.

. Zdroj: Instagram @27jewelry a @ondrej.stara

Nejkrásnější ano: Jedinečné zásnubní a snubní prsteny z českých dílen

Jako člověk, který vstupoval do manželství před jedenácti lety, mohu potvrdit: tuzemská nabídka svatebních šperků se za poslední dekádu neuvěřitelně rozrostla nejen co do kvantity, ale především kvality. Kdo dnes hledá osobité zásnubní nebo snubní prsteny, má z čeho vybírat. Pro přehlednost můžete začít naším průvodcem po pražských šperkařských dílnách známých designérů. Jaký styl od nich můžete očekávat?

Zdeněk Vacek

Zdenek Vacek Studio, Jana Masaryka 26, www.zdenekvacek.com

Avantgardní klenotník s dvacetiletou zkušeností Zdeněk Vacek se do povědomí zapsal jako jeden z tvůrčího dua značky Zorya, která svou činnost ukončila před třemi lety. V roce 2020 představil již pod vlastním jménem high-end kolekci šperků Báze, za kterou získal ocenění Czech Grand Design v kategorii šperky – z ní pocházejí i snubní prsteny inspirované erozí. Letos na podzim v rámci Designbloku poprvé otevřel dveře svého nového studia na Vinohradech. Při té příležitosti představil kolekci šperků na zakázku Bespoke, mezi kterými nechyběl ani zásnubní prsten Domeček (viz níže). Ve své práci Vacek kombinuje tradiční šperkařské postupy s inovativními technikami, což se propisuje i do nevšedních designových kombinací. Aktuálně zve zájemce do svého studia na Ryzí workshop, kde si lidé mohou šperk vlastnoručně odlít. Termíny najdete na Instagramu, ty vánoční jsou již příští týden.

TIP NA VIDEO: Jak vypadá svatební účes a líčení ze salonu OliOla?

Video placeholde

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 7

27JEWELRY

27JEWELRY – Boutique, Újezd 19, Malá Strana, 27jewelry.com

„Nikdy jsem neplánovala zaměřit se na svatební šperky. Ale neustále mě navádějí i moji klienti. Moje první kolekce zlatých šperků byla Precious – shluky zlatých kytiček – lidi ale víc zajímaly samotné obroučky s tím, že by takto mohly vypadat jejich snubní prsteny. Brzy nato se přidala poptávka po zásnubních,“ prozradila klenotnice Lenka Kerlická z 27JEWELRY před dvěma lety v rozhovoru pro Ženy.cz. Dnes jsou pro ni zásnubní a snubní prsteny srdcovou záležitostí. Nepravidelné, fluidní kroužky s jemnými diamantovými clustery reagují na moderní trendy, současně v sobě ale mají určitým způsobem zakódovanou klasickou eleganci, jíž dokážou oslovit i konzervativnější zákazníky. Na rukou působí jemně, zatímco pohled zblízka prozrazuje špičkovou ruční práci.

Pokračování 3 / 7

Ondřej Stára

Obchůdek pro radost, Na Dolinách 3, Praha 4, ondrejstara.com

Se svou kolekcí pouťových prstýnků se Ondřej Stára na letošních cenách Czech Grand Design v kategorii šperk umístil jako druhý. Absolvent UMPRUM svým stylem hladce zapadl do české módní komunity a představil také spolupráci s návrhářem Janem Černým. Ani v jeho portfoliu však nechybí svatební prsteny (byť sám svou ženu žádal o ruku šperkem od Janji Prokić). V kolekci Soča nabízí kroužky s hrubou texturou inspirované peřejemi stejnojmenné řeky. „Snoubí v sobě klid a divokost, jako je tomu v lidském vztahu,“ přibližuje. Aktuálně představuje žhavou novinku So Hot!, kterou pro změnu charakterizuje fluidní tvar s hladkou strukturou. Diamanty použité na zásnubní prsteny jsou laboratorního původu, takže zákazník má jistotu, že při jejich získávání nedošlo k porušování lidských práv.

Pokračování 4 / 7

Eliška Lhotská Jewelry

Přístavní 17, Praha 7 (ateliér), Klimentská 3, Praha 1 (showroom), eliskalhotska.cz

Jméno Eliška Lhotská na domácí půdě postupně zdomácnělo skrze Designblok, kde šperkařka pravidelně prezentuje své práce. V roce 2019 se stala vítězkou Czech Grand Design v kategorii šperk. Letos navázala spolupráci s módní značkou kabelek PBG, pro niž vytvořila kolekci Pretty Bloody Good, inspirovanou věštěním ze zvířecích kůstek. Zásnubní a snubní prsteny zahrnula zejména do svých kolekcí New Archeology a So. Zatímco první se do povědomí zapsala jako „šperky z chleba“ (jde o symbolické odlitky chlebové střídky ve stříbře a zlatě), druhá symbolizuje lesklou vodní hladinu a charakterizuje ji hladká textura.

Pokračování 5 / 7

Janja Prokić

Janja Prokić Studio, U Lužického semináře 11, Malá Strana, janjaprokic.com

Jméno Janja Prokić si většina lidí spojuje s masivními šperky-talismany, nicméně také ona má v portfoliu kolekce zaměřené na lásku a její stvrzování. Ta poslední je z roku 2021, jmenuje se Mitmem Love a je inspirována křehkou a prostou krásou polních květin. „Myslím, že za poslední rok jsme se dostali do fáze, kdy kroky, které děláme, myslíme vážně a nepotřebujeme u všeho ohromující gesta. Už jenom to, že se pro něco rozhodneme a stojíme si za tím, je to nejdůležitější,“ vysvětluje Janja. Prsteny z této kolekce jsou k mání v provedení z bílého, žlutého i růžového zlata. Před čtyřmi lety Prokić představila také kolekci prstenů Love Is In The Air, která se skládá ze dvou druhů zásnubních a snubních prstenů. První je inspirována větvičkami a má symbolizovat společný růst, druhá vyniká geometrickými tvary a je volně inspirována bílou magií.

Pokračování 6 / 7

Anežka Juhová

anezkajuhova.cz, objednávky do DM na Instagramu @anezkajuhova

Také jméno Anežka Juhová v posledních letech zaznamenali zejména pravidelní návštěvníci Designbloku – naposledy zde představila svou kolekci Taro. S její tvorbou se aktuálně můžete seznámit i v rámci pražského Lemarketu, který se koná 10. a 11. prosince v Pražské tržnici. Absolventka UMPRUM se inspiruje plynoucími mraky, přírodou i sny. „Přemýšlím o šperku jako o něčem, co obsahuje tajemství, vzpomínku či osobní význam, který nám pomáhá ukotvit v měnícím se prostředí a čase to, co ukotvit chceme.“ V tomto směru asi neexistují příznačnější šperky symbolizující stabilitu než právě svatební prsteny, které Juhová tvoří na zakázku. „V kolekci Ore je jeden pár snubních prstenů a součástí Eternite jsou zase dva zásnubní, ale nejde o nic uceleného. Na zakázku jsem letos tvořila v podstatě celé léto a v příštím roce už mám snubními a zásnubními prsteny vybookovaný čas až do března,“ upřesnila pro Ženy.cz.

Pokračování 7 / 7

Maria Kobelová

Maria Kobelová Studio, Varšavská 15, Vinohrady, mariakobelova.com

Česko-slovenská designérka Maria Kobelová se na české módní scéně rovněž stala vyhledávanou šperkařkou – spolupracuje třeba s návrhářkou Danielou Peškovou a navzájem se ve svém minimalistickém přístupu krásně doplňují. Minimalistické ovšem v případě Kobelové neznamená nenápadné. Snubní prsteny představila napříč několika svými kolekcemi. Prsteny Usus inspirované modelářskými špachtlemi jsou subtilnější a hladké, zatímco kroužky z kolekce Siri vynikají střídáním matu a vysokého lesku, čímž symbolizují emoce. Do svatebních prstenů řadí Maria Kobelová také masivnější designy z kolekcí Aaru nebo Euphoria – všechny uvedené modely lze přitom nechat vyrobit v bílém, žlutém či růžovém zlatě. Také s tvorbou Marie Kobelové se můžete seznámit v rámci vánočního Lemarketu v Pražské tržnici.