Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Netflix

Když je smrt všude kolem: Půlnoční klub staví na atmosféře a silném tématu

Mike Flanagan patří k nejtalentovanějším hororovým tvůrcům současnosti. Umí vytvořit napínavou atmosféru, kterou ale rád ředí humorem a ironickými lekačkami. Zároveň se nebojí ukazovat, že náš strach z přízraků často souvisí s nějakým vnitřním traumatem. Po úspěšném projektu The Haunting nyní pro Netflix adaptoval Půlnoční klub, novelu pro mladé, kterou v 90. letech napsal Christopher Pike. Desetidílný seriál kromě temných zákoutí a nebezpečných stínů nabízí také téma vyrovnávání se se smrtí, která má přijít v až příliš mladém věku.

Jsou mladí a mají celý život před sebou… Dokud nezjistí, že trpí nevyléčitelnou nemocí. Členům Půlnočního klubu osud nebyl příliš nakloněn a každý z nich se s tím vypořádává po svém – a zároveň to řeší společně v hospicu Brightcliffe, kam přišli prožít posledních několik měsíců. Taková je základní premisa seriálu Půlnoční klub, který pro Netflix natočil Mike Flanagan podle stejnojmenné novely Christophera Pikea z roku 1994. Jeho hororové knihy pro mladé (young adult fiction) se v USA těší popularitě, u nás příliš známé nejsou. To se ale teď, s úspěchem seriálu, možná změní.

TIP NA VIDEO: Pokud vás baví napínavé filmy, pusťte si na Netflixu thriller Neviditelný

Video placeholde

Flanagan sleduje osm mladých lidí, kteří se každou noc scházejí v knihovně hospicu, aby si vyprávěli duchařské historky. Podobnost s Bojíte se tmy? není čistě náhodná – režisér se dobrovolně přiznal, že se devadesátkovým televizním kultem nechal inspirovat. Jednotlivé strašidelné příběhy, které v seriálu slyšíme, jsou pak adaptacemi dalších Pikeových novel. Zároveň se tu další děsivá story odehrává v prvním plánu: Brightcliffe je totiž starým domem na samotě a v minulosti sloužil jako centrála náboženské sekty. A všudypřítomná smrt a márnice v suterénu mu na útulnosti nepřidávají.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Netflix

V Půlnočním klubu nicméně nejde jen o strašidelné příběhy: vstoupit do něj totiž znamená uzavřít pakt. Kdo první zemře, dá ostatním ze záhrobí vědět, pokud bude moci, zda po smrti ještě něco je. Je to hledání smyslu v něčem tak nesmyslném, jako je zemřít na rakovinu v osmnácti letech. S blížícím se koncem se hlavní postavy seriálu srovnávají různě. Zatímco Ilonka (Iman Benson) doufá, že odhalí tajemství Brightcliffu a přinese jí to klíč k uzdravení, její spolubydlící Anya (Ruth Codd) se krutosti světa brání kousavým cynismem. Pohledný Kevin (Igby Rigney) se především snaží, aby se trauma z jeho nemoci příliš nepodepsalo na psychice jeho mladšího bratra. Silně věřící Sandra (Annarah Cymone) nikdy nesundává paruku, patologická lhářka Cheri (Adia) si neustále vymýšlí pohádky a dobromyslný Spencer (Chris Sumpter), který umírá na AIDS, jen těžko zvládá odsudky vlastní matky a jejích přátel. Brightcliffe je místo, kde se vztek a smutek mísí s humorem a smyslem pro dobrodružství.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Netflix

Téma umírajících mladých lidí Flanagan uchopil poměrně civilně, a i když se dojímání úplně nevyhne, dávkuje ho v autentickém množství. Své protagonisty vnímá jako dospělé lidi, pro něž je lítost tím posledním, co potřebují. I proto je Půlnoční klub skvělou podívanou nejen pro publikum stejně staré, jako jsou ústřední hrdinové. Na své si přijde i odrostlejší divák, který má rád horory, v nichž navzdory občasným jump scares prim hraje atmosféra. Celkový efekt pak podtrhávají neokoukané tváře a herecké výkony, z nichž vyniká zejména ten Ruth Codd v úloze Anyi.

Co dalšího od Mikea Flanagana stojí za vidění? Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 5

Flanaverse na Netflixu

Mike Flanagan patří mezi nejzajímavější hororové tvůrce současnosti právě proto, že umí tento žánr dobře kombinovat s prvky dramatu. Jeho bubáci často vycházejí z nitra jeho postav a z jejich traumat. Zároveň je mu vlastní záliba v klasikách žánru, které má poctivě nakoukané. S typickými hororovými atributy díky tomu pracuje chytře. Ústřední klubko záhad rozplétá pomalu a dává si záležet na tom, aby jeho postavy byly plastické. Díky tomu je u něj zaručeno napětí i kvalitní podívaná. Zároveň je posledních několik let svázán s Netflixem, což je dobrá zpráva, pokud vás jeho tvorba zaujala: právě na této streamingové platformě totiž najdete to nejlepší, co Flanagan v poslední době vytvořil. Co dalšího by nemělo ujít vaší pozornosti?

The Haunting: Dům na kopci a Záhadné sídlo Bly

Flanaganův dosud asi nejúspěšnější projekt je série The Haunting vycházející z díla spisovatelky Shirley Jackson. V první řadě nazvané Dům na kopci sledujeme rodinu Crainových: manžele Olivii a Hugha a jejich pět dětí. Nečekaná tragédie rodinu vyžene z domu, který Olivia renovovala, a způsobí, že se sourozenci s otcem i mezi sebou navzájem rozkmotří. Po šestadvaceti letech je svede dohromady další zdrcující ztráta. Staré rány a křivdy vylézají na povrch a duchové z domu na kopci dávají najevo, že nespí.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Netflix

Druhá řada Záhadné sídlo Bly na první nenavazuje, Flanagan si ale ke spolupráci přizval skoro stejný herecký ansámbl. Do hlavní role velmi chytře postavil Victorii Pedretti, která je v roli au pair Dani výborná. Dani přijíždí z Ameriky do Anglie, aby se starala o dvě osiřelé děti, protože jejich zaneprázdněný strýc na to nemá čas. Jejich předchozí vychovatelka navíc nečekaně zemřela. Dani se snaží utéct před vlastními démony, a tak práci přijme všemu navzdory. Na venkovském sídle se ale brzy začnou dít zvláštní věci. Oba seriály stojí za vidění: první nabízí promyšlenější strašení, druhý lepší příběh.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Netflix

Pokračování 3 / 5

Půlnoční mše

Loňská minisérie Půlnoční mše nabízí necelých osm hodin čistého flanaganovství. Na odlehlý Crockett Island se vrací Riley, který si právě odseděl čtyři roky ve vězení za řízení v opilosti, kterým způsobil smrt mladé ženy. Spolu s ním do izolované komunity přijíždí záhadný, ale charismatický mladý kněz. Otec Hill má sloužit jako krátkodobá náhrada za stárnoucího monsignora Pruitta. Brzy po příchodu obou mužů se ale v městečku začnou dít podivné věci a zjevovat se záhadná znamení. Půlnoční mše je napínavá a mysteriózní podívaná s prvky folk hororu.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Netflix

Pokračování 4 / 5

Doktor Spánek od Stephena Kinga

Kubrickovo Osvícení je filmovou legendou. Navázat na něco takového není lehké, Flanagan to ale ve filmu Doktor Spánek zvládl se ctí. I tento snímek vychází z díla Stephena Kinga – stejnojmenná novela vyšla v roce 2013 a detailněji rozebírá právě to zmiňované osvícení. Doktor Spánek se odehrává po událostech Osvícení: Danny Torrance (hraje ho Ewan McGregor) už je dospělý a všemi možnými způsoby se snaží nemyslet na to, co se před lety stalo v hotelu Overlook. To se ale změní, když se setkává s Abrou, které má stejné schopnosti jako Danny. Brzy nato zjistí, že jim oběma jde po krku podivná skupina bytostí, které energii z lidí, jako jsou Danny a Abra, vysávají jako upíři. Je známo, že autor literární předlohy měl ke Kubrickovu majstrštyku výhrady, Flanagan se v sequelu přesto rozhodl vzdát slavnému snímku hold: jeho příběh se odehrává ve stejném univerzu a nese se tak na vlně stejné estetiky. V duchu původního Osvícení se Flanagan navíc rozhodl protentokrát vyvarovat všech lekaček.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Warner Bros.

Pokračování 5 / 5

Gerald's Game

Filmová adaptace jeho knihy, se kterou Stephen King naopak spokojený byl, je Flanaganův přepis novely Gerald's Game, o níž se dlouho říkalo, že je nezfilmovatelná. Spisovatel ale snímek z roku 2017 označil za „hypnotizující, děsivý a úžasný“. Lví podíl na tom má skvělá Carla Gugino, která se úlohy traumatizované Jessie zhostila perfektně. V Gerald's Game sledujeme manželský pár, který chce na odlehlé chatě okořenit svůj intimní život. Uprostřed hrátek ale Gerald dostane infarkt, a Jessie tak skončí zcela osamělá a připoutaná k posteli. Úzkostnou atmosféru situace dotvářejí halucinace a vzpomínky na sexuální trauma z minulosti, které se v tu chvíli ženě bojující o život začnou neřízeně vracet. Aktuální téma překonávání bolesti a psychických bloků způsobených zneužíváním je tady zpracováno úderně, přesto celkem ohleduplně (jak jen to hororové rámování filmu dovoluje).

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Netflix