...

... Zdroj: istock.com

Kolik stojí vdát se? I svatba s malým rozpočtem může být krásná a nezapomenutelná

I s malým rozpočtem si můžete zorganizovat pohádkovou svatbu podle vašich snů. Je to samozřejmě o trochu náročnější, než když máte neomezené finance, ale není to nic, co by žádná šikovná nevěsta nezvládla. Máte pro vás tipy!

Venkovní svatba

Pokud toužíte mít celou svatbu i následující hostinu a zábavu venku, není to žádný problém. Statky, které jsou v poslední době velmi oblíbené, bývají trochu nákladnější. Ale ne všechny. Někde se například nemusí platit pronájem, jinde si zase můžete obstarat vlastní pití. Ušetřit se dá různě. Vynecháte například ohňostroj, místo toho koupíte za pár korun prskavky nebo vyměníte drahé jídlo třeba za pečenou kýtu. Obepište místa, která se vám líbí, a rovnou je poproste o předběžný rozpočet. Díky tomu vyřadíte ty, která jsou finančně mimo váš limit.

Další možností je také pronajmout si kemp s chatkami, louku nebo zahradu. Pokud nějaký podobný prostor sami vlastníte, máte vyhráno. Počítejte však s tím, že budete muset zařídit úplně vše. Party stan, stoly, židle, sudy, pípy i veškeré jídlo. Pokud máte početnou rodinu, můžete každého požádat, aby vám na svatbu něco uvařil nebo upekl.

U venkovní svatby je třeba počítat s tím, že matrikář si ve většině případů bude něco účtovat za výjezd mimo úřad. Pokud chcete ušetřit, můžete si jen se svědky sjednat obřad na úřadě a ve váš velký svatební den se jen symbolicky políbit a místo oddávajícího nechat promluvit tatínka nebo nejlepšího kamaráda. Pozor však na to, že tato varianta se nemusí všem zamlouvat.

Vnitřní svatba

Svatby na zámcích a hostiny v restauracích jsou také stále populární. Počítejte však s tím, že do restaurace vám určitě nedovolí kromě svatebního dortupřivést nic jiného. Budete to mít téměř bez starostí, ale připlatíte si. Ušetříte jedině tak, že na hostinu pozvete co nejméně lidí. Zbytek svatebčanů přijde až na drobný raut a tvrdý alkohol si budou všichni platit sami.

Jak ušetřit

Kromě jídla, které si uvaříte, a pití, které si sami zajistíte, můžete ušetřit i na spoustě dalších věcí. Například svatební oznámení můžete zkusit vyrobit v grafickém programu sami přesně podle vašich představ. Můžete je poslat elektronicky, tím ušetříte za tisk, nebo je rozdat svatebčanům osobně a ušetřit za obálky a známky.

I svatební kytice nebo květinová výzdoba se dají vyřešit levněji. Stačí se místo známého květinářství domluvitse začínající floristkou nebo nakoupit květiny ve velkoskladu a s pomocí kamarádek je uvázat a naaranžovat do váziček.

Pokud jste zvyklá líčit se sama, není nutné si na svatbu objednávat vizážistku. Stejně tak můžete vsadit na přirozenost, co se týče účesu. Uhlazený a složitý drdol, který už stejně není v módě, můžete vyměnit za rozpuštěné vlasy sepnuté vzadu štrasovou sponou nebo do vlasů připnout živou květinu. Lokny vám určitě ráda udělá některá z vašich šikovných kamarádek pomocí kulmy nebo žehličky.

Než si půjdete vybírat snubní prstýnky, zapřemýšlejte, kolik do nich chcete investovat a jestli je oba budete nosit. Pokud už teď víte, že ženich prstýnek nosit nebude, pořiďte mu ho z chirurgické oceli za pár stovek. Nevěsta zase může ušetřit, když si prstýnek místo diamantů ozdobí zirkony nebo ho nechá úplně bez kamínků. Využít můžete také zlato, které máte doma schované po babičce. Tak ušetříte za materiál.

Více informací o materiálech a výběru prstýnku najdete zde.

Mít svatbu bez dortu by byla škoda, ale kdo říká, že musí mít nutně pater jako mrakodrap. Nechte si upéct malý, ale krásný dort. Kolem něj pak můžete naskládat cup cakes, muffiny nebo koláčky, které upečete s maminkou nebo kamarádkami. Pamatujte na to, že lidé svatby milují a každý bude nadšený, když vám bude moct s čímkoliv pomoct. Takže se rozhodně neostýchejte se na své blízké obrátit. Zároveň se nebojte přát si jako svatební darpeníze. Dnes už je to úplně normální! Navíc vám pokryjí část svatebních výdajů.

Pokud netrváte na drahých šatech, které si necháte ušít na míru nebo půjčíte v luxusním salónu, můžete nějakou tu tisícovku ušetřit i tady. Samozřejmě naprosto ideální je mít známou švadlenu a látky si nakoupit sama. To se však každému nepoštěstí. Náhradní variantou je koupit si šaty po jiné nevěstě, objednat si je ze zahraničí nebo vsadit na minimalistické šaty z konfekce. Ženich si také nemusí nutně kupovat nový oblek za několik tisíc, stačí třeba jen nová perfektně padnoucí košile. Pokud tedy doma padnoucí oblek už má.

Příliš šetřit na fotografovi se nemusí vyplatit. Pokud to i tak chcete risknout, můžete projet portfolia studentů nebo jen poprosit svatebčany, aby vše fotili, a pak si z fotek vyberete.

Co by to bylo za svatbu bez hudby a tance. Pokud se vám nechce platit profesionálního DJe, můžete si vypůjčit potřebnou aparaturu a opět poprosit partu kamarádů, aby se za DJským pultem vystřídali. Někdo si také vystačí s obyčejným notebookem, domácími bedničkami a playlistem plným hudby.

Podívejte se na přehledný harmonogram, se kterým svatbu hravě naplánujete.

Doporučujeme

Načíst další články