7 poznávacích znamení toxického člověka. Nejste jím náhodou i vy?

O toxických vztazích slyšíme v posledních letech zejména na sociálních sítích prakticky neustále. Co to ale přesně znamená a jak takového toxického člověka poznat? Možná vás překvapí, že toxíkem můžete být klidně i vy.

Dobře, že jste se rozešli, ten vztah byl toxický. Tuhle větu v posledních letech slýcháme často, co to ale vlastně znamená? Možná vás překvapí, že termín toxický vztah nemá žádné odborné vymezení či ukotvení. „Pojem toxický ale v psychologii obvykle odkazuje k metaforickému označení něčeho dlouhodobě škodlivého, nevhodného, nepříjemného a konfliktního. Tímto pojmem neoznačíme jednotlivou událost, ale něco, co trvá delší dobu. Jako toxický si tedy já osobně představuji takový vztah, který z nějakého důvodu jedné nebo oběma stranám nějakým způsobem škodí,“ říká psycholog Radek Ptáček.

TIP NA VIDEO: Může fungovat otevřený vztah?

Toxický člověk je tedy takový člověk, jehož jednání má na život druhých dlouhodobě negativní efekt, škodí jim a jejich duševní pohodě. Nemusí to být jen milostný partner, ačkoliv u toho se to nejvíc nabízí. Může to být rodič, sourozenec, kamarád, kolega. A můžete to pro někoho být dokonce i vy, i když si to třeba neuvědomujete – nebo si to nechcete přiznat. Jaká jsou poznávací znamení toxického člověka?

Dozvíte se to v následujících kapitolách. >>>