3 dobré věci, které se můžete naučit od špatného šéfa

S velkou pravděpodobností ho alespoň jednou za svou kariéru zažijete. Šílíte z něj, děsíte se, kdy zas dorazí do práce, a říkáte si, že tenhle člověk ve vašem životě neměl být. Nic dobrého z něj nejde. Jen se neunáhlete. Ač se to zdá překvapivé, i on vás může něco naučit.

Se špatnými šéfy se můžete setkat kdekoliv, dopředu to nikdy vědět nebudete. Ale pokud se na ně podíváte z jiného úhlu, něco cenného vám i tak můžou dát. Jeniffer Wintrová je spisovatelka a kariérní poradkyně a za svou více jak čtrnáctiletou praxi v různých firmách nashromáždila spoustu zkušeností. A zde jsou tři důležité lekce, které nám mohou podle ní hrozní šéfové dát. Jen se podívejte do své kariérní minulosti a určitě jí, stejně jako já, dáte za pravdu.

Lekce č. 1: Neberte si věci osobně

To je pravděpodobně jedno z nejdůležitějších ponaučení na pracovišti obecně, ale nejlépe si ho uvědomíte po zkušenostech s děsivým šéfem. Je pro něj typické, že v kanceláři skoro vůbec není, ale jakmile se objeví, nešetří kritikou. O tom, co se v kanceláři děje, nemá ponětí, ale vás zná, a tak se do vás začne obouvat. A protože chcete na šéfa vždy zapůsobit, začnete si brát každou kritiku či komentář smrtelně vážně.

„Naštěstí po té, co mi šéf vynadal za chybu, kterou jsem ani neudělala, mi došlo, že ani šéf netrpí neomylností, ba naopak. Navíc chyba pramenila z jeho práce, nikoliv z mé,“ říká Jennifer. Zdá se vám situace podobná? Pak se nad jeho kritiku povzneste, jen dobrá rada: Konstruktivní kritika od kohokoliv stojí za pozornost. Ty ostatní vyslechněte, ale netrapte se jimi. Osvojení této dovednosti je určitě náročné, ale stojí to za to.

Lekce č. 2: Ukažte své schopnosti

Je vaším šéfem, ale manažerské schopnosti mu do vínku nebyly dány. Tým pod jeho vedením nevzkvétá, důležité schůzky může svým neobratným jednáním pokazit... Že jste si myslela, že šéf má vědět vždy mnohem víc než vy a má být chytřejší? Ne vždy tomu tak je. Ale co s tím?

V první řadě se vyhněte pocitu, že váš šéf bude mít vždy správné nápady a vědět co dál. Jakmile budete mít znalosti a zkušenosti v oblasti, ve které šéf tak trochu plave, a budete vědět, že projektu či firmě pomohou, neváhejte své nápady a myšlenky nabídnout. Není na tom nic špatného.

Lekce č. 3: Požádejte o to, co chcete

Čekáte, že za vámi šéf přijde a začne vám dávat zpětnou vazbu sám od sebe? Zhodnotí, jak jste zvládla projekt, a vypíchne pozitiva? No, dobrý šéf tohle udělá. Zná své členy týmu, co umí, co chtějí, a svěřuje jim i takové úkoly. Ale ten horší šéf si takových věcí ani nevšimne, není to pro něj důležité. U takového šéfa nečekejte, že si všimne, že ten nový projekt chcete, on neví, po čem toužíte a co je pro vás výzvou.

Jak v osobním životě, tak v pracovním neplatí „Sedávej panenko v koutě, budeš-li hodná a potichu, najdou tě.“ Určitě by bylo hezké, aby naši šéfové přirozeně poznali náš talent a to, po čem pracovně toužíme, ale skutečnost, zejména u mizerných šéfů, je jiná. Takže jestli toužíte po povýšení, po tom novém projektu, po uznání, buďte připravena o to požádat. Znáte přeci svou hodnotu.

Jen si vzpomeňte na děsivou šéfovou Mirrandu ve filmu ďábel nosí Pradu nebo si zajděte do divadla na hodně zajímavou hru o despotickém šéfovi, Případ zborcené páteře, kde lidé nejprve trpí, ale později nacházejí své kvality a osobnostně vyrostou a postaví se na vlastní nohy.