...

... Zdroj: iStock.com

Chcete tento rok větší plat? Tipy, jak si říct o víc peněz!

Všichni přemýšlíme, jak jich mít víc. Ale mluvit o nich, říct si o přidání v práci nebo o lepší honorář na volné noze se zdráháme. Přitom právě teď nám situace na trhu práce nahrává, abychom to udělali. Proč a jak to zvládnout?

Jako zaměstnanci máte teď vážně neobyčejnou příležitost – trh práce se dostal do bodu, kdy zaměstnavatelé obtížně shánějí kvalitní posily. „Neobsazených míst je dnes více než dvě stě tisíc a firmy o nové dobré lidi mezi sebou doslova válčí. Hýčkají si i stávající kolegy. Dokazují to také čísla: Od počátku roku růst mzdy v různé míře zažilo zhruba čtyřicet procent zaměstnanců,“ říká na úvod Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která vyvíjí například portály Jobs.cz a Prace.cz.

Zároveň však dodává, že i tak je mezi zaměstnanci podle posledních průzkumů LMC ještě 53 % těch, kteří cítí, že nejsou ohodnoceni adekvátně. Pro nadpoloviční většinu nespokojených změnu k lepšímu představuje přidání o 30 % a více. Jestliže k nim patříte, máte následující možnosti.

Jděte za šéfem

„Nejčastěji se cítí podhodnocení ti lidé, kteří jsou ve firmě déle a u nichž nefunguje průběžné zvyšování mzdy v řádu procent každý rok. Není přitom dobré čekat na zvýšení platu dlouho. Po třech letech už je velmi pozdě. Šéf si vás může zaškatulkovat mezi ty, jimž přidávat netřeba – ví se o vaší hypotéce a jiných závazcích, a pokud se neozvete, firma na to může hřešit,“ vysvětluje analytik s tím, že takoví lidé se cítí podhodnocení o to víc, když vidí platy nastupujících nováčků.

Že o tom, co berou druzí, nic vědět nesmíte? „Zaměstnanci se spolu o mzdách bavit smí, to jen zaměstnavatelé stále sázejí na mzdovou netransparentnost,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský. Takže, klidně si udělejte představu o tom, kolik berou kolegové, zrevidujte, kolik práce odvádíte, a vydejte se za šéfem na rozhovor. Na takové schůzce byste měli vědět, jak si firma stojí, jaké jsou zisky a nakolik k nim přispíváte. Na rovinu byste se měli ptát, proč nedostáváte přidáno. „V určité chvíli můžete do vyjednávání zapojit i HR oddělení, a když neodejdete s uspokojivou odpovědí, je čas přemýšlet nad změnou. Firmy bez lidí nic nedokážou a lidé by to měli pociťovat. Když to tak není, je logické zkusit štěstí jinde,“ podotýká analytik s tím, že výrazně lepší ohodnocení je nejsilnějším důvodem ke změně pro 81 % lidí.

Situace na trhu práce tomu opět nahrává. Je možné, že vás s platem o desítky procent vyšším přijmou hned na první pokus. Je také možné, že otevřete-li možnost své výpovědi, najednou budete mít pro firmu hodnotu a dostanete přidáno.

Cesta za lepším

„Zhruba u 40 % pozic dnes firmy spolu s popisem práce zveřejňují i možné mzdové ohodnocení. Přesto to ještě pořád nedělají všichni. Na pohovor do nové práce je lepší jít s představou o své ceně: Orientovat se na trhu, věřit ve svou hodnotu, protože když v ni nevěříte vy, nemají důvod v ni věřit ani zaměstnavatelé,“ vysvětluje Tomáš Ervín Dombrovský s tím, že představu, jakou mzdu žádat, získáte snadno.

Ptejte se známých z oboru. Už přes dva lidi se dostanete k informacím z celého oboru, každý zná každého. Více najdete na serveru Platy.cz, kde jsou k dispozici informace od stovky tisíc respondentů napříč všemi obory. A na pohovoru skromnost stranou: Co nevybojujete při nástupu, to pak doženete těžko.

Smutné faktury

Říkat si o správné honoráře a vypisovat vesele vypadající faktury není jednoduché ani na volné noze. Zvlášť v počátku podnikání je to možná nejtěžší – potřebujete přilákat klienty, takže nasadit hned „raketu“ se nezdá jako dobrý nápad. Spoustu toho děláte za hubičku. A brzy můžete být nad bankovním výpisem smutní. Už když s potenciálním klientem vyjednáváte o přidělení zakázky, dáváte svůj čas. Dáváte ho zdarma? A kolik? Podle Roberta Vlacha, autora skvělé knihy Na volné noze, to dělá řada freelancerů automaticky.

Na základě jeho průzkumu to vypadá, že pro asi třicet procent dotázaných je normální dát klientovi zdarma asi hodinu času, ale skoro patnáct procent dotázaných dávalo i několik dní! Robert Vlach píše: „Stanovte si omezení a snažte se je dodržet. Limit může být veřejný (první hodina koučování zdarma), individuální (rovnou do telefonu řeknete:,Ano, můžeme se o tom teď půlhodinku pobavit a pak mi napíšete, jestli do toho jdete, nebo ne.‘) nebo interní (neříkáte nic, ale máte jasno a podle toho jednáte).“ Nikdo si nemůže myslet, že váš čas je zdarma.

Potřebujete intimní poměr

Ano, čtete dobře. Jako freelancer musíte pěstovat intimní poměr: se svou vlastní cenou. Když jsem u Roberta Vlacha četla tahle slova, musela jsem se smát. Je to tak! „Nezávislý profesionál by měl mít se svou cenou intimní vztah. Měl by o ni pečovat, dotýkat se jí a sledovat, jak se drobné změny ceny a naceňování promítají do reakcí zákazníků. Profesionál, který je v těsném kontaktu se svou cenou a novými stávajícími klienty, ví, co je pro ně levné či drahé, a může tomu přizpůsobovat cenotvorbu,“ říká v knize dál.

A říká tím důležitou věc: Vaše cena je na rozdíl od ceny zaměstnanců pružná – může a měla by reagovat na situaci v oboru, na konkurenci, množství času, který konkrétní zakázka potřebuje. Může růst průběžně (nebo skokově, i když to je riskantnější). Může dočasně i klesnout (např. v rámci balíčku pro dobrého klienta), ale určitě nesmí stagnovat na nízkých hodnotách jen proto, aby vám to rozšířilo portfolio. V knize si přečtete i malý bonmot: „Zvedej cenu, dokud tě nepřestanou poptávat divný lidi!“ Jestliže nepodnikáte, ani nemáte tušení, jak moc to platí.

Pozitivní zdražení

Fakt, že zvednete cenu, vyvolává obavu ze ztráty klientů. Ale spíše se protřídí ti „nenároční“ a zůstanou ti s většími nároky, kteří vám mohou zvednout i prestiž a vylepšit jméno. Než jsem to udělala poprvé, přepočítala jsem hodiny strávené u psaní na cenu článku. (Nenapadlo mě udělat to hned na začátku, protože jsem si myslela, že je třeba brát vše a za cokoli.) Dívat se na výslednou „hodinovku“ pohybující se v řádu desítek korun mě „vyléčilo“. Obavy ze ztráty klientů šly stranou, cena nahoru. Určila jsem si dobrou částku – s ohledem na čas investovaný na hledání nové práce, zpracování dat, napsání textu – a cenu zvedla. Ano, někdo odpadl. Ale jiní přibyli.

Jen je tu ještě důležitá věc: Když zdražíte, čekají se od vás kvalitnější výkony. Takže… Než to uděláte, uvědomte si, co chcete nabízet a komu a podle toho svou cenu hýčkejte. A když potřebujete zvednout cenu těm, pro něž už pracujete? Musíte mít argumenty, jimiž může být růst reálných nákladů na podnikání nebo právě také fakt, že roste vaše profesionalita. Robert Vlach říká: „Zdražování je nepřímý důsledek profesionalizace, růstu odbornosti, produktivity, kvality a renomé.“ Za dobré věci (dobrou práci) se platí. A vy dobří jste, ne?

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Doporučujeme

Načíst další články