat na svůj termín.

Dekorace na obřad

Další otázkou je, co konkrétně budete potřebovat. Velmi totiž záleží, jestli vám se svatbou pomáhá svatební agentura, která může mít k dispozici určitý inventář, (popřípadě florista) a také na jakém místě svatbu pořádáte. Na obřad, který se koná venku, je vhodné postavit slavnostní slavobránu. Rovněž využijete různé naváděcí a informační tabule.

Na prstýnky budete potřebovat nějakou stylovou misku, krabičku, polštářek či košíček (tip: Krásné skleněné krabičky vyrábí Design Florariums). Někdy je možné ozdobit také židle, popřípadě kraje uličky, kudy kráčí nevěsta.

Dekorace na hostinu

Výzdoba místa hostiny je výrazně bohatší a můžeme ji rozdělit na několik sekcí: výzdoba stolů a židlí, výzdoba prostoru, sweet bar a stůl přání. Na stoly bude třeba kromě květin zajistit také vázy či svícínky, které si můžete buď vypůjčit, popřípadě vám je opět zajistí florista či přímo restaurace. Populární jsou také jutové či krajkové pásy, které nahrazují tu tolik otřepanou organzu či satén. Stoly je vhodné také očíslovat.

Máte-li pěkné dřevěné a klidně i trochu oprýskané stoly, určitě je nezakrývejte ubrusy a nechte je vyniknout. Totéž platí i pro židle. Pokud dané místo nenabízí reprezentativní židle, nezakrývejte je ani tehdy, raději si pronajměte „americké“ svatební židle (v metalické zlaté, stříbrné, bílé či hnědé je nabízí například půjčovna Svatebni-zidle.cz).

...
... | Zdroj: iStock.com

Svatební prostory můžete vyzdobit různými visutými dekoracemi, jako jsou jutové, papírové či látkové girlandy, lampiony a lucerny, ptačí klece, popřípadě rámečky s rodinnými fotografiemi.

V posledních letech se i na českých svatbách prosazuje americký sweet bar, tedy nazdobený stůl se sladkostmi, zákusky a dorty. K němu využijete rozmanitě tvarované a dekorované tácy, etažery a dortové stojany stejně jako girlandy, rozety či pom pomy a také dortové zápichy. Podobně je vhodné mít speciální stůl na svatební přání a dary. Na obálky s přáními i penězi můžete použít třeba ptačí klec, kufřík nebo vintage poštovní schránku.

Dekorace na focení

Samostatnou kapitolou jsou rekvizity na focení– jednak na oficiální portréty ženicha s nevěstou (tabulky, girlandy...), jednak pro svatebčany (party props, masky a podobně). V současné době jsou na svatbách hodně populární fotokoutky či fotobudky, které vám umožní fotografie hned vytisknout nebo sdílet. Součástí bývá také balíček s party proprietami, takže je nemusíte nikde shánět.

Jsou vám bližší naše tradice? A znáte všechny? Podívejte se na jejich přehled.