.

. Zdroj: istock.com

Chtějte feedback. Zpětná vazba vás v životě posune dál

Je všude kolem nás. Když je negativní, nechceme ji slyšet, zato tu pozitivní si vychutnáváme, jak jen to jde. Kdo by chtěl zpochybnit tvrzení, že zpětná vazba je dobrá věc, marně by hledal argumenty. Zdravý rozum i výzkumy dokazují, že vašemu životu může jen prospět. A to v obou formách. 

„Sluší mi to?“ Z výrazu tváře kamarádky či ochotného přítele zjistíte, že by možná bylo lepší top s volánovými rukávy přenechat jiným. Raději zvolíte klasickou košili. Nebo jinak. Odevzdáte s hrdostí projekt, na kterém jste tvrdě pracovala a druhý den vám v emailu přistane seznam všech nedostatků a vylepšení. Vidíte rudě, ale jen chvíli, než uznáte, že by to v některých oblastech opravdu potřebovalo vylepšit.

Jenže, když se na vás té kritiky hrne trochu víc, máte spíš pocit, že si na vás šéf zasedl. Konstruktivní kritiku, která nemá za cíl vás jen podkopávat a pěstovat ve vás pocit méněcennosti, poznáte tak, že spočívá ve sdělení, co je třeba zlepšit a navržení možností jak na to. Místo pouhého doporučení, že by se měl dotyčný zaměstnanec naučit lépe řídit svůj čas, proto šéf přijďte například s tím, že by si měl každé ráno najít čas na sepsání nejdůležitějších úkolů, což mu umožní lépe se soustředit a dokončovat věci včas.

Nejlepší dárek – feedback

"Zpětná vazba je velmi cenná informace, která má na náš život mnohem větší vliv, než jsme často ochotni si připustit," uvádějí autoři knihy Mistakes Were Made (But Not by Me) Carol Tavris a Elliot Aronson. To, jak zareagujete na darované květiny svého muže, ať vřelým úsměvem či pouhým „Hmm, díky“, bude mít na váš život vliv. Buď vás manžel zahrne láskou, nebo začne kupovat květiny jiné ženě. A tak to platí v různých oblastech. Zpětná vazba nám pomáhá budovat a udržovat komunikaci s ostatními, je použita k důležitým rozhodnutím, a proto zejména špičkové a úspěšné společnosti důsledně hledají způsoby, jak ji co nejlépe využít.

Úspěšné společnosti nejsou jen dobré v přijímání zpětné vazby, ale ony ji i požadují a vědí, že zpětná vazba je užitečná pouze tehdy, když upozorňuje na slabiny i silné stránky zároveň. Musí být vyvážená, jinak demotivuje. Efektivní zpětná vazba má přínos pro všechny. Zde je pět důvodů, proč je tak důležitá.

1. Je tu vždy

Mnoho lidí si ji spojuje jen s hodnocením v práci, ale ona je všude kolem nás. V reakcích kolegů, rodiny, řidičů v provozu nebo lidí v obchodě. Pokaždé, když mluvíme s osobou, zaměstnancem, zákazníkem, prodejcem atd., komunikujeme zpětně. Ve skutečnosti je nemožné neposkytnout zpětnou vazbu. Takže to, jak se chováte, je v každé minutě pro vaše okolí zpětnou vazbou. Na milý ranní pozdrav vaší kolegyně odpovíte nevrle s odseknutím, či s úsměvem od ucha k uchu, vše je pro ni zpětnou vazbou a podle ní reaguje a vy máte den.

2. Je efektivní, když je vyslyšena

Ať už je zpětná vazba provedena slovně nebo prostřednictvím nějakého průzkumu, osoba poskytující zpětnou vazbu musí vědět, že byla na druhé straně někým přijata a pak může poskytnout hodnotu. Proto při personálním pohovoru, při hodnocení projektu či při provádění průzkumu vždy vysvětlujte, proč je zpětná vazba respondentů důležitá a jak bude použita.

3. Může a má motivovat

Tím, že šéf žádá o zpětnou vazbu, může skutečně motivovat zaměstnance k lepšímu výkonu. Zaměstnanci se cítí cenní a oceňují, že jsou požádáni, aby řekli, co si myslí. To vše pak může velmi silně pomoci při formulování obchodních rozhodnutí. A zpětná vazba od zákazníků, dodavatelů, prodejců může být použita k budování lepších pracovních vztahů, lepším výrobkům, kvalitnějším službám. I proto chce tolik firem recenze a názory zákazníků. Koupíte si hříšně drahý elegantní batoh, který je určený i na laptop, ale po pár nošeních se začne trhat? Jen jim to napište. Uvidíte, že v příští kolekci na tom zapracují.

4. Zlepšuje výkon

Negativní zpětná vazba je často zaměňována za kritiku. Ve skutečnosti to, co je považováno za negativní kritiku, je konstruktivní kritika a je tím nejlepším nástrojem zpětné vazby, který může pomoci formulovat lepší rozhodnutí a zvýšit výkonnost. Takže ok, chvilku se mračte, ale pak poděkujte a začněte přemýšlet.

5. Je nástrojem pro další vzdělávání

Díky ní volíte nové strategie, snažíte se vylepšit to, co umíte nebo zatím neumíte. Poznáváte tím nové lidi a vytváříte si síť osobních i pracovních kontaktů. A to, že jsou vaše pokroky oceňovány, vás posiluje v rozhodnutí, že se máte dál učit a vzdělávat.