Lednové novinky na Netflixu a HBO: Harry Potter se vrací do Bradavic!

31. prosince 2021 • 06:00
Foto z dokumentu Harry Potter a 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic. • Foto: HBO Max

Vstupujeme do roku 2022, a i když asi všichni doufáme, že sevření pandemie v následujících dvanácti měsících povolí, zatím – i kvůli mrazivému počasí – se stále vyplatí trávit volný čas v bezpečí a klidu domova. Dlouhou chvíli si můžete zkrátit s Netflixem či jinými streamingovými službami. Jaké novinky se objeví v jejich lednových nabídkách? Vrátí se třeba Harry Potter nebo úspěšný seriál Euforie.

Co jste (možná) nestihli v prosinci

Protože prosinec tradičně patří vánočním přípravám a svátkům, divácky nejvděčnější jsou právě vánoční filmy, ať už dobře známé, nebo ty méně obvyklé, a také pohádky, jejichž kouzlu koncem roku podléhají nejen děti, ale i dospělí. Je tedy možné, že vám mimo tyto žánry uteklo několik netflixáckých i jiných novinek, které ale stojí za to, a leden je ideálním časem na to všechno dohnat.

TIP NA VIDEO: Podívejte se, jak před 20 lety začala filmová cesta Harryho Pottera

Takhle to před 20 lety začalo. Trailer k filmu Harry Potter a Kámen mudrců VIDEO YouTube@Warner Bros. Pictures

 

Pro milovníky filmových cen je jistou povinností snímek Jane Campion Síla psa, v němž exceluje Benedict Cumberbatch coby despotický rančer. Skvěle zrežírovaná, kvalitní podívaná ohýbá a citlivě aktualizuje westernový žánr. Rozhodně se dá předpokládat několik oscarových nominací. Snímek má ostatně už teď šanci na sedm Zlatých glóbů (předávání cen proběhne 9. ledna).

Foto z filmu Síla psa. Foto z filmu Síla psa. Autor: Netflix

Hodně se mluví také o aktuální, hvězdně obsazené komedii K zemi hleď! Režisér Adam McKay pro Netflix natočil satiru o přírodní apokalypse a konci světa, a zatímco v Česku ji řada filmových kritiků, ale i běžných diváků velebí, v zahraničí se film setkává spíš s negativními reakcemi. Hodnocení jsou každopádně natolik protichůdná, že se určitě vyplatí věnovat kousku svůj čas a udělat si vlastní názor.

Foto z filmu K zemi hleď! Foto z filmu K zemi hleď! Autor: Netflix

Od 31. prosince si na Netflixu můžete pustit drama Temná dcera, režijní debut Maggie Gyllenhaal. Snímek, se kterým herečka v létě 2021 objížděla prestižní filmové festivaly, je nominován na dva Zlaté glóby. Příběh vychází z knihy italské spisovatelky Eleny Ferrante a vypráví o osamělé ženě (Olivia Colman), která se během dovolené nezdravě přimkne k mladší matce (Dakota Johnson) a její dceři, což v ní vyvolá vzpomínky na vlastní hořkou minulost.

Foto z filmu Temná dcera. Foto z filmu Temná dcera. Autor: Netflix

A pokud patříte k fanouškům oscarové herečky Olivie Colman, užít si ji můžete i na HBO GO, kde je od prosince k vidění ve čtyřdílné minisérii Zahradníci po boku Davida Thewlise. Černá detektivní komedie líčí podivný příběh zdánlivě obyčejného manželského páru, který se stane středem zájmu kriminalistů poté, co je na zahradě domu v Nottinghamu nalezeno několik mrtvých těl. 

Foto ze seriálu Zahradníci. Foto ze seriálu Zahradníci. Autor: HBO

Seriály, kam se podíváš

A teď několik lednových novinek na pokračování pro fanoušky seriálů. 9. ledna se na HBO GO s novými díly vrátí úspěšná Euforie se Zendayou v hlavní roli drogově závislé teenagerky Rue. Ačkoliv seriál cílí na publikum z řad generace Z, je natolik formálně zajímavý, dobře napsaný a skvěle odehraný, že zaujme i starší diváky.

Foto z 1. řady seriálu Euforie. Foto z 1. řady seriálu Euforie. Autor: HBO

Milovníci komiksů zase dost možná už vyhlížejí spin-off seriál k filmu Sebevražedný oddíl z roku 2021. Peacemaker v režii Jamese Gunna líčí origin story stejnojmenného super… hrdiny (hraje ho John Cena), který věří, že míru je potřeba dosáhnout za jakoukoliv cenu a jakýmikoliv prostředky. První epizoda bude mít premiéru 13. ledna.

Foto ze seriálu Peacemaker. Foto ze seriálu Peacemaker. Autor: HBO Max

Pokud máte rádi thrillery, asi jste zaregistrovali Dívku ve vlaku (2016) i Ženu v okně (2021). Tyto kousky se snažily navázat na trend filmů s nespolehlivým vypravěčem, který v roce 2014 oživil Fincherův hit Zmizelá. Seriál Žena v domě přes ulici od dívky v okně si právě z těchto příběhů dělá legraci, ale jenom trochu. Černá komedie s krimi prvky a Kristen Bell v titulní roli bude k vidění na Netflixu od 28. ledna.

Foto ze seriálu Žena v domě přes ulici od dívky v okně. Foto ze seriálu Žena v domě přes ulici od dívky v okně. Autor: Netflix

S novým seriálem přichází také Česká televize. Devadesátky jsou šestidílná minisérie od tvůrců Případů 1. oddělení. Mladý vyšetřovatel Tomáš Kozák (Kryštof Bartoš) a jeho partner, zkušený operativec Václav Plíšek (Martin Finger) vyšetřují klíčové zločiny první poloviny 90. let. S nově nabytou svobodou tehdy totiž míra kriminality vyskočila do nebeských výšin a policie se musela pěkně otáčet. Režisér Peter Bebjak se opírá o skutečné události a s jejich pomocí se snaží co nejvěrněji zachytit atmosféru porevoluční doby. První epizoda bude mít premiéru 9. ledna.

Foto ze seriálu Devadesátky. Foto ze seriálu Devadesátky. Autor: Česká televize

Filmové novinky

Někdo na silvestra plánuje divokou pařbu, někdo decentní domácí večírek a jiný třeba jenom televizi, jednohubky, přípitek v deset a o půlnoci dávno spát. Prvního ledna ale patrně budeme my, kdo se řadíme ke generaci mileniálů, trávit všichni stejně. Právě tehdy se totiž na HBO GO Harry Potter vrátí do školy čar a kouzel! Retrospektivní dokumentární speciál 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic, natočený u příležitosti kulatého výročí premiéry Kamene mudrců, svede po letech dohromady režiséry Columbuse, Cuaróna, Newella a Yatese s představiteli ústřední trojice, ale s i dalšími herci, kteří se ve veleúspěšné filmové sérii objevili.

Na tohle se prostě těšíme! Reunion Přátel nám sice ukázal, že oživovat staré popkulturní hity formou nostalgického vzpomínání není nezbytně nutné, dokonce to může být až trapné, v tomhle případě se ale nedokážeme ubránit sentimentu. Bude to prostě jen hezké – už proto, že ani Emma Watson, ani Rupert Grint nebo Daniel Radcliffe nevypadají jako voskové figuríny.

Promo foto k dokumentu 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic. Promo foto k dokumentu 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic. Autor: HBO Max

Mezi filmovými novinkami nás zaujal také britský snímek Christiana Schwochowa Mnichov: Na prahu války, který Netflix do nabídky zařadí 21. ledna. Historický thriller je natočený podle knihy Richarda Harrise, a jak už název napovídá, odehrává se v roce 1938. Story mnichovské dohody, kterou Češi znají snad už od kolébek, tady ale pozorujeme očima dvou civilistů: britského úředníka (George MacKay) a německého diplomata (Jannis Niewöhner). Nevilla Chamberlaina si zahrál Jeremy Irons.

Foto z filmu Mnichov: Na prahu války. Foto z filmu Mnichov: Na prahu války. Autor: Netflix

Na závěr ještě dvě kino novinky. Obě mají premiéru stanovenou na 20. ledna, tak doufejme, že situace bude přát osobním návštěvám biografů. V opačném případě bychom museli ještě déle čekat na snímek Spencer, životopisné drama o princezně Dianě (hraje Kristen Stewart). Další horký favorit na oscarové nominace je fikcí, která ale vychází ze skutečných událostí a odehrává se během vánočních svátků roku 1991, kdy manželství Diany a Charlese už bylo v troskách a lidem milovaná princezna trpěla psychickými problémy.

Foto z filmu Spencer. Foto z filmu Spencer. Autor: STX International

A za pozornost stojí také nový počin režiséra Mikea Millse C'mon C'mon. Joaquin Phoenix v dojemné černobílé road movie hraje samotářského novináře Johnnyho, který do péče nečekaně dostane svého malého synovce Jesseho a musí se o něj postarat.

Foto z filmu C'mon C'mon. Foto z filmu C'mon C'mon. Autor: A24

Fotogalerie: Tipy na lednové filmové a seriálové premiéry na Netflixu i jinde:

Fotogalerie

36 fotografií
Foto z dokumentu Harry Potter a 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic.

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy