6 způsobů, jak s vámi lidé manipulují, aniž byste si to uvědomovali

Kdo by nechtěl, aby šlo všechno podle jeho plánu? Uspokojit vlastní potřeby a přání chceme všichni. A tak trochu všichni manipulujeme. Poznáte, kdy jste ve spárech manipulace? A kdy už je jí příliš?

Všichni určitým způsobem ovlivňujeme chování druhých lidí, aniž si to uvědomujeme. Problém však nastává, když je manipulace záměrná a z lehkého ovlivnění se stává touha ovládat a manipulovat jen ku svému prospěchu. Že manipulátora snadno poznáte? A jeho hru také? Ne vždy. Manipulačních technik si leckdy nevšimnete. Dokáží se totiž skrýt za laskavá slova nebo komplimenty, které vy vidíte jen pozitivně. Budete možná překvapeni, kolik manipulačních technik za den zažijete. Přejdete je bez povšimnutí, ale problém, který způsobují, zůstává. Server Exploringyourmind.com za přispění psychologů poukázal na ty nejčastější. Na čem jsou postavené? Na využívání výhod základních emocí, jako jsou strach, hněv nebo soucit. Manipulátoři najdou způsob, jak ve vás tyto emoce vyvolat bez jakéhokoli důvodu. Proto je tak důležité naučit se je rozpoznávat a identifikovat. Zde je šest způsobů, jak s vámi lidé mohou manipulovat, aniž byste si to uvědomovali.

TIP NA VIDEO: Vztahy a manipulace

1. Hra na hloupost

„Jé, tomuhle já moc nerozumím. Raději to udělej ty, ať je ta prezentace dobře.“ Pracovní přehazování. Častou manipulativní technikou je právě předstírání hlouposti či neznalosti jen proto, aby člověk něco nemusel dělat, i když to umí. Klasické přehození práce na druhé lidi, aby sami nemuseli nic dělat. A to údajně proto, že jsou na tom hůř než vy. Nemáte pocit, že v práci děláte snad úplně všechno a kolegyně má čas i během pracovní doby zarezervovat dovolenou? Jak s vámi mluví? A jaké je překvapení, že už danou práci v minulosti zvládla, nebo když hoří termín, dokáže dříve nemožné? Tyto formy manipulace vedou k nepoctivým a urážlivým vztahům. Za žádných okolností byste je neměli tolerovat, protože z nich nemůže vzejít nic dobrého. „Pozor si dejte i na lidi, kteří předstírají, že nerozumí tomu, co říkáte. Ti jsou také manipulativní. Ale i ti, kteří se zříkají zodpovědnosti,“ varuje před různými styly manipulace Preston Ni, kouč v oblasti profesionální komunikace a autor knihy Jak efektivně komunikovat s obtížnými lidmi.