Terapeutka Markéta Šetinová se specializuje na práci se singles a mileniály, více na modernilaska.cz

Terapeutka Markéta Šetinová se specializuje na práci se singles a mileniály, více na modernilaska.cz Zdroj: Markéta Šetinová

Rok 2021 bude pro lásku dobrý
2
Fotogalerie

Trendy v randění 2021 aneb na co se v lásce připravit po rozvolnění

Pandemie otřásla celým světem a nevyhnula se ani našim milostným vztahům. Zasáhla nás, ať už partnera hledáme, vzpamatováváme se po rozchodu anebo si společně vychutnáváme sladkých společných 24 hodin v jedné domácnosti. S psychoterapeutkou a socioložkou Markétou Šetinovou jsme si povídaly o tom, proč bude rok 2021 pro lásku dobrý!

On-line randění se stalo za poslední roky normální. Co spolu lidé většinou dělají? Povídají si, pijí víno, vaří?

U on-line randění pozorujeme změnu. Během prvního lockdownu bylo první rande on-line běžné, ovšem na podzim a v zimě jsme pozorovali ústup od videohovorů, kdy se lidé raději vídali venku na procházkách a u výdejních okének. Část lidí stále inklinovala k videohovorům, dávali si spolu on-line kafe anebo víno. Někteří lidé byli kreativnější a dívali se spolu na film na některé ze streamovacích služeb, hráli on-line hry, někteří mí klienti si vzájemně předčítali a jinak se kreativně projevovali.

Než se ovšem na rande dostanu, je třeba překonat ostych z on-line randění. Co když se aplikací a seznamovacích webů prostě „bojíme“?

Je normální, že z on-line randění máme trošku strach a ostych, koneckonců nemá nejlepší reputaci, někteří lidé sdílí i těžké zkušenosti. Pokud strach máme, zkoumala bych, co je za tím: Bojím se odmítnutí? Bojím se toho, že mě tam někdo uvidí? Bojím se, že to k ničemu nepovede? Zásadní je identifikovat strach a zkusit s ním popracovat. Myslím, že je fajn, když máme někoho, s kým můžeme svou zkušenost sdílet, třeba s kamarádkou nebo kamarádem, kteří nám můžou dát zpětnou vazbu k profilu anebo k lidem, které tam potkáváme. Každopádně netlačte na sebe, postupujte pomalu a vyberte si jednu seznamku, kde budete trávit méně času, ale pravidelně.

Jak si založit profil tak, abych nalákala partnera, jakého chci? Čím se odlišit od tisíců jiných profilů?

Je důležité zaměřit se na fotku, právě té lidé zpočátku věnují největší pozornost. Vyberte aktuální fotku, kde se líbíte sami sobě a kde ukazujete trochu víc než jenom hezký úsměv. Takovou, pomocí níž komunikujete trošku svoji osobnost: Zajímavé je přidat na profil fotky ze sportování, z vašich koníčků, cestování, které pomůžou rozvíjet konverzaci, kterou potom s protějškem navážete. Co se popisu týče, buďte co nejvíc konkrétní, abyste se druhému trochu přiblížili a váš profil působil barvitěji. Nejde přece o to nalákat hodně lidí, ale zaujmout ty, u kterých existuje potenciál, že si spolu budete rozumět. Takže nemusíme být nervozní, že nemáme tolik reakcí, stačí, když máme reakce od pár lidí, kteří jsou pro nás zajímaví.

Terapeutka Markéta Šetinová se specializuje na práci se singles a mileniály, více na modernilaska.cz
Terapeutka Markéta Šetinová se specializuje na práci se singles a mileniály, více na modernilaska.cz | Zdroj: Markéta Šetinová

Podle údajů jednoho randícího portálu v USA si lidé během lockdownu uvědomili, že už nechtějí ztrácet čas a hledají si kvalitnější partnery. Dá se podobný trend vysledovat i u nás?

U nás sice nemáme k dispozici data ze seznamek, ale z výzkumů Národního ústavu duševního zdraví, který probíhal během prvního lockdownu, vyplynulo, že nezadaní více prožívali svoji osamělost a více stoupla jejich motivace najít si partnera. Z toho usuzuji, že situace u nás bude podobná. Co se zkušeností z mé praxe týká, určitě vidím nárůst klientů, lidé se hodně zaměřují na seznámení a je pro ně prioritou. Kromě toho v uplynulých měsících nebyla taková konkurence dalších aktivit, moc se nedělo, takže se lidé mohli soustředit na hledání kvalitního romantického vztahu.

Z on-line randění se vztahy někdy rychle překlopily do společného života, ať už kvůli karanténě, uzavírkám mezi okresy apod. Trpí vztahy takovým „manželstvím bez randění“, kdy jsme velmi brzy konfrontováni se spolužitím a zvyky partnera? Je to tak, že brzkým spolužitím se vztah zrychlí a poznáme, zda s tím člověkem opravdu chceme být?

Na to se nedá jednoznačně odpovědět. Taková situace má své výhody i nevýhody, možnou nevýhodou může být, že si trošku zkrátíme období zamilovanosti, fascinace tím druhým, čas společného randění a na vztah možná společným bydlením naložíme něco, na co ještě není připravený. Na druhou stranu si myslím, že společné bydlení, které vzniklo z praktických důvodů, může vlastně vyřešit naše osamění, kterým hodně nezadaných trpí. Může to dávat smysl. A může to být i jediný způsob, jak se vztah může rozvíjet, pokračovat. Koneckonců poznat člověka v té každodennosti je vlastně další stupínek poznávání se. Možná to může sloužit i jako filtr, jestli vztah má potenciál. Myslím, že to vztahy, které začnou takhle rychle a navíc trošku v krizové a kritické situaci, může velmi posílit a udělat pevnější.

Pokud spolu pár hned začne bydlet, může jim chybět fáze romantického randění, těšení se na sebe, pomalého poznávání? A dá se toto nějak „zachránit“?

Pokud byla tato fáze kratší, nemusí to mít na vztah negativní dopad. Myslím, že můžeme mít velmi funkční stabilní vztah i s krátkým romantickým randěním. Řekla bych, že spousta vztahů, které vznikly v karanténě, teď čeká krásná fáze, kdy se všechno otevře a my spolu poprvé půjdeme na koncert, do restaurace, poznáme se v partě kamarádů, což může do vztahu přinést novou, příjemnou energii. Takže nám díky tomu může zamilovanost vydržet déle.

Jak se vypořádat se zlozvyky druhého, na které přijdeme velmi brzy anebo nám kvůli neustálé přítomnosti lezou více na nervy?

Může být výhoda, když na zlozvyky přijdeme brzy, tedy v období, kdy jsme zamilovaní a fascinovaní tím druhým, takže k jeho zlozvykům můžeme přistupovat tolerantněji, než když vztah trvá déle. Ale obecně platí, že zlozvyky máme každý a objeví se v každém vztahu. Je tedy třeba mít nadhled a přistupovat k tomu s humorem.

Někdy je náročné se doma z věčné přítomnosti druhého „nezbláznit“. Co dělat, když se před vztahem nedá utéct do kavárny, ke kamarádům apod.?

Podle mě je to otázka, kterou si klademe všichni, kdo jsme ve vztazích. Být neustále spolu není pro vztah dobré. Je důležité mít čas od sebe, zažívat věci sami s dalšími lidmi, abychom měli něco nového, co do vztahu vneseme, ať už to jsou konverzační témata nebo energie z aktivit, kterým se věnujeme jinde. Hodně z nás poslední měsíce prožívá jako náročné období, proto je dobré přemýšlet, jak si dopřát čas od sebe, i když je to prakticky náročnější. Na nákup může jít jenom jeden z nás nebo zkusíme strávit večer odděleně. Je třeba si plánovat čas od sebe a přijmout, že jde o těžké období, kdy bychom neměli mít na sebe ani na partnera přehnaná nároky. A hlavně bychom k sobě měli být navzájem co nejlaskavější.

Co když mají partneři jiné názory na covid situaci a opatření, případně očkování? Dá se i s tím pracovat?

Určitě. V žádném vztahu se přece nepotkají dva lidé, kteří by viděli vše stejně. A mnohdy se s našimi partnery lišíme i v pohledech na velmi zásadní věci. Je tedy důležité se vyhnout kritice a snažit se pochopit, proč to má partner jinak než my, z čeho jeho názor vychází, z jakých jeho životních hodnot a názorů. A pak hledat společné řešení, jak se situací můžeme pracovat, abychom byli oba ve vztahu spokojení a mohl dál fungovat.

Dají se předpovědět trendy v randění v roce 2021?

Trend přesunu do on-line bude dál pokračovat, seznamky budou sílit. Záleží samozřejmě na situaci ohledně covidu, ale řekla bych, že během uvolnění i lidé, kteří byli nezadaní a nechtěli se seznamovat během covidu, využijí postcovidové období pro hledání partnera. Takže myslím, že rok 2021 bude pro lásku dobrý.