.

. Zdroj: iStock.com

V čem ve vztahu nedělat kompromisy?

Jeho štěstí je i vaše a naopak. Na tom není nic špatného. Jenže kolikrát se stane, že za účelem udržení vztahu a jeho fungování jsme ochotni udělat cokoliv. A to i jít za své hranice a vzdát se věcí, které milujeme. A to není pro vztah ani nás samotné dobré. V čem bychom rozhodně neměli ve vztahu dělat kompromisy?

Jste zamilovaní a vše, co děláte, se točí kolem vašeho partnera. Nevidíte, neslyšíte, zkrátka jste ovládáni jen vášní, a to tak silně, že začínáte snižovat standardy, zapomínat na své hodnoty, měnit plány a sny a čím dál více se přizpůsobovat druhému. Vaše já se mění na ty. Určitě vám na mysli vyvstane nejedna kamarádka, která se kvůli svému drahému rozloučila s milovanými koníčky, prací, životem se třemi psy, nebo dokonce s vámi, neboť jste nevyhovovala požadavkům partnera. Avšak takto by zdravý vztah neměl vypadat. Kompromisy jsou ve vztahu důležité, ale ne ve všem a ne v zásadních oblastech. Vždy by si měl člověk zachovat vlastní hodnotu. Milovat partnera, ale i sebe. Velmi trefně a jasně to ve své knize Do I Have to Give up Me to Be Loved by You? (Amazon, 2002) popisuje psycholožka Margret Paul, která říká, že určitý kompromis je zdravý, ale je důležité nedělat takové kompromisy, kvůli kterým se začnete sami sobě vzdalovat. „Většina vztahů vyžaduje, abychom se do určité míry měnili, ale jak moc se dokážeme měnit, aniž bychom ztratili sami sebe? V těchto otázkách je neodmyslitelný paradox. Skutečně milující vztah je vztah, kde každý člověk přijímá, ale i oceňuje rozdíly. Pokud musíte své hodnoty příliš měnit, abyste zachovali vztah, co opravdu zachováváte?“ Proto mějte na paměti určité oblasti, kde se kompromisy zkrátka nedělají. Co je dobré si střežit?

Zůstat sám sebou

Stává se, že se lidé často do vztahu ponoří natolik, že se neustále zabývají svými partnery. Vytvářejí své plány tak, aby odpovídaly plánům jejich partnerů, a zapomínají žít svůj vlastní život. A to je špatně. Odborníci se shodují na tom, že jedna z věcí, ve které by nikdo neměl dělat kompromisy, je vlastní individualita. Mít čas na sebe, věnovat se věcem, které má člověk rád, a násilím neměnit své hodnoty. Někdo vás miluje, to je krásné, ale nedovolte, aby vztah zastínil to, kým jste. Udržujte svou identitu neporušenou.

Mít určité limity

Každý na tomto světě má své limity a hranice, nejsme superhrdinové. Jsou věci, které se nám zásadně nelíbí a příčí, a proto je na nás, i v sebezamilovanějším vztahu, umět říct ne. „Činit partnera šťastného neznamená překračovat své hranice, abyste dokázali svou lásku. Pokud vás někdo miluje, nikdy vás nebude žádat o něco, co není ve vašich možnostech. Proto partnerovi své limity sdělte a nikdy nedávejte sliby, které nemůžete dodržet,“ zdůrazňuje psycholožka Margret Paul.

Sebeúcta je na prvním místě

Respekt by měl být vždy vzájemný. Nemá smysl, aby partner řekl, že vás miluje, ale nerespektoval vás před ostatními i osobně. Pokuste se pochopit rozdíl v tom, zda u partnera hledáte pozornost, nebo respekt. Možná jste slyšeli výrok „Hledejte respekt, ne pozornost, protože trvá déle“, který je stoprocentně pravdivý. Zkrátka co se týče vaší sebeúcty, kompromisy neexistují. „Nezůstávejte ve vztahu s někým, kvůli komu se cítíte špatně,“ věta, kterou svým klientům připomíná na sezeních terapeut Mark Tyrell. „Nikdy byste neměli zcela zakládat svou identitu na tom, jak vás vidí ostatní. Vaše sebeúcta by neměla zcela záviset na osobě, se kterou jste náhodou ve vztahu.“ Faktem však je, že vztahy mají velký vliv na to, jak se cítíme. A to zahrnuje i to, jak se cítíme sami. Ano, je to propletené, ale sebeúcta vítězí.

Osobní víra

Vaše přesvědčení by nikdy nemělo být zpochybňováno. Ať se jedná o životní filozofii, náboženství či víru. Bez ohledu na to, jak jste zamilovaní, ustupovat v oblasti vlastního přesvědčení, dle odborníků, by mělo být nemožné.

Rovnost platí

V žádném vztahu neexistuje nadřazený partner. Hrajete svou roli, kterou nikdo jiný nemůže hrát lépe. Vaše zaměstnání, kvalifikace nebo vzdělání by neměly určovat, kde ve svém vztahu stojíte. Cokoli děláte, by mělo být oceněno a přijato na stejném základě. Nejste o nic míň než váš partner a váš partner není víc než vy. Oba jste si ohledně vztahu rovni. Nejde o rovnost žen a mužů, jde o rovnováhu. Váš partner by se k vám měl vždy chovat s respektem. I když se hádáte a oba jste na sebe naštvaní, měl by s vámi mluvit s úctou. Tato úcta by se měla vztahovat i na vaše blízké, a dokonce i na cizí lidi. Pokud váš partner nerespektuje vaši rodinu, blízké přátele nebo lidi poskytující služby (například číšníky), je to známka toho, že má nějaké osobnostní problémy.

Sny a cíle

Nevzdávejte se své naděje či něčeho, čeho chcete dosáhnout, jen proto, že váš partner (nebo kdokoli jiný) říká, že nejste dostatečně talentovaní. I když se zdá váš sen nedosažitelný, měl by vám stát partner po boku, poskytnout podporu, a ne vás shazovat. „Šťastné páry znají sny toho druhého a pomoc při jejich realizaci považují za jeden z cílů svého manželství. Oba chtějí vědět, čeho chce ten druhý dosáhnout,“ říká emeritní profesor psychologie a autor knihy Sedmero principů spokojeného manželství, John M. Gottmann.

Vztahy s rodinou

Pokud vás miluje, bude se snažit vycházet s vaší rodinou a naopak. Pokud se vás ale pokusí izolovat od vaší rodiny nebo vás obracet proti nim, je na místě se začít obávat. Velká pozornost a touha partnera mít vás jen pro sebe může ze začátku působit romanticky, ale jakmile je toto oddalování přehnané, něco není v pořádku.

Vaše zásady

Většina lidí má seznam věcí, které ve vztahu budou a nebudou tolerovat. Pokud existují určité věci, které musíte mít nebo nemůžete vystát, neustupujte. Například pokud milujete zvířata, bylo by vám nepříjemné žít s někým, kdo nenávidí domácí mazlíčky a snaží se vás přesvědčit, abyste se zbavili svého chlupatého přítele. Zůstaňte věrní sami sobě tím, že nebudete dělat kompromisy v oblastech, které jsou pro vás zásadní. Přítel nechce o dětech ani slyšet, a to ani v budoucnu, kdežto vy toužíte po velké rodině? Tady kompromis nenajdete.

Doporučujeme

Načíst další články