Na co v dubnu do kina? Třeba na nové Krotitele duchů nebo na vztahové drama ze sportovního prostředí se Zendayou v hlavní roli.

Na co v dubnu do kina? Třeba na nové Krotitele duchů nebo na vztahové drama ze sportovního prostředí se Zendayou v hlavní roli. Zdroj: Columbia Pictures, Metro Goldwyn Mayer Pictures / Grafika: Kateřina Špičáková

Dubnové novinky v kinech: Nálož českých filmů, Krotitelé duchů i vztahové drama se Zendayou

V dubnu česká kina zavalí obrovská nálož novinek všech typů. V rámci přehlídky Ghibli svět bude uvedeno několik dalších oblíbených titulů z produkce slavného japonského studia. Uvidíme ale také tuzemské žánrovky, další díl Krotitelů duchů, vztahové drama se Zendayou a Joshem O’Connorem, životopisný snímek věnovaný Marii Montessori nebo postapokalyptické akční drama s Kirsten Dunst, Jessem Plemonsem a Nickem Offermanem. Co si vyberete vy?

Smršť, premiéra 4. dubna

Zkušený československý tvůrce kriminálek Peter Bebjak přichází s novým celovečerním snímkem: protagonisty mysteriózního thrilleru Smršť jsou forenzní psycholog Martin (Tomáš Maštalír) a jeho manželka Pawla (Anna Geislerová). Společně přijíždějí do horských lázní, aby si odpočinuli a snad vyřešili probíhající partnerskou krizi, která pramení z nevyřešeného sdíleného traumatu. Jenže dovolenou naruší příchod balíčku s důkazním materiálem k zamotanému případu, doplněný prosbou Martinova kolegy o pomoc. Martin se zprvu zdráhá pouštět do práce, k tragické události, jejímž výsledkem byli čtyři mrtví, ho ale cosi nevysvětlitelně přitahuje… Film bude v kinech k vidění od 4. dubna.

Tomáš Maštalír a Anna Geislerová jako manželská dvojice zmítaná partnerskou krizí v mysteriózním thrilleru Smršť.
Tomáš Maštalír a Anna Geislerová jako manželská dvojice zmítaná partnerskou krizí v mysteriózním thrilleru Smršť. | Zdroj: Bontonfilm / Michal Smrčok

Opičí muž, premiéra 4. dubna

Režijní debut oceňovaného herce Deva Patel je fantaskní, atmosférickou studií zničujícího vlivu touhy po pomstě. Když byl Chlapec (Patel) ještě malý, Matka mu vyprávěla o Hanumanovi, laskavém opičím králi, který pomáhal bezmocným. Když ale pak mocní Matku zavraždí přímo před Chlapcovýma očima, přichází rozčarování a krutý střet s realitou. Chlapec pochopí, že Hanuman neexistuje a sám si navlékne opičí masku, aby se v ringu ilegálních zápasů doslova promlátil podsvětím až k těm, kteří mu kdysi ublížili. Co se ale stane, až dojde na konec krvavé cesty? Opičí muž vtrhne do českých kin 4. dubna.

Dev Patel si ve svém režijním debutu Opičí muž rovnou střihl i hlavní roli.
Dev Patel si ve svém režijním debutu Opičí muž rovnou střihl i hlavní roli. | Zdroj: Universal Pictures

Krotitelé duchů: Říše ledu, premiéra 11. dubna

V dalším díle série Krotitelé duchů, tentokrát s podtitulem Říše ledu, se rodina Spenglerových (Mckenna Grace, Carrie Coon a Finn Wolfhard) vrací tam, kde to všechno začalo – do legendární hasičské stanice v New Yorku, aby spojili síly s původními Krotiteli duchů (Dan Aykroyd, Bill Murray a Ernie Hudson). Ti mezitím vybudovali přísně tajnou laboratoř, jejímž účelem je posunout chytání duchů na zcela novou úroveň. Když ale do našeho světa prostřednictvím starobylého artefaktu proniknou zlé síly, musejí nováčci i staří veteráni vynaložit veškeré úsilí na to, aby zase jednou zachránili celý svět – nyní před příchodem nové doby ledové. Zábavnou podívanou pro celou rodinu si můžete v kině dopřát od 11. dubna.

V nových Krotitelích duchů se opět vrací staří známí Ernie Hudson a Bill Murray.
V nových Krotitelích duchů se opět vrací staří známí Ernie Hudson a Bill Murray. | Zdroj: Columbia Pictures

Club Zero, premiéra 11. dubna

Do výběrové internátní školy přichází odbornice na zdravou výživu, slečna Novaková (Mia Wasikowska). Ta si svými empatickým přístupem a revolučním uvažováním dokáže rychle vytvořit blízký vztah s pěticí studentů. Aniž by si toho zaneprázdnění rodiče a učitelé všimli, přímo pod nosem jim začíná vznikat nebezpečný kult, který se může brzy vymknout kontrole. Scenáristka a režisérka Jessica Hausner vytvořila mrazivý thriller s prvky černé komedie o zničující síle autority a její magnetizující moci v křehkém období dospívání. Club Zero vstoupí do kin 11. dubna.

Thriller Club Zero ukazuje, jak snadné je zejména během dospívání podlehnout magnetizující moci autority.
Thriller Club Zero ukazuje, jak snadné je zejména během dospívání podlehnout magnetizující moci autority. | Zdroj: Bac Films

Toxic, premiéra 18. dubna

V dramatu Toxic se režisér Štefan Voržáček zabývá toxickými vztahy. V centru dění stojí osamělý třicátník Tomáš (Tadeáš Hubálek), který se bezhlavě zamiluje do tajemné Ester (Denisa Kršková). Pomalu se rozrůstající vztah dvojice ale naruší Maty (Juraj Halás), mladík z Esteřiny minulosti, kterého s dívkou pojí zvenku těžko pochopitelné, ale silné pouto. Tomáš si je zprvu jistý, že je pro Ester perspektivnějším partnerem, a že si tedy jistě musí vybrat jeho. Jenže to, co je mezi Matym a Ester, nejde jen tak zrušit, proto se Tomáš rozhodne Matyho odstranit ze života své vyvolené jednou provždy. Temná vztahovka, cílící především na generaci mileniálů a mladší publikum, bude v kinech od 18. dubna.

Občanská válka, premiéra 18. dubna

V blízké budoucnosti jsou Spojené státy americké zmítané druhou Občanskou válkou: na jedná straně stojí totalitní vláda USA vedená diktátorským prezidentem (Nick Offerman), na straně druhé jsou separatističtí partyzáni, kteří sice chtějí bojovat za ideály svobodné společnosti, v jejich jméně se ale nezdráhají páchat závažné zločiny. Napříč rozbouřenou zemí putuje tým novinářů vedený zkušenou fotoreportérkou (Kirsten Dunst) a snaží se objektivně informovat o probíhajících událostech. Bojuje přitom s cenzurou, extrémními podmínkami i vlastními morálními zásadami. Občanská válka režiséra Alexe Garlanda vstoupí do kin 18. dubna.

Kirsten Dunst v akčním postapo thrilleru Občanská válka.
Kirsten Dunst v akčním postapo thrilleru Občanská válka. | Zdroj: Elevation Pictures

Abigail, premiéra 18. dubna

Vyhlédnout si křehkou, nevinnou malou dceru mafiánského bosse, říct si o výkupné, holčičku čtyřiadvacet hodin pohlídat na odlehlém místě, shrábnout peníze, dítě v pořádku vrátit a zdrhnout. Tak zní zdánlivě dokonalý plán party zlodějíčků, kteří si chtějí snadno a rychle přijít na slušné peníze. Jen tahle mladá slečna, Abigail, není jako ostatní. Únoscům to dojde ve chvíli, kdy začnou postupně umírat – a kdy už není cesty zpět… Horor Matta Bettinelli-Olpina a Tylera Gilletta je moderní variací na Draculovu dceru, filmovou klasiku studia Universal ze 30. let. V hlavní roli exceluje talentovaná Alisha Weir. Do českých kin snímek vstoupí 18. dubna.

Alisha Weir v hlavní roli hororu Abigail.
Alisha Weir v hlavní roli hororu Abigail. | Zdroj: Universal Pictures AU

Rivalové, premiéra 25. dubna

Tashi Donaldson (Zendaya) je někdejší tenisová šampionka, nyní trenérka, která je provdaná za kolegu z branže. Její manžel Art (Mike Faist) je na sklonku kariéry a má za sebou sérii zdrcujících proher. Ve snaze zachránit jeho pověst a zajistit mu důstojný odchod na odpočinek Tashi domluví exhibiční utkání s hvězdným Patrickem (Josh O’Connor), Artovým bývalým nejlepším kamarádem a zároveň Tashiným exmilencem. Znesvářená trojice spojená dramatickou minulostí se znovu zaplétá do milostného trojúhelníku. Co budou hráči ochotni zaplatit za úspěch? Vztahové drama ze sportovního prostředí natočil legendární Luca Guadagnino. Rivalové budou na programu českých kin od 25. dubna.

Mike Faist, Zendaya a Josh O'Connor v milostném trojúhelníku.
Mike Faist, Zendaya a Josh O'Connor v milostném trojúhelníku. | Zdroj: Metro Goldwyn Mayer Pictures

Maria Montessori, premiéra 25. dubna

O Marii Montessori jste určitě slyšeli, pokud máte malé děti. Její výuková metoda, která klade důraz na specifické talenty žáků a podporuje individuální přístup a samostatnost, se v posledních letech stala velmi populární. Vznikla přitom už na začátku 20. století. Francouzsko-italský životopisný snímek vypráví ale nejen o tom, jak revoluční technika vznikla. Režisérka Léa Todorov se na příbězích dvou žen – samotné Marie a prominentní pařížské kurtizány Lili – rozhodla ukázat dobové těžkosti, s nimiž se ženy a především matky musely potýkat, a z nichž mnohé zůstávají aktuální i o více něž sto let později. Film vstoupí do českých kin 25. dubna.

Francouzský snímek přibližuje zrod slavné metody Montessori i život té, která ji vymyslela.
Francouzský snímek přibližuje zrod slavné metody Montessori i život té, která ji vymyslela. | Zdroj: Neue Visionen Filmverleih

Lesní vrah, premiéra 25. dubna

Minimalistické krimidrama Radima Špačka sleduje poslední rok života Viktora Kalivody (Michal Balcar), který vešel ve známost jako Lesní vrah. Kalivoda v roce 2005 zavraždil tři náhodné kolemjdoucí. Pracoval jako policista, vyhrál v soutěži Chcete být milionářem a měl nadprůměrně vysoké IQ. Případu se dostalo velké pozornosti nejen proto, že měl v plánu vystřílet pražské metro, ale i proto, že svůj motiv nikdy zcela neprozradil. Snímek vycházející ze skutečných událostí bude mít premiéru 25. dubna.

Michal Balcar v hlavní roli krimi dramatu Lesní vrah.
Michal Balcar v hlavní roli krimi dramatu Lesní vrah. | Zdroj: Vernes

Doporučujeme

Načíst další články