.

. Zdroj: iStock.com

Skončili jsme, jasná zpráva: Jak poznat, že je čas se rozejít?

Zase jste se k sobě vrátili, i když to byl váš už čtvrtý rozchod. Nebo možná žijete ve vztahu, který ztrácí dech. Ale jak poznat, zda by to ještě nešlo opravit? Má cenu to slepovat, nebo bude lepší odejít? Co prozradí, že váš vztah skončil?

„Ema se odstěhovala. Už nejsme spolu. Děti máme během týdne na střídačku a uvidí se. Je konec,“ hlubokými nádechy se snažím vstřebat, co mi právě můj bratránek sděloval. Všimla jsem si, že už nějaký čas nepřijeli společně, ale že už to dospělo do bodu konce?

TIP NA VIDEO: Co znamená rozchod přes SMS?

„Stali jsme se najednou cizí. Ema už vůbec nechtěla dělat něco společně, často měla naplánovaný program beze mě. Nejdůležitější byla konverzace, kdo vyzvedne děti. A sex? Téměř každý večer potřebovala pracovat dlouho,“ pokračoval ve své chvilce svěřování, a zároveň odpovídal na mé nevyřčené otázky. V tom, že se jedná o opravdový konec, mě utvrdilo i to, že šel veřejně s pravdou ven. Oznamoval skutečnost rodině, kamarádům a na dotazy, kde má ženu, odpovídal: „Už spolu nejsme.“ Jak později přiznal, je těžké se s tím vyrovnat, ale nejtěžší bylo vyslovit verdikt – jdeme od sebe.

Co to ještě slepit?

Ne každý vztah stojí za záchranu, ale po tolika letech společného soužití člověk nedokáže říct jen tak sbohem. Kdo si prošel rozchodem, ví, že to tak jednoduché není. Chceme to zkusit znovu, najít řešení, dáváme tomu čas, zkoušíme hledat cesty, jak se zas vrátit do časů plných lásky, nadšení a společných ideálů. Často míra naší snahy o záchranu odpovídá tomu, jakou pro nás má partner hodnotu.

Zkoušíme se k sobě vracet a očekáváme zlepšení, které možná na chvilku proběhne, ale věci se většinou rychle vrátí do zajetých, nefunkčních kolejí. Říkáme si, že je to možná jen chvilková krize, která přejde. Poznat, že už spolu nedokážeme být, je náročné. A pokud jsou ve vztahu děti, společné finance a majetek, konečné rozhodnutí často oddalujeme, co to jde. Trpíme, držíme, potlačujeme sebe samé.

Podle lektorky pozitivní psychologie a koučky věnující se hlavně rozchodovým problémům Dagmar Kožinové je sebehodnota důležitým ukazatelem konce vztahu. „Zda je váš vztah zdravý a jde jen o krizi, poznáte i podle toho, jestli můžete být sami sebou. Dovolit si říkat to, co cítíte, a pak to i dělat. Jen tehdy se může krize přehoupnout zpět do normálního fungujícího vztahu. Pokud žijete ve vztahu, kde jeden z partnerů ztratí sám sebe ve snaze zalíbit se druhému, dříve nebo později stejně vyplyne na povrch jeho skutečná podstata.“

K zamyšlení vám pomůže podívat se zpět do minulosti. Jaký byl váš společný život? Opakují se v něm problémy, nebo je to první krize? Byl tu pro vás partner, když jste ho potřebovali? S pohledem na váš vztah vám pomohou i přátelé, kteří ho vidí zvenčí. Vnímají, co vy ne. Že Ema nikdy nepodporovala bratránkovu lásku k hudbě a on se přizpůsoboval mnohem víc jejím zájmům, jsme věděli už když si navlékali prstýnky.

TIP NA VIDEO: Jak ve vztahu zůstat sám sebou?

Kdy už to neprotahovat?

„Správný čas na rozchod poznáte, když ve vztahu převažuje víc negativního než pozitivního, a když člověk ztrácí úctu k sobě samému a přestává být sám sebou,“ vysvětluje svým klientům na rozchodových rituálech Dagmar Kožinová, kde jim pomáhá vyrovnat se s koncem lásky.

Podle americké psycholožky Barbary Fredrickson by na jednu negativní událost ve vztahu by měly přijít minimálně tři pozitivní. Jestliže tento poměr zachováte, je možné na partnerství dál pracovat. Jestliže se poměr vymění, není proč ho zachraňovat. Často doporučovanou radou, jak si vztah otestovat, je dočasné odloučení partnerů, které může skutečně někdy vztahu prospět. Poskytne vám to prostor se nad vámi dvěma zamyslet a říct si, co chcete. Partner vám chybí? Uvědomili jste si jeho kvality i sílu vašeho vztahu? Zachraňujte. Avšak někdy se po dočasném odloučení stane opak. Zjistíte, že je vám bez druhého lépe. Může vám trochu chybět, ale většina času bez něj je lepší.

„Vztah nás něčemu učí. Ať chceme nebo nechceme, hledáme si partnera, kterého zrovna v danou životní chvíli potřebujeme. Chceme víc respektu? Najít sebevědomí? Jakmile jsou naše společné lekce u konce, vztah končí. Splnil svůj hlavní účel. A tak to jde, dokud nenajdeme vztah s někým, s kým už další lekce nejsou třeba a můžeme jen spokojeně být,“ uvádí koučka častý důvod, proč vztahy nevydrží.

Jasná znamení

Znám spoustu lidí, kteří žili v nefunkčním vztahu desítky let. K razantnímu kroku je musela přivést až nemoc, obrovské zklamání či dospělost dětí. Samozřejmě každý vztah má své zákulisí, které neznáme, a proto možná nechápeme, proč tak dlouho s rozchodem otáleli, ale zůstat s někým, s kým si nerozumíme roky, a jen přežívat, není správné rozhodnutí.

V knize Rozchod jako nový začátek, kterou Dagmar Kožinová napsala jako pomoc lidem, jež se snaží vypořádat s koncem vztahu, uvádí chování a situace, které ukazují, že je s vašim vztahem opravdu konec. Co mezi ně patří? Neplánujete společnou budoucnost ani si ji nedokážete představit. Ve vztahu často používáte já, nikoliv my. Vyhýbáte se společně trávenému času. Nemáte společné rituály. Dovolené plánujete a prožíváte odděleně. Chybí vám důvěra vůči druhému. Netoužíte vedle druhého usínat ani vstávat. A nemáte spolu intimnosti. Co máte společné? Jen děti a majetek. A nejspíš myšlenku, že k sobě už nepatříte.