Když je smrt všude kolem: Půlnoční klub staví na atmosféře a silném tématu
Mike Flanagan patří k nejtalentovanějším hororovým tvůrcům současnosti. Umí vytvořit napínavou atmosféru, kterou ale rád ředí humorem a ironickými lekačkami. Zároveň se nebojí ukazovat, že náš strach z přízraků často souvisí s nějakým vnitřním traumatem. Po úspěšném projektu The Haunting nyní pro Netflix adaptoval Půlnoční klub, novelu pro mladé, kterou v 90. letech napsal Christopher Pike. Desetidílný seriál kromě temných zákoutí a nebezpečných stínů nabízí také téma vyrovnávání se se smrtí, která má přijít v až příliš mladém věku.
Jsou mladí a mají celý život před sebou… Dokud nezjistí, že trpí nevyléčitelnou nemocí. Členům Půlnočního klubu osud nebyl příliš nakloněn a každý z nich se s tím vypořádává po svém – a zároveň to řeší společně v hospicu Brightcliffe, kam přišli prožít posledních několik měsíců. Taková je základní premisa seriálu Půlnoční klub, který pro Netflix natočil Mike Flanagan podle stejnojmenné novely Christophera Pikea z roku 1994. Jeho hororové knihy pro mladé (young adult fiction) se v USA těší popularitě, u nás příliš známé nejsou. To se ale teď, s úspěchem seriálu, možná změní.
TIP NA VIDEO: Pokud vás baví napínavé filmy, pusťte si na Netflixu thriller Neviditelný
Flanagan sleduje osm mladých lidí, kteří se každou noc scházejí v knihovně hospicu, aby si vyprávěli duchařské historky. Podobnost s Bojíte se tmy? není čistě náhodná – režisér se dobrovolně přiznal, že se devadesátkovým televizním kultem nechal inspirovat. Jednotlivé strašidelné příběhy, které v seriálu slyšíme, jsou pak adaptacemi dalších Pikeových novel. Zároveň se tu další děsivá story odehrává v prvním plánu: Brightcliffe je totiž starým domem na samotě a v minulosti sloužil jako centrála náboženské sekty. A všudypřítomná smrt a márnice v suterénu mu na útulnosti nepřidávají.
V Půlnočním klubu nicméně nejde jen o strašidelné příběhy: vstoupit do něj totiž znamená uzavřít pakt. Kdo první zemře, dá ostatním ze záhrobí vědět, pokud bude moci, zda po smrti ještě něco je. Je to hledání smyslu v něčem tak nesmyslném, jako je zemřít na rakovinu v osmnácti letech. S blížícím se koncem se hlavní postavy seriálu srovnávají různě. Zatímco Ilonka (Iman Benson) doufá, že odhalí tajemství Brightcliffu a přinese jí to klíč k uzdravení, její spolubydlící Anya (Ruth Codd) se krutosti světa brání kousavým cynismem. Pohledný Kevin (Igby Rigney) se především snaží, aby se trauma z jeho nemoci příliš nepodepsalo na psychice jeho mladšího bratra. Silně věřící Sandra (Annarah Cymone) nikdy nesundává paruku, patologická lhářka Cheri (Adia) si neustále vymýšlí pohádky a dobromyslný Spencer (Chris Sumpter), který umírá na AIDS, jen těžko zvládá odsudky vlastní matky a jejích přátel. Brightcliffe je místo, kde se vztek a smutek mísí s humorem a smyslem pro dobrodružství.
Téma umírajících mladých lidí Flanagan uchopil poměrně civilně, a i když se dojímání úplně nevyhne, dávkuje ho v autentickém množství. Své protagonisty vnímá jako dospělé lidi, pro něž je lítost tím posledním, co potřebují. I proto je Půlnoční klub skvělou podívanou nejen pro publikum stejně staré, jako jsou ústřední hrdinové. Na své si přijde i odrostlejší divák, který má rád horory, v nichž navzdory občasným jump scares prim hraje atmosféra. Celkový efekt pak podtrhávají neokoukané tváře a herecké výkony, z nichž vyniká zejména ten Ruth Codd v úloze Anyi.
Co dalšího od Mikea Flanagana stojí za vidění? Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>
Pokračování 2 / 5
Flanaverse na Netflixu
Mike Flanagan patří mezi nejzajímavější hororové tvůrce současnosti právě proto, že umí tento žánr dobře kombinovat s prvky dramatu. Jeho bubáci často vycházejí z nitra jeho postav a z jejich traumat. Zároveň je mu vlastní záliba v klasikách žánru, které má poctivě nakoukané. S typickými hororovými atributy díky tomu pracuje chytře. Ústřední klubko záhad rozplétá pomalu a dává si záležet na tom, aby jeho postavy byly plastické. Díky tomu je u něj zaručeno napětí i kvalitní podívaná. Zároveň je posledních několik let svázán s Netflixem, což je dobrá zpráva, pokud vás jeho tvorba zaujala: právě na této streamingové platformě totiž najdete to nejlepší, co Flanagan v poslední době vytvořil. Co dalšího by nemělo ujít vaší pozornosti?
The Haunting: Dům na kopci a Záhadné sídlo Bly
Flanaganův dosud asi nejúspěšnější projekt je série The Haunting vycházející z díla spisovatelky Shirley Jackson. V první řadě nazvané Dům na kopci sledujeme rodinu Crainových: manžele Olivii a Hugha a jejich pět dětí. Nečekaná tragédie rodinu vyžene z domu, který Olivia renovovala, a způsobí, že se sourozenci s otcem i mezi sebou navzájem rozkmotří. Po šestadvaceti letech je svede dohromady další zdrcující ztráta. Staré rány a křivdy vylézají na povrch a duchové z domu na kopci dávají najevo, že nespí.
Druhá řada Záhadné sídlo Bly na první nenavazuje, Flanagan si ale ke spolupráci přizval skoro stejný herecký ansámbl. Do hlavní role velmi chytře postavil Victorii Pedretti, která je v roli au pair Dani výborná. Dani přijíždí z Ameriky do Anglie, aby se starala o dvě osiřelé děti, protože jejich zaneprázdněný strýc na to nemá čas. Jejich předchozí vychovatelka navíc nečekaně zemřela. Dani se snaží utéct před vlastními démony, a tak práci přijme všemu navzdory. Na venkovském sídle se ale brzy začnou dít zvláštní věci. Oba seriály stojí za vidění: první nabízí promyšlenější strašení, druhý lepší příběh.
Pokračování 3 / 5
Půlnoční mše
Loňská minisérie Půlnoční mše nabízí necelých osm hodin čistého flanaganovství. Na odlehlý Crockett Island se vrací Riley, který si právě odseděl čtyři roky ve vězení za řízení v opilosti, kterým způsobil smrt mladé ženy. Spolu s ním do izolované komunity přijíždí záhadný, ale charismatický mladý kněz. Otec Hill má sloužit jako krátkodobá náhrada za stárnoucího monsignora Pruitta. Brzy po příchodu obou mužů se ale v městečku začnou dít podivné věci a zjevovat se záhadná znamení. Půlnoční mše je napínavá a mysteriózní podívaná s prvky folk hororu.
Pokračování 4 / 5
Doktor Spánek od Stephena Kinga
Kubrickovo Osvícení je filmovou legendou. Navázat na něco takového není lehké, Flanagan to ale ve filmu Doktor Spánek zvládl se ctí. I tento snímek vychází z díla Stephena Kinga – stejnojmenná novela vyšla v roce 2013 a detailněji rozebírá právě to zmiňované osvícení. Doktor Spánek se odehrává po událostech Osvícení: Danny Torrance (hraje ho Ewan McGregor) už je dospělý a všemi možnými způsoby se snaží nemyslet na to, co se před lety stalo v hotelu Overlook. To se ale změní, když se setkává s Abrou, které má stejné schopnosti jako Danny. Brzy nato zjistí, že jim oběma jde po krku podivná skupina bytostí, které energii z lidí, jako jsou Danny a Abra, vysávají jako upíři. Je známo, že autor literární předlohy měl ke Kubrickovu majstrštyku výhrady, Flanagan se v sequelu přesto rozhodl vzdát slavnému snímku hold: jeho příběh se odehrává ve stejném univerzu a nese se tak na vlně stejné estetiky. V duchu původního Osvícení se Flanagan navíc rozhodl protentokrát vyvarovat všech lekaček.
Pokračování 5 / 5
Gerald's Game
Filmová adaptace jeho knihy, se kterou Stephen King naopak spokojený byl, je Flanaganův přepis novely Gerald's Game, o níž se dlouho říkalo, že je nezfilmovatelná. Spisovatel ale snímek z roku 2017 označil za „hypnotizující, děsivý a úžasný“. Lví podíl na tom má skvělá Carla Gugino, která se úlohy traumatizované Jessie zhostila perfektně. V Gerald's Game sledujeme manželský pár, který chce na odlehlé chatě okořenit svůj intimní život. Uprostřed hrátek ale Gerald dostane infarkt, a Jessie tak skončí zcela osamělá a připoutaná k posteli. Úzkostnou atmosféru situace dotvářejí halucinace a vzpomínky na sexuální trauma z minulosti, které se v tu chvíli ženě bojující o život začnou neřízeně vracet. Aktuální téma překonávání bolesti a psychických bloků způsobených zneužíváním je tady zpracováno úderně, přesto celkem ohleduplně (jak jen to hororové rámování filmu dovoluje).