Originální snubní prstýnky – ceny, možnosti materiálů a rady, jak vybrat ty pravé

6. ledna 2018 • 14:32
• Foto: iStock.com

Snubní prsteny. Pro někoho jedna z nejdůležitějších a finančně nejnáročnějších položek svatby, pro jiné symbolický prvek, za který chce utratit co nejméně. A ačkoliv výjimkou nejsou páry, které si prsteny nemění, na drtivé většině svateb si novomanželé prsteny vyměňují jako symbol lásky, úcty a toho, že odteď patří jeden k druhému.

Už dávno neplatí, že svatební prsten rovná se zlatý kroužek, stejný pro ženicha i nevěstu. Na výběr máte z pestré škály materiálů i zdobení včetně drahokamů a záleží jen na vašem vkusu a rozpočtu, které prsteny zvolíte. Jak si vybrat ten, který vydrží – v tom ideálním případě – celý život.

Stanovte si částku

Nejprve si stanovte maximální částku, kterou chcete za snubní prsteny dát. Od toho se pak bude odvíjet i materiál a další zdobení, především tedy kameny.

Jaký materiál?

Pokud budete volit méně finančně náročnou variantu, budete hledat prsteny ze stříbra, chirurgické oceli nebo titanu. Pokud jste ochotni investovat do prstenů vyšší částku, máte na výběr zlato nebo platinu, v poslední době se čím dál tím oblíbenější stává palladium. Vzhledově je podobné platině, zároveň jde o cenově výhodnou alternativu.

Stříbro je sice výrazněji levnější než zlato nebo platina, je ovšem také měkčí a poddajnější. Obecně se nedoporučuje ke každodennímu nošení a jako materiál na snubní prsteny. Časem také černá, dá se ale poměrně jednoduše vyčistit. Pro snubní prsteny se využívá stříbro potažené vrstvou rhodia, která zvyšuje jeho odolnost. I ta se ale časem ztenčuje, dá se ovšem obnovit, většinou v rámci doživotní záruky.

Zlato je mezi snubními prsteny kovem číslo jedna. Jeho výhodou je nejen trvanlivost a odolnost, ale také to, že se dá vyrobit v různých barvách a v různých cenových relacích, které se odvíjejí od podílu zlata v kovu, tedy kolika karátové zlato zvolíte (18kt zlato obsahuje 75 % ryzího zlata, 14kt zlato 58,5 %).
Nejoblíbenější na snubní prsteny je bílé zlato následováno tradičním žlutým. Čím dál tím populárnější je růžové zlato, které se používá jak samotné, tak v kombinaci.

Nejvzácnější z ušlechtilých kovů je platina, která se vyznačuje extrémní odolností, je extrémně lesklá a hypoalergenní. Je známkou luxusu a také výrazně dražší než zlato.

Na cenu má také pochopitelně vliv velikost prstenů, s tím ovšem opravdu nic nenaděláte. Správnou velikost ideálně zjistíte v kamenném obchodě, jinak stojí měřicí kroužky asi 300 Kč a dají se objednat přes internet.

Lesklý, nebo broušený?

Lesklé prsteny patří mezi klasiku, je ale dobré uvědomit si, že na takovém zpracování svatebního šperku bude vidět každá rýha vzniklá při každodenním nošení. Pokud zvolíte matný povrch, můžete si vybrat mezi broušeným pískovaným, drásaným, ice povrchem či kombinovat.

Musí být pro ženicha a nevěstu stejné?

Doby, kdy pánský a dámský prsten byly totožné a lišily se pouze velikostí, jsou dávno pryč. V současné době dávají páry přednost „pánské“ a „dámské“ variantě snubního prstenu s tím, že ženské jsou pochopitelně zdobnější.

Čím dál tím více párů také řeší, jak bude snubní prsten ladit na ženské ruce s tím zásnubním. Pokud už má budoucí nevěsta úchvatný a zdobný zásnubní prsten, může dávat přednost střídmější variantě toho snubního a naopak. Řada klenotnictví a výrobců už nabízí rovnou sety zásnubních a snubních prstenů, případně se neváhejte poptat také na to, kolik by stál prsten vyrobený na zakázku. Jeho cena nemusí být ve finále o tolik vyšší.

Briliant, nebo zirkon?

Při rozhodování, zda zirkon, nebo diamant, bude pravděpodobně hlavním kritériem cena. I přesto je dobré vědět pár důležitých faktů.

U nového šperku se na první pohled zirkony a diamanty tolik lišit nebudou, oba kameny se budou blyštit. Diamant je ovšem kámen přírodní a zirkon syntetický, takže už za rok začne zirkon svůj lesk ztrácet. A čím více kamínků na šperku je a čím jsou větší, tím je rozdíl patrnější. Zkuste se tedy zamyslet, jestli by nebylo lepší ušetřit jinde než na šperku, který si pořizujete na celý život.

Cena

Jednoduché prsteny z chirurgické oceli pořídíte za několik stovek, prsteny z bílého zlata můžete sehnat přibližně od 6 000 Kč výše.

Rytina

Většina snoubenců si nechává vyrýt do prstenu jména svého partnera a datum svatby. V poslední době patří mezi oblíbené také různé symboly nebo otisk prstu snoubenců.

Inspiraci na nejkrásnější svatební prsteny najdete v naší galerii:

Fotogalerie

26 fotografií

Plánujete svatbu? Zajímají vás nejnovější svatební trendy z přehlídek, tipy na nejkrásnější šaty, účesy, kytice, chcete inspiraci na nejromantičtější místa, kde se vdávat a kdy a co je potřeba zařídit? To vše a mnohem více inspirace a užitečných informací najdete v našem speciálu Dokonalá svatba. Naplánujte si s námi vaši svatbu snů!

Jdi na homepage Zpět na začátek

Dokonalá svatba

Plánování a harmonogram Svatební inspirace Cena svatby Místo svatby Svatební tradice Svatební šaty Svatební účesy Snubní prstýnky Svatební kytice

Plánujete svatbu? V našem speciálu najdete praktické rady a přehledný harmonogram příprav pro svatbu v ČR i v zahraničí, v kostele i v lese. Prozradíme, co při obřadu musí zaznít, pomůžeme vybrat nejkrásnější šaty, nejlepší dort a tradiční koláčky. Přidáme tipy pro výběr svatebních oznámenídekorací, které zajistí atmosféru nebo poradíme, jak zabavit hosty. Nechybí trendy a inspirace ze světových přehlídek a veletrhů. Chcete dokonalou svatbu? S námi to zvládnete!

 

Horoskopy