...

... Zdroj: istock.com

Svatební fotografie jsou něco, co doceníte až po svatbě. Jak vybrat fotografa, abyste měli krásné vzpomínky?

Vybrat toho pravého svatebního fotografa bývá složité. Je jich totiž opravdu hodně, ale ne každý z nich bude splňovat vaše představy. Poradíme vám, jak vybrat fotografa, díky kterému budete mít ty nejkrásnější svatební vzpomínky. 

Kdy a jak začít hledat

Na hledání fotografa není nikdy brzo! Klidně to může být vedle hledání svatebního místa první věc, kterou začnete plánovat hned po zasnoubení. Ti nejlepší fotografové bývají velmi brzy zabraní. Obzvlášť, pokud máte svatbu v sobotu, která bývá nejvíce vytížená. Ideální je začít hledat 12–8 měsíců před svatebním dnem. Pokud by byl váš vysněný fotograf v požadovaný termín obsazený, nezoufejte. Poproste ho o doporučení. Opravdoví profesionálové spolu spolupracují.

Více informací o tom, kdy co před svatbou zařídit, vám poskytne náš přehledný harmonogram:

Na začátku je nejlepší poptat se ve svém okolí, jestli nemají s nějakým fotografem či fotografkou dobré zkušenosti nebo třeba alespoň neslyšeli kladné reference. I když vám někdo odpřisáhne, že je daný fotograf nejlepší ve svém oboru, nikdy nejednejte ukvapeně. Ozvěte se mu, zjistěte, jestli má v termínu vaší svatby volno, a pořádně si prohlídněte jeho portfolio na webu nebo Facebooku, popřípadě si nechte poslat výběr fotek. To, co může vašim blízkým připadat perfektní, nemusí naplňovat vaše představy. Proto je vždy nejlepší důkladně prozkoumat fotografie, popřípadě je porovnat s prací jiných fotografů.

Pokud žádné doporučení nedostanete nebo vám fotograf zkrátka nebude vyhovovat, musíte se pustit do hledání na vlastní pěst. Nejlepší je důkladně zabrouzdat po internetu. Nemusíte se příliš ohlížet na to, z jakého regionu fotograf pochází. Většina z nich je zvyklá cestovat za svou prací po celé republice, a tak pro ně nebude problém přijet například z Brna na pražskou svatbu.

Podle čeho vybírat

Kvalita a nápaditost fotografií

Znovu opakujeme, že je velmi důležité důkladně prozkoumat dosavadní fotografickou práci vámi vybraných fotografů. I jako laik jednoduše poznáte, kdyby fotky byly rozmazané, neostré nebo se špatnou barevností. Je však třeba se také zaměřit na to, jestli fotograf umí dokonale zachytit emoce. Poznáte to tak, že i když se díváte na svatební fotografie cizích lidí, máte z nich příjemný pocit a i za pár dnů si na ně vzpomenete.Fotograf by měl umět perfektně splynout se svatebčany a stát se nedílnou součástí vaší svatby. Díky této schopnosti ho pak přestanou hosté vnímat a jemu se podaří zachytit bezprostřední projevy štěstí a radosti.

Cena

Pro mnoho párů je samozřejmě vodítkem také cena. Předem se dohodněte, kolik jste ochotni do svatebních fotografií investovat. Cena se odvíjí také od toho, jak dlouho bude fotograf fotit. Může vám nafotit jen obřad, hostinu, krájení dortu a třeba první tanec. Takové focení stojí většinou kolem 8–10 tisíc. Další možností je, že fotograf s vámi bude už na přípravy, takže zachytí vaše líčení, česání i oblékání do šatů, a zůstane s vámi až do večera, takže budete mít fotky i ze svatební party. V tomto případě se cena focení pohybuje od 10 až do 20 tisíc. Někdy i výše.

Zjistěte si také, co fotografův "balíček" obsahuje. Mají tam přesný počet upravených fotek, někteří i počet vyvolaných fotek nebo různé bonusy třeba jako fotokoutek, focení na polaroid nebo tisk novomanželské fotografie ve velkém formátu na plátno. Jejich nabídky bývají různé, a proto je třeba je důkladně pročíst.

Je lepší mít více fotografů?

Občas se spekuluje o tom, zda na svatbu nepozvat dva fotografy, abyste měli jistotu, že stihnou zachytit opravdu každý moment. Toto rozhodnutí je spíše individuální a hodně také záleží na svatebním rozpočtu. Pokud vyloženě neseženete fotografické duo, které dělá společně, počítejte s tím, že za druhého fotografa zaplatíte stejně jako za toho prvního. Lepším řešením je dle našeho názoru investovat peníze spíše do kameramana než do druhého fotografa.

Pokud si vyberete opravdového profesionála, nemusíte se bát, že by kus vaší svatby vynechal. Sice nějaký čas stráví jen s novomanžely mimo svatební dění, ale nebojte se, že by to na výsledné práci bylo poznat. Pro váš klid můžete poprosit pár svatebčanů, aby pořídili nějaké fotografie na mobil, abyste neměli pocit, že jste během novomanželského focení o něco přišli.

Ptejte se

Ideální je domluvit si s vámi vybraným fotografem osobní schůzku nebo si alespoň zavolat. Kromě základních otázek se ho také zeptejte na to, jestli mu nevadí, když mu ukážete pár nápadů na svatební fotografie. Většina fotografů inspiraci od vás uvítá, protože si díky ní také jasně určí, jaký styl focení je vám blízký.

Když si vyberete hned několik fotografů, jejichž práce vás nadchla, a nemají na svých stránkách dostatek informací, pošlete jim mailem několik otázek, díky kterým bude rozhodování snazší. Tady jsou:

Kolik hodin s námi na svatbě strávíte?

Kolik stojí případná hodina nad rámec domluveného času?

Je v ceně zahrnutá i vaše cesta?

Kolik dostaneme upravených fotografií?

Dostaneme fotografie i v tištěné podobě?

Jak dlouho po svatbě dostaneme fotografie?

Jaká je výše zálohy?