Zdroj: FX Networks

Queer piráti, upíři a Harry Potter v roli anděla: 15 nejlepších seriálů na HBO Max

Ačkoliv Netflix je mezi streamingy nejaktivnějším producentem vlastních filmů a seriálů, bylo to HBO, kdo dal legendární Rodinou Sopranů kdysi vzniknout termínu quality TV. Představovat tituly jako Hra o trůny či Last of Us samozřejmě nemá smysl, proto jsme vybrali 15 méně proslulých, nicméně stejně kvalitních seriálových počinů, jež aktuálně najdete v nabídce HBO Max.

Vlajka smrti

Stede Bonnet (Rhys Darby) proslul jako Pirát gentleman. Někdejší bohatý měšťan se na začátku 18. století rozhodl opustit pohodlný život, odejít od rodiny a vydat se na dráhu mořského vlka. Jeho životem se volně inspirovali tvůrci seriálu Vlajka smrti, jehož druhá řada měla na HBO premiéru v říjnu 2023. Pořad sleduje Bonnetovu pouť na palubě lodi jménem Pomsta a ve společnosti svérázné excentrické posádky. Komediální rozměr seriálu nabírá na obrátkách, když se Bonnet setká s nejobávanějším pirátem své doby, Edwardem Teachem známým pod přezdívkou Černovous (Taika Waititi), a zamiluje se do něj. Svěží romantická podívaná, která vás zaručeně rozesměje.

Vlajka smrti sklidila pozitivní ohlasy i mezi diváky z LGBT komunity.
Vlajka smrti sklidila pozitivní ohlasy i mezi diváky z LGBT komunity. | Zdroj: HBO Max

Stále v kurzu

Deborah Vanc (Jean Smart) je úspěšná komička, která si dokázala na scéně, jíž dlouho dominovali muži, vydobýt výsadní postavení. I její styl ale tak trochu stárne, a proto ji chce ředitel lasvegaského kasina, v němž Deborah vystupuje, nahradit mladšími talenty. Stand-up diva musí spojit síly se začínající scenáristkou Avou (Hannah Einbinder), aby svému číslu dodala šmrnc a aktuálnost. Skvělý komediální seriál Stále v kurzu o postupně se prohlubujícím vztahu dvou žen z různých generací a zcela odlišných povah má zatím dvě série, třetí by měla mít premiéru začátkem roku 2024.

Jean Smart je v roli stárnoucí stand-up komičky výtečná.
Jean Smart je v roli stárnoucí stand-up komičky výtečná. | Zdroj: HBO Max

Zkouška

Neobyčejná podívaná, která v nepřeberném množství hraných minisérií a seriálů vyniká originalitou a vytříbeným chytrým humorem. Zkouška je komediální polodokumentární projekt kanadského herce, režiséra a scenáristy Nathana Fieldera. Ten nabízí lidem speciální službu: za pomoci najatých herců je schopen nasimulovat různé jednoduché, ale i komplikované životní situace. Klient si díky tomu může vyzkoušet, jak se daná věc bude vyvíjet na základě jeho rozhodnutí. Druhá série by se na HBO Max měla objevit do konce roku 2023.

Seriál jako Zkouška jste pravděpodobně ještě neviděli.
Seriál jako Zkouška jste pravděpodobně ještě neviděli. | Zdroj: HBO Max

Tokyo Vice

S jakuzou není radno si zahrávat. Na to má brzy přijít Jake Adelstein (Ansel Elgort), začínající novinář, který se snaží rozjet kariéru v Japonsku. Poté, co se stane vůbec prvním investigativním reportérem prestižních novin Meicho Shimbun amerického původu, se mu na stůl dostane série záhadných případů. Ambiciózní mladík jim hodlá přijít na kloub, což ho ovšem pomalu, ale jistě vede do nebezpečného tokijského podsvětí. Průvodcem a kolegou se mu stane zasloužilý detektiv Hiroto Katagiri (Ken Watanabe). Napínavý krimi seriál Tokyo Vice je inspirován skutečným životním příběhem J. Adelsteina. Druhá série se právě natáčí.

Seriál Tokyo Vice je inspirován skutečným příběhem.
Seriál Tokyo Vice je inspirován skutečným příběhem. | Zdroj: HBO Max

Nebe s.r.o.

Když se Bůh naposledy naštval na lidi, skončilo to velkou potopou. Po stovkách let trápení už ale nemá sílu ani na taková dramatická gesta: v komediálním seriálu Nebe s.r.o. o čtyřech řadách je Všemohoucí (Steve Buscemi) ztvárněn jako chlapík bez iluzí a elánu, který na svoji práci úplně zanevřel a prostě se jen v klidu chce věnovat svým zájmům. A aby na to měl prostor, má v plánu lidstvo jednou provždy vyhladit. V tom se mu snaží zabránit mladý anděl (Daniel Radcliffe), který ještě neztratil optimismus ani víru v to, že smrtelníci nejsou jen hříšní.

Daniel Radcliffe a Steve Buscemi jako optimistický anděl a cynický Pánbůh.
Daniel Radcliffe a Steve Buscemi jako optimistický anděl a cynický Pánbůh. | Zdroj: Turner Broadcasting System

Co děláme v temnotách

Nandor (Kayvan Novak), Laszlo (Matt Berry) a Nadja (Natasia Demetriou) jsou tři upíři, kteří společně žijí v domě na Staten Islandu. V moderním světě se příliš neorientují, a tak tráví většinu času zalezlí. Když je navštíví jejich temný pán, baron Afanas, aby jim připomněl jejich původní úkol – a sice zcela si podmanit místní obyvatele lidské rasy – musí se trojice vydat za zdi svého bezpečného útočiště. Co děláme v temnotách je výborný nesmírně zábavný seriál, za nímž stojí v tomto článku již jednou zmiňovaný režisér Taika Waititi a Jemaine Clement, známý z kultovního sitcomu Flight of the Conchords. Show vycházející ze stejnojmenného celovečerního filmu již čítá pět sezón; ta aktuální měla premiéru letos v červenci.

S trojicí starověkých vampírů v domě žije také emocionální upír Colin.
S trojicí starověkých vampírů v domě žije také emocionální upír Colin. | Zdroj: FX Networks

Geniální přítelkyně

Pokud i vás uhranula knižní sága Eleny Ferrante Geniální přítelkyně, dejte šanci také její seriálové adaptaci z produkce HBO, která rozhodně není pro ostudu. Elena Greco (Elisa Del Genio, Margherita Mazzucco a Alba Rohrwacher) potkala Raffaellu Cerullo (Ludovica Nasti a Gaia Girace), které vždycky říkala Lila, v prvním ročníku základní školy v roce 1950. Příběh jejich přátelství, jež Elenu stejnou měrou obohacovalo i drásalo a zásadně ovlivnilo celý její osud, se odehrává v nebezpečné i okouzlující Neapoli a pokrývá více než 60 let jejich života.

Seriálová adaptace Geniální přítelkyně nedělá knižní předloze vůbec žádnou ostudu.
Seriálová adaptace Geniální přítelkyně nedělá knižní předloze vůbec žádnou ostudu. | Zdroj: HBO

Temný případ

Temný případ patří k nejznámějším seriálům HBO, i tak (anebo právě proto) v tomto seznamu nesmí chybět: v lednu 2024 nás totiž po pětileté pauze čeká čtvrtá řada kriminální antologie s podtitulem Night Country. Tentokrát budeme sledovat detektivku Liz Danvers (Jodie Foster) a její kolegyni Evangeline Navarro (Kali Reis), které v prostředí nehostinné Aljašky vyšetřují záhadné zmizení šesti výzkumníků.

Nová řada Temného případu bude mít premiéru 14. ledna 2024.
Nová řada Temného případu bude mít premiéru 14. ledna 2024. | Zdroj: HBO

Dalších 7 super seriálů, které najdete na HBO Max

  • Peacemaker, 2022 – 2023. Geniální John Cena září v roli arogantního super-antihrdiny, který věří v mír za každou cenu: bez ohledu na to, kolik lidí bude pro jeho dosažení muset zabít. Svižná a zábavná akční podívaná.

  • Barry, 2018 – 2023. Bill Hader v černě komediální seriálu hraje životem zklamaného nájemného zabijáka, který se při plnění jedné zakázky nadchne pro prkna, jež znamenají svět, a zběhne k divadlu.

  • Nesvá, 2016 – 2021. Dvě nejlepší kamarádky (Issa Rae a Yvonne Orji) si klestí cestu záludnými úskalími profesního i osobního života v Los Angeles, kde coby dvě černošské ženy popírající veškeré stereotypy musejí čelit nejrůznějším výzvám. 

  • Tuca & Bertie, 2019 – 2022. Animovaný seriál pro dospělé z dílny ilustrátorky veleúspěšného BoJacka Horsemana Lisy Hanawalth. Dvě ptačí kamarádky řeší vztahy, pay gap i traumata způsobená toxickou rodinou či v dětství prožitým zneužíváním.

  • Veliká, 2020 – 2023. Elle Fanning se v originálním žánrovém mixu mění v Kateřinu Velikou, která po boku hrubiánského cara s křehkým egem (Nicholas Hoult) rychle opustí ideály naivní holčičky a začne spřádat plán, jak se stát vládkyní nejmocnější říše své doby.

  • Letuška, 2020 – 2022. Letuška Cassandra (Kaley Cuoco) se probudí na hotelovém pokoji s obrovskou kocovinou a mrtvolou po boku. Ani za nic si nemůže vzpomenout, co se předchozí noci stalo. Temně komediální krimi thriller podle světového bestselleru.

  • Castle Rock, 2018 – 2019. Hororový seriál inspirovaný postavami a příběhy z díla Stephena Kinga. V hlavních rolích se objevují André Holland, BillSkarsgård, Sissy Spacek či Lizzy Caplan.

Další tipy: