Umění každého setřít: Čím Wednesday okouzlila děti i dospělé?

3 min čtení

3 min čtení

Seriál Wednesday režiséra Tima Burtona se stal nečekaným hitem závěru roku 2022. První týden po premiéře totiž počin z produkce Netflixu vykázal vyšší počet hodin streamování než dosavadní klenot platformy – čtvrtá řada seriálu Stranger Things. Plesový tanec hlavní hrdinky, kterou ztvárňuje dvacetiletá Jenna Ortega, mezitím na TikToku vyvolal doslova mánii, zatímco z Twitteru se ozývá: Eddie Munson je mrtev, ať žije Wednesday!

Je alergická na barvy i na lidská objetí. Nosí výhradně černou a komunikuje s kamennou tváří, ve které těžko postřehnete byť jen mrknutí. Má zkušenosti s pitváním, ovládá kung-fu i moderní šerm a na violoncello válí Paint it Black od Rolling Stones. Nenávidí svou matku Morticii (Catherine Zeta-Jones), se svou spolubydlící Enid jedná pohrdavě a lichotky od kluků po ní netečně stékají jako po skle. Wednesday Addams (Jenna Ortega) zkrátka vůbec netouží být oblíbená. A přesto, nebo snad právě proto, ji nyní zbožňují lidé po celém světě. Čím si je získala?

TIP NA VIDEO: Jak vrstvit oblečení na podzim a v zimě?

Seriálová novinka Wednesday režiséra Tima Burtona je přitažlivá hned z několika důvodů. Předně čerpá ze známé předlohy: oblíbených filmů Addamsova rodina, na něž jsme v devadesátkách chodili s rodiči do kina a ve kterých Wednesday nezapomenutelně ztvárnila Christina Ricci. Ta navíc ve Wednesday získala roli učitelky Marilyn Thornhill, která je, na rozdíl od svých svěřenců, takzvanou normie – nemá žádné superschopnosti.

Naproti tomu postava Wednesday disponuje přinejmenším jednou superschopností, kterou jí nejspíš řada teenagerů i mladších dětí závidí. Svými slovy to shrnula moje desetiletá dcera, jež je ze seriálu nadšená: „Líbí se mi, jak je nezávislá a i v nejhorších situacích vypadá, že se jí nic nedotkne. Je strašně chytrá a každého setře.“

Motivy si ale Wednesday vypůjčuje i z jiných filmových či seriálových děl, která nám jsou blízká. Akademie Nevermore, kam Wednesday přestoupí po incidentu na své škole, se stylem i atmosférou nápadně podobá Bradavicím. Podobně scénografie Havranbálu laděná do bílé (obléknou ji všichni až na Wednesday) připomene scény z potterovského Vánočního plesu, byť ke konci se (pozor, spoiler) vyvine spíše v jeden ikonický hororový snímek ze 70. let.

Prostředí akademie Nevermore je plné tajemných zákoutí, chodeb, knihoven, těžkopádného nábytku, podivných soch a fotografií na stěnách, které svádějí k objevování záhadných symbolů a vytváření tajných klubů (mnozí si tak možná připomenou i atmosféru říjnového netflixového hitu Půlnoční klub o smrtelně nemocných teenagerech, kteří se uprostřed noci tajně scházejí a vyprávějí si děsuplné příběhy).

Studenti Nevermore však neumírají, naopak – někteří žijí stovky let. Podle svých nadpřirozených schopností se totiž dělí na tesáky (upíři), kůže (vlkodlaci), šutry (medúzy) a šupiny (sirény). Kromě Wednesday si srdce diváků získává i dobrotivá Enid (Emma Myers), hypnoticky krásná Bianca (Joy Sunday) nebo umělecky nadaný Xavier (Percy Hynes White). Wednesday však nevypadá, že by s kýmkoli chtěla navazovat blízké vztahy. Mnohem víc ji zajímá tajemné monstrum, které v okolí Nevermore zavraždilo už několik lidí, a současně se snaží přijít na kloub děsivým vizím, které ji čas od času přepadají.

Nová módní ikona?

Výraznou složkou nového seriálu je vizuální stránka, zejména barvy. Ty mimo jiné rozdělují společný pokoj Enid a Wednesday – na ultra barevnou smršť a přísnou gotickou temnotu. Hlavní hrdinka také jako jediná obléká šedočernou školní uniformu, zatímco ostatním náleží barva fialová. Oscarová kostýmní designérka Colleen Atwood se v jednom rozhovoru svěřila, že černobílá kombinace jí umožnila vzbuzovat u Wednesday dojem animované postavy. Ke slovu tak přicházejí vodorovné pruhy i šachovnicová kostka, auru příkrosti zase navozuje špičatý kontrastní límeček na tmavých šatech.

Seriál Wednesday (Netflix, 2022). / Zdroj foto: Profimedia.cz

Seriál Wednesday (Netflix, 2022). / Zdroj foto: Profimedia.cz

Módní image Wednesday je zajímavá také z hlediska aktuálních trendů, do nichž až nečekaně dobře zapadá. Spojuje v sobě viktoriánské prvky a romantizující vlnu Dark Academia, ale je v ní patrná i obecnější inspirace školáckým stylem, který ovládl letošní podzim. Je zcela příznačné, že Wednesday nosí boty Mary Janes nebo šněrovací oxfordky s chunky podrážkou Prada, které mají mnozí na wish listech. Dechberoucí fashion moment pak divák zažije v plesové scéně, kde samozřejmě nechybí pořádná róba – jde o model Alaïa z dva roky staré kolekce.

Wednesday Addams jako inspirace ale není pro módní svět žádnou novinkou – například v roce 2019 uspořádala Miuccia Prada přehlídku, kde modelky chodily za zvuků hlavního hudebního motivu filmu Addamsova rodina, a některé měly dokonce vlasy spletené do dvou copů. Lze očekávat, že temná teenagerka bude inspirovat i nadále. Už nyní se hovoří o druhé řadě seriálu, který si dokázal získat srdce dětí i dospělých. A i v aktuálních kolekcích se najde pár kousků, které by Wednesday (nebo její neméně stylová matka) mohla v příští sérii obléknout.

Prada. / Zdroj foto: Profimedia.cz

Simone Rocha. / Zdroj foto: Profimedia.cz

Tod's

Profimedia.cz

Marques Almeida

Profimedia.cz

Alaïa. / Zdroj foto: Profimedia.cz