Novinky v kinech: Filmy se šancí na Oscara a velkolepý návrat na Titanic

6 min čtení

6 min čtení

Únorový program českých kin je pěkně nabitý. Vedle oceňovaných filmů Tár a Velryba, které aktuálně mají šanci získat Oscara, se na stříbrné plátno vrátí Cameronův remasterovaný Titanic, který slaví 25 let od původní premiéry. Čeká nás také exkurze do doby, kdy Česko žilo legendárním vítězstvím v Naganu a pro milovníky bizárů se chystá hororová komedie Medvěd na koksu.

Spravedlnost pro Emmetta Tilla, premiéra 2. února

Emmett Till byl čtrnáctiletý afroamerický chlapec, kterého v roce 1955 unesli, mučili a zlynčovali dva muži proto, že v obchodě s potravinami údajně zapískal na Američanku bílé barvy pleti. Brutalita případu otřásla celými Spojenými státy a pro Emmettovu matku Mamie znamenala začátek aktivistické kariéry a boje proti rasismu v USA. Statečná žena se dokonce rozhodla nechat při pohřbu synovu rakev otevřenou s jasným odůvodněním: „Nedokážu popsat, co v té rakvi je, ale chci, aby to viděl celý svět.“ Šokující skutečný příběh vyprávěný z pohledu Mamie připomíná drama Spravedlnost pro Emmetta Tilla, v němž v hlavní roli exceluje Danielle Deadwyler.

Danielle Deadwyler byla za výkon ve filmu Spravedlnost pro Emmetta Tilla nominována na cenu BAFTA. / Zdroj: Orion Pictures

Někdo klepe na dveře, premiéra 2. února

Příjemná chaloupka uprostřed divoké přírody zní jako perfektní místo pro rodinnou dovolenou. Idylku ale naruší čtveřice podivínů, kteří si manžele a jejich dceru berou jako rukojmí a přicházejí s jasnou zprávou: svět brzy skončí a zabránit tomu může jen oběť jednoho z uvězněných. Co se zpočátku jeví jako čiré bláznovství, ale postupem času začíná dávat děsivý smysl… Mysteriózní apokalyptický thriller Někdo klepe na dveře natočil mistr nečekaných zvratů M. Night Shyamalan podle úspěšné knihy Paula Tremblayho. 

V jedné z vedlejších rolí ve filmu Někdo klepe na dveře po delší době uvidíme Ruperta Grinta. / Zdroj: Universal Pictures

Muž jménem Otto, premiéra 2. února

Otto Anderson ztratil smysl života – jeho manželka zemřela, a tak se z něj stává čím dál nepříjemnější starý mrzout, který pozoruje pořádek v sousedství z okna a když se mu něco nezdá, neváhá sousedy pěkně sepsout. Nový pohled na svět mu nečekaně nabídne setkání s mladou rodinou, která se nastěhuje do vedlejšího domu. Pokud vám příběh filmu Muž jménem Otto něco připomíná, není to náhoda. Jedná se totiž o americkou adaptaci románu Muž jménem Ove, bestselleru Fredrika Backmana, která už se jedné filmové verze dočkala (natočili ji Švédové v roce 2015). Původní snímek se velmi povedl, ten nový si s ním ale podle prvních ohlasů v ničem nezadá. Lví podíl na tom má Tom Hanks v ústřední roli.

Muž jménem Otto je americkou adaptací románu Muž jménem Ove. / Zdroj: Sony Pictures Entertainment

Korzet, premiéra 9. února

Jeden z festivalových hitů roku 2022 se konečně dostává do širší kino distribuce. Životopisné drama Korzet představuje skvělou Vicky Krieps v roli legendární císařovny Alžběty Bavorské. Neukazuje ji ale jako mladé děvče v rozpuku, jak jsme na to byli dosud zvyklí. Sissi bude brzy čtyřicet a žije spoutaná dobovými konvencemi i kritikou rakouského dvora. Snaží se udržet si mladistvý vzhled a štíhlou postavu, přitom se ale neubrání myšlence, jak by mohla žít, kdyby se vymanila ze sevření všech očekávání a byla svobodná. A může vůbec ve svém postavení o něčem takovém snít? Režisérka Marie Kreutzer ukazuje ikonickou šlechtičnu jako rebelku, které přerostla svou dobu.

Vicky Krieps je jako císařovna Sissi ve filmu Korzet výborná. / Zdroj: CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál

Titanic, obnovená premiéra 9. února

Tento příběh snad ani není třeba představovat. On je výtvarně nadaný chudák, ona dívka z lepší společnosti. Poprvé se setkají na palubě luxusního zaoceánského parníku, který ji veze do Ameriky za novým životem po boku bohatého snoubence. Jack se na něj dostal šťastnou náhodou. Vzplane mezi nimi vášnivý cit, který ale hned v zárodku utne tragická katastrofa, jež vstoupí do dějin. Titanic Jamese Camerona patří k nejvýraznějším velkofilmům druhé poloviny 20. století, a tak u příležitosti 25. výročí od původní premiéry režisér do kin uvádí remasterovanou 4K 3D verzi. Jestli to ze starého a dobře známého zážitku udělá nový, těžko říct, ale na rovinu – kdo by si po letech nechtěl připomenout osudovou love story Jacka a Rose na velkém plátně?

Užijte si jedny z nejlegendárnějších scén stříbrného plátna. Znovu. Po 25 letech. Ve 4K 3D verzi! / Zdroj: 1997 Paramount Pictures and Twentieth Century Fox

Bez kalhot: Poslední tanec, premiéra 9. února

Než se stal hercem, živil se Channing Tatum jako striptér. Na svoji minulost je dnešní hvězda natolik hrdá, že o ní ve spolupráci s režisérem Stevenem Soderberghem natočila ne jeden, ale rovnou tři filmy. Závěrečný díl trilogie Bez kalhot s podtitulem Poslední tanec dostane Magic Mikea (Tatum) do Londýna, kde má za pomoci bohaté partnerky (Salma Hayek) předvést velkolepé vystoupení v legendárním divadle. Úmysly tajemné mecenášky ale možná nejsou tak ryzí, jak se zpočátku zdálo.

Channing Tatum se ještě jednou, naposledy, vrací k minulosti striptéra. Tentokrát mu u toho sekunduje Salma Hayek. / Zdroj: Warner Bros.

Ant-Man a Wasp: Quantumania, premiéra 16. února

Zdá se, že programy kin už nejsou kompletní bez alespoň jedné komiksové adaptace: únor na plátno přinese další pokračování Ant-Mana (Paul Rudd). Scott se tentokrát spolu s Hope/Wasp (Evangeline Lilly), exagentem S.H.I.E.L.D.u Hankem (Michael Douglas) a Hopeinou matkou Janet (Michelle Pfeiffer) noří do záhadných zákoutí Quantum Realm, v němž jsou hranice možného posunuty daleko za okraj. Od nové marvelovky můžeme patrně očekávat standard jako vždycky: nákladný vizuál, efektní akční scény, špetku humoru, nekomplikovaný příběh vykompenzovaný spoustou odkazů na další filmy z MCU a minimálně jednu potitulkovou scénu.

Marvelovský kolos opět jede naplno: v únoru do kin přinese film Ant-Man a Wasp: Quantumania. / Zdroj: Walt Disney Pictures

Je mi ze sebe špatně, premiéra 16. února

Vztah Signe a Thomase by se dal snadno označit za toxický: je založený na nezdravé soutěživosti a oba zúčastnění v něm především touží ukojit svoje ego. Když Thomas nečekaně prorazí na umělecké scéně, rozhodne se ho Signe trumfnout: úmyslně onemocní, aby získala zpět pozornost a soucit okolí. Černá komedie Kristoffera Borgliho Je mi ze sebe špatně je břitkou satirou povrchnosti a sebestřednosti instagramové generace. Snímek zaujal už na festivalu v Cannes a patřil k hlavním tahounům programu festivalu SCANDI. Pokud jste ho tam minuli, nyní máte příležitost to napravit.

Černá komedie Je mi ze sebe špatně zaujala na festivalu v Cannes a byla jedním z tahounů programu letošního SCANDI. / Zdroj: Oslo Pictures

Šťastně až na věky, premiéra 16. února

Máma, táta, jedno až dvě děti, k tomu kočka nebo ještě lépe zlatý retrívr. Nukleární rodina je sice fajn, jako společnost se ale začínáme učit, že existují i jiné modely partnerského soužití, které si nezaslouží o nic méně uznání a respektu. Dokumentární snímek Šťastně až na věky se věnuje polyamorii a otevřeným manželstvím, na něž se dívá jako na životní styl, ale také jako na téma, kvůli kterému musejí ti, jichž se přímo týká, neustále čelit nepochopení a odsudkům okolí.

Nukleární rodina je přežitek! Dokument Šťastně až na věky zkoumá alternativní podoby partnerských vztahů. / Zdroj: Punk Film

Děti Nagana, premiéra 22. února

V novodobé historii českého národa není mnoho chvil, které by bylo možné pamatovat si jako stmelovací momenty plné čisté radosti. Hokejové vítězství na ZOH v Naganu z roku 1998 mezi ně ale rozhodně patří. Ve filmu Děti Nagana se na tuto kapitolu naší historie díváme očima jedenáctiletého Dominika (Tom Brenton), který povzbuzen všeobecnou euforií zcela propadne hokeji. Do toho ale zakouší běžné trable puberťáků: důležité tak proto není jen s hokejkou v ruce porazit kluky z vedlejší vesnice, ale k tomu ještě získat přízeň spolužačky Katky (Johana Racková). Vedle čerstvých dětských tváří ve filmu Dana Pánka uvidíme například Hynka Čermáka nebo Kláru Issovou.

Vítězství v Naganu ovlivnilo dětství a dospívání mnoha Čechů. Film Dana Pánka je nostalgickou pohlednicí z této éry. / Zdroj: Bontonfilm

Velryba, premiéra 23. února

Rok 2022 přinesl jeden opravdu nečekaný herecký comeback. Brendan Fraser vstal z mrtvých a za výkon v dramatu Velryba sklidil na festivalu v Cannes šestiminutový aplaus vestoje. Hvězda devadesátkových guilty pleasures jako Mumie nebo Král džungle hraje v novém filmu Darrena Aronofského morbidně obézního muže, který se pod tíhou vlastních psychických problémů vyrovnává se smrtí partnera, a zároveň se snaží znovu sblížit s dcerou (Sadie Sink), kterou opustil, když byla ještě dítě.

Brendan Fraser ve Velrybě předvádí životní výkon. / Zdroj: A24

Tár, premiéra 23. února

Lydia Tár je uznávaná skladatelka a dirigentka, která je na vrcholu kariéry, a její rodinný život se zdá být dokonalý. Platí za nekorunovanou královnu své sociální bubliny a téměř nikdo se neodváží jí odporovat. Její nesporný talent se tak pomalu topí v opojení vlastní mocí. Série špatných rozhodnutí pak ženu s nejednoznačným charakterem dovede do situace, ze které možná už není cesty zpět. Film Todda Fielda je náročnou podívanou, která vyžaduje plnou diváckou pozornost. Dá se číst jako analýza některých aktuálních společenských témat – od pokrytectví privilegovaných po cancel culture, ale také jako fantaskní portrét komplikované osobnosti. Snímek byl nominován na šest Oscarů a minimálně toho pro nejlepší herecký výkon v hlavní roli by si zasloužil – Cate Blanchett předvádí životní výkon.

Tár může Cate Blanchett vynést třetího hereckého Oscara. / Zdroj: Florian Hoffmeister / Focus Features

Medvěd na koksu, premiéra 23. února

Vzpomínáte si na film Hadi v letadle, který skutečně byl o hadech v letadle? Po vzoru této šablony nyní herečka Elizabeth Banks natočila komediální horor Medvěd na koksu – skutečně v něm jde o to, že nebohý medvěd omylem zbaští obří pytel kokainu, který vypadl z pašeráckého letadla. Zběsilé zvíře poháněné silou povzbuzovací drogy se stane hrozbou pro celou přírodní rezervaci, která je plná školáků, turistů, výletníků, ale i policistů a gangsterů hledajících ztracené zboží. Tento oddechový bizárek je mimochodem inspirován skutečnou událostí z roku 1985, tehdy ale chlupatý predátor po požití omamné látky pošel.

O čem podle vás bude film Medvěd na koksu? Ano, hádáte správně... / Zdroj: Universal Pictures

Láska podle plánu, premiéra 23. února

Filmařka Zoe (Lily James) se potýká s tím, čemu čelí řada single třicátnic: na rande chodí jen s pochybnými objevy z on-line seznamek a do toho poslouchá uštěpačné poznámky své excentrické matky (Emma Thompson). Když jí její kamarád z dětství (Shazad Latif) oznámí, že se rozhodl následovat kulturní tradici své rodiny a nechá si dohodnout manželství, Zoe chce o celé jeho cestě natočit dokument. Během objevování pro západ netradičního způsobu, jak najít partnerku pro život, nakonec Zoe nejvíc zjistí o sobě sama. Romantická komedie Láska podle plánu režiséra Shekhara Kapura (Královna Alžběta, Čtyři pírka: Zkouška cti) přijde do kin sice až po Valentýnu, to ale neznamená, že byste jí neměli dát šanci.

V romantické komedii Láska podle plánu Lily James zjistí, že i domluvený sňatek může fungovat. / Zdroj: StudioCanal