Video placeholde

Co nám podkopává sebevědomí? A proč tolik řešíme vzhled?

Porovnáváme se. Když vítězíme, cítíme se dobře. Když v souboji krásy, talentu nebo pracovních úspěchů pokulháváme, naše sebevědomí to musí ustát. Stejně jako necitlivé poznámky z dětství nebo sociální sítě plné krásy přes filtr. Být zdravě sebevědomou ženou je v dnešní době čím dál těžší. 

Na jedné straně neustále slýcháme, že krása je v nedokonalosti, ale tak trochu nám tuto uklidňující frázi bortí svět sociálních sítí. Dříve tolik obdivované modelky dnes ve velkém nahradily influencerky. Já vyrostla na obdivu lesklých časopisů a dokonalé kráse v nich. Generace mé dcery na dívkách v mobilu. Rozdíl je v množství krásy a denního působení. Podobnost v touze mít tak krásně dlouhé nohy, vlnité vlasy, větší prsa a menší zadek. Já už jsem za svým zdravým sebevědomím ušla pěknou cestu a život mi srovnal hodnoty, ji to ale čeká. Takže díky za každou Ewu Farnou! Je totiž potřeba. Aktuální průzkum módní značky Vuch potvrdil, že 4 z 5 mladých žen jsou nespokojeny s tím, jak vypadají. Z průzkumu, který byl pro značku Vuch realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos a jehož se zúčastnilo více než 500 respondentek ve věku 18 až 26 let, vyplynulo, že až 80 % dotázaných žen není samo se sebou spokojeno. Čtvrtina z nich přitom řeší prakticky denně, že by chtěla vypadat jinak. „Výsledky průzkumu bohužel jen potvrdily smutnou realitu – mladé ženy o sobě často pochybují, a to především, co se vzhledu týká. Často se tak srovnávají s nesmyslnými „ideály krásy“. Dokonce se ukázalo, že 83 % z nich někdy reálně uvažovaly o změně svého vzhledu za pomoci plastických a jiných zásahů.

TIP NA VIDEO: Letní inspirace

Video placeholde

Pozor, sebevědomí, budeš dostávat lekce

Někdo si vybaví nemístnou poznámku učitelky tělocviku, že s takovým zadkem to nikdy nevyšplhá. Jiné novou přítelkyni bývalého partnera, která disponuje mírami 90-60-90/180 cm, 50 kg. Nemístná poznámka o barvě vlasů a inteligenci, přehlížení v mužském kolektivu. Během dospívání a dospělého života se díky interakci s lidmi naše sebevědomí formuje. A má na něj vliv opravdu hodně věcí, což potvrzuje i Mgr. Kateřina Vozáryová, psycholožka on-line psychologické poradny MOJRA, www.mojra.cz: „Sebevědomí je součástí našeho sebepojetí a vypovídá o tom, jakou hodnotu sami sobě připisujeme. Na procesu utváření sebevědomí se podílejí interakce s druhými lidmi, což jsou nejprve vztahy s rodiči a dalšími blízkými osobami v dětství, kdy dostáváme první zpětné vazby na naše chování a prožívání. Další hodnotící situace zažíváme v průběhu školní docházky prostřednictvím známek. Klíčová je i fáze dospívání, během které se formuje naše identita a hledáme svou pozici ve společnosti. Dalšími milníky mohou být různé pracovní úspěchy. Dalo by se tedy říci, že naše sebevědomí vzniká na základě uvědomování si své hodnoty ve vztahu s ostatními lidmi i ve vztahu se sebou samým – toho, jak dokážu přemýšlet o svých silných a slabých stránkách, zda jsem ochoten na sobě pracovat a jak se mi daří, nebo nedaří dosahovat vytyčených cílů a proč.“ Formovat své sebepojetí v reálném světě čím dál tím více stěžuje ten virtuální.

Video placeholde

Zrcadlo, zrcadlo, pověz mi, kdo je na světě, krásnější, úspěšnější…

Porovnáváme se často a kolikrát nevědomky. Máme to v sobě zakódované, protože i právě díky tomu se o sobě dozvídáme spoustu věcí a učíme se přijímat sami sebe. „V průběhu hledání své hodnoty je přirozené, že se opíráme také o pozorování našeho okolí. Díky tomu si uvědomujeme, že ve společnosti existuje určitý standard v oblasti vzhledu. Tato „norma“ podléhá v čase změnám, trendům a neustále se mění a je přirozené, že máme potřebu ji do určité míry naplňovat. I proto se často snažíme průběžně hodnotit, nakolik se nám to daří, a srovnáváme svou pozici s ostatními,“ vysvětluje roli porovnávání v životě člověka psycholožka Kateřina Vozáryová. Jen to zdravé porovnávání nám denně nabourává svět sociálních médií. Nepřisuzujme jim jen negativní vliv, virtuální svět je plný inspirace, rychlosti spojení, možností a pokroků v bádání. Ale co se týče vzhledu a naší psychiky, chce to hodně zdravého rozumu a kritického myšlení. Výsledky průzkumu značky Vuch jsou toho důkazem.

„Dlouhodobě se hovoří o tom, jak obrovský vliv mají sociální sítě na sebevědomí, vlastní sebepřijetí a spokojenost mladých dívek,“ vysvětluje PhDr. Ing. Jana Sladká Ševčíková, ředitelka centra Anabell. „Z toho vyplývá, že to, jak se dívky samy sobě líbí, ovlivňuje z největší části blízké okolí, ale právě i sociální sítě, a to úplně stejnou měrou, ze 43 %. Naopak klasická média jako časopisy nebo televize mají dnes už jen zanedbatelný vliv. Velký tlak sociálních médií potvrdila i jedna třetina všech respondentek, které dokáže potrápit, když kdokoliv zkritizuje jejich zveřejněnou fotku. „Sociální média se hemží fotkami upravenými ve photoshopu, které nemají s realitou nic společného, ale pocity vlastní nedostatečnosti u dívek bohužel už reálné jsou. Srovnávání je nevyhnutelné a je často příčinou, proč dívky začnou mít deprese, úzkosti a někdy to může skončit i poruchami příjmu potravy,“ doplňuje PhDr. Ing. Jana Sladká Ševčíková.

Je potřeba vzhled posunout na druhou kolej

Nikdo neříká, že je to jednoduché, ale cesta tu, jak říká Kateřina Vozáryová, psycholožka on-line psychologické poradny MOJRA, která problémy se sebevědomím, depresemi a frustracemi řeší, je. „Čím více budeme pracovat na svém sebepoznání a čím více se budeme zaměřovat na uvědomění si svých osobnostních kvalit, tím méně pro nás budou vzhled i porovnání s druhými směrodatné. V naší kultuře byl donedávna při výchově dívek kladen důraz spíše na vzhled než na psychické kvality. Proto ženy často i v dospělosti vnímají fyzickou krásu jako něco určujícího pro svou hodnotu.“ Je pro nás důležité, jak vypadáme a jak na to reaguje naše okolí. Pokud dostáváme pozitivní zpětnou vazbu, posiluje to náš pocit vnitřní hodnoty, který je v dospívání ještě velmi křehký, a proto je velmi snadné jej ohrozit nevhodnou nebo necitlivou poznámkou. Pro další rozvoj je však potřeba oddělit od sebe osobnost a vzhled a budovat pocit vnitřní hodnoty i pomocí jiných aspektů, než je fyzická stránka. Pro některé z nás to však není jednoduchý úkol a i v dospělém věku často lpíme na potvrzení naší atraktivity okolím. Dlouhodobě to však není zdravá strategie, naopak nám může přinášet mnoho mučivých momentů.

Video placeholde

Do boje proti tomuto nešťastnému trendu vyrazila i česká módní značka Vuch, ale i řada dalších. Ta aktivně podporuje sebevědomí mladých žen tím, že pro své kampaně standardně vybírá už třetím rokem svou Vuchlady z řad veřejnosti. Za každou přihlášenou slečnu navíc finančně podporuje neziskovou organizaci Anabell. „Nehledáme modelku nebo tvář z obálek časopisů. Jsme přesvědčeni, že každá žena je krásná a jedinečná, a chceme, aby to o sobě věděla. Snažíme se všem ženám a dívkám ukázat, že se mohou cítit skvěle a šik bez ohledu na váhu, barvu a střih vlasů nebo tvar svých proporcí. Přejeme si, aby se ženy za sebe nestyděly, a to ani v souvislosti s módou. Vždyť průzkum ukázal, že celá třetina žen je ochotná zahodit svůj oblíbený kousek ze šatníku jen proto, že jí někdo z okolí řekne, že jí to nesluší. To se musí změnit,“ uzavírá Ondřej Hyrš, zakladatel módní značky Vuch.

Doporučujeme

Načíst další články