...

... Zdroj: iStock.com

Perfekcionismus v práci. Škodí, nebo vás posune výš?

Milujete vše úhledně srovnané, svou práci kontrolujete do puntíku, aby vám ani chybička neutekla, a to samé očekáváte od ostatních? Vítejte v klubu perfekcionistů. Kdo by nechtěl mít všechno dokonalé? Jenže, tahle vlastnost vám může pěkně zkomplikovat vztahy, a to nejen doma, ale hlavně v práci.

Perfekcionismus na pracovišti může vypadat jako něco, čeho bychom se neměli rozhodně bát, ba naopak odvádět perfektní práci, to je sen snad každého šéfa. Ale pravdou je, že snaha o bezchybné výsledky není něco, na co bychom měli být hrdí. Řada psychologických výzkumů ukazuje, že perfekcionismus je škodlivý pro produktivitu a kreativitu, bývá častým zdrojem neštěstí, a dokonce se podílí ve vyšší míře na sebevraždách.

Budete lépe pracovat a budete se cítit lépe, když přijmete možnost nedokonalosti.

Ochranná bublina

Skutečnou motivací perfekcionismu není touha po vynikající práci, je to pokus chránit se před pocity nedostatečnosti. Brené Brown, psycholožka, která studuje zranitelnost, nazývá perfekcionismus štítem, který používáme k tomu, abychom se udrželi v bezpečí, přestože nás to vyčerpává a bere radost ze života. Štít ale nefunguje. Dokonalost není jen vysoký standard, ale i nemožný, kterého nikdo nikdy nedosáhne. Nastane to, že neustále kontrolujete, ověřujete, ladíte a trávíte spoustu času tím, že se bojíte chyby. Vaše mysl nedokáže vypnout a nikdy nejste sama se sebou spokojená.

Nebát se chyb

Chcete-li se zbavit dokonalosti, budete potřebovat trénovat svou podvědomou mysl, abyste si uvědomila, že je to v pořádku dělat práci "dost dobře". Svět se nezboří ani nijak nezmění, když se přestanete snažit o dokonalý výsledek. Ale začněte pomalu. Vyberte si malý projekt, rozhodněte se, kolik času byste mu měla rozumně věnovat, a potom, až čas vyprší, nechte to být. Opakujte to a budete se postupně setkávat s nedokonalou prací a postupně zjistíte, že se nestane žádná katastrofa.

Pokud se cítíte odvážně, postupujte podle pokynů Davida Burnse z jeho knihy Feeling Good a vytvářejte záměrně průměrný den, ve kterém se budete snažit pracovat jen na 60 % svých schopností. Uvidíte, že to překoná vaše očekávání.

Vyzkoušejte rady, jak zatočit s perfekcionismem

Rozdělte práci na dvě sféry– "soukromá" a pak "veřejná"

Když vytváříte něco, co budete prezentovat před jinými lidmi, snížíte riziko ochromení úzkostí tím, že si vědomě rozdělíte proces práce na dvě etapy. První etapa je návrh, který nikdo nevidí. Před druhou si nechte nějaký čas a pak vylepšujte, co jste vytvořila.

Proveďte slib "naplnění"

Trenér time managementu Mark Forster navrhuje, abyste si slíbila, že na konci dne budete mít jednu věc, kterou dokončíte až příští den. Dodržujte slib, opakujte a tím budete trénovat schopnost upřednostnit dokončení nad dokonalostí.

Uchovávejte si seznam "hotových" úkolů

Místo seznamu úkolů, které musíte dokončit. Perfekcionismus přináší pocit, že musíte v budoucnosti stále něco dokazovat. "Hotový" seznam pomáhá bojovat s tím, že vám připomene vše, co jste již dosáhla.