Jak efektivně zvládat kritiku a negativní komentáře?

Znáte někoho, kdo po kritice odchází s úsměvem na tváři? Spíš asi ne. Většinou nás všechny zasáhne tvrdě a zůstává v nás dlouho. Jak rychle a dobře kritiku dokážeme zvládnout, souvisí s tím, jaký byl zásah a jak se na ni díváme. Jaký postoj ke kritice zaujmout a vydýchat ji?

Jedním z hlavních důvodů, proč je kritika tak bolestivá, je to, že v nás zůstává déle než chvála. Zastavte se a chvilku přemýšlejte, kdy jste byli v jeden den současně pochváleni, ale i kritizováni. Co vás zasáhlo více a zůstalo ve vás déle? Byla to určitě kritika, a dokonce i teď, když o tom přemýšlíte, znovu zažíváte nepříjemné pocity. Existuje totiž celá řada důvodů, proč se po kritice cítíme špatně, úzkostlivě nebo vystresovaně. Proč? Většinou proto, že se cítíme souzeni, napadeni, bojíme se ztráty lásky, vztahů, pracovních míst a dobré pověsti. Kritiku spojujeme se ztrátou, díky níž se cítíme velmi zranitelně. Někdy však tušíme, že se jedná o dobře míněnou kritiku, která nám má poskytnout užitečnou zpětnou vazbu. Kolega v práci má poznámku k vašemu chování, kvůli kterému váš výkon klesá, kamarádka k vaší rodičovské výchovné metodě, která moc nefunguje. Ale i takto dobře mířená kritika vás stejně zasáhne.

Známá klinická psycholožka Barbara Greenberg, která se specializuje na léčbu dospívajících a rodičů a jež byla ředitelkou ústavní adolescentní kliniky v psychiatrické léčebně v New Yorku, si během své dlouholeté praxe všimla rozdílnosti, jak se lidé s kritikou vyrovnávají. Ti, kdo ji zvládají lépe, používají styl, ve kterém přebírají kontrolu nad situací a nemají pocit, že jsou bezmocní. Mají jednu společnou dovednost, a to, že se naučili, jak zmírnit napjaté situace a odzbrojit osobu, která je kritizuje. Jaké jsou to dovednosti? A proč je dobré je procvičovat? Jestliže komunikujete s někým, kdo vás kritizuje, můžete si některé z nabízených reakcí a akcí vyzkoušet. Fungují!