Halloween s Netflixem: Nejlepší strašidelné filmy na prodloužený víkend

5 min čtení

5 min čtení

Bojíte se rádi? Netflix ví, že ano, a proto svým uživatelům každý rok v říjnu nabízí speciální sbírku hororových filmů a seriálů, aby jim pomohl naladit se na Halloween. V nabídce je toho opravdu hodně, včetně řady loňských a letošních novinek z vlastní produkce streamingové služby. Většina z nich je ale těžce průměrná a vyznat se v tom proto může být ošidné. A tak jsme se rozhodli ušetřit vám čas a vybrali jsme kousky, které skutečně stojí za vidění.

Eli

Jedenáctiletého Eliho sužuje záhadná nemoc, se kterou si lékaři nevědí rady a která chlapci brání žít normální život. Proto ho rodiče pošlou do izolované kliniky, kde by mu experimentální léčba snad mohla pomoci. Eli ale brzy zjistí, že v odlehlém domě se děje něco podivného. Začne zpochybňovat nejen svoje vnímání reality, ale i důvěru ve vlastní rodiče. O co v téhle instituci vlastně jde? Eli je příjemná hororová jednohubka s překvapivým twistem a Sadie Sink v malé vedlejší roli.

Foto z filmu Eli.

V zajetí démonů 1 a 2

Když James Wan před lety natočil první Saw a krátce nato osvěžující Insidious, horor o astrálním cestování, mnozí jej považovali za jednu z největších nadějí pro na začátku milénia skomírající strašidelný žánr. Australský režisér s asijskými kořeny tento titul potvrdil snímkem V zajetí démonů: zpracovává v něm jeden ze skutečných případů Eda a Lorraine Warrenových, manželů, kteří se živili odhalováním paranormálních jevů a vymýtáním. Režisér ve filmu využívá klasických vizuálních a vyprávěcích postupů žánru, ale chytře je aktualizuje a jeho jump scares jsou také docela jiná liga. To poznáte zejména ve snímku V zajetí démonů 2, kterým můžete rovnou navázat.

Foto z filmu V zajetí démonů.

Foto z filmu V zajetí démonů 2.

Orphan

Možná jste zaznamenali, že se letos v kinech objevil snímek Sirotek: První oběť. Ten je prequelem k úspěšnému snímku Orphan z roku 2009, v němž výtečná, tehdy teprve dvanáctiletá Isabelle Fuhrman ztvárnila tajemnou Esther, osiřelou dívku, kterou si domů vezme čtyřčlenná rodina. Přes počáteční nadšení z výtvarně nadané holčičky si začne matka klanu Kate (Vera Farmiga) brzy všímat, že Esther je jiná, a to zřejmě v ne úplně dobrém slova smyslu. Pod nevinnou tvářičkou a sametovými náramky se skrývá chladnokrevná manipulátorka – a její skutečná identita je mnohem děsivější, než by Kate kdy mohla tušit. Dokáže včas zachránit svou rodinu?

Foto z filmu Orphan.

Mama

Když burzovnímu makléři přeskočí proto, že přijde o veškerý majetek, zastřelí svoji manželku a totéž plánuje udělat i s jejich dvěma malými dcerami – a posléze i sám se sebou. Po autonehodě ale muž s dětmi skončí v opuštěné lesní boudě, kde však jeho plán překazí černý přízrak. Osiřelé holčičky na tomtéž místě o pět let později objeví jejich strýc (Nikolaj Coster-Waldau). Z dívek jsou skoro divoženky, ale jinak se zdají v pořádku – jen neustále mluví o jakési mámě. Když jsou holčičky svěřeny do péče strýčka a jeho přítelkyně (Jessica Chastain), která k dětem nemá zrovna vřelý vztah, začne se entita z lesa objevovat i v jejich novém domově. O co se snaží a jaká je její motivace? Španělsko-kanadský horor Mama zkoumá různé podoby mateřské lásky, zároveň ale nabízí dostatek napětí, abyste měli postaráno o příjemně strašidelný večer.

Foto z filmu Mama.

Tajemství smrti slečny Neznámé

Nenechte se odradit českým distribučním názvem velice povedeného britského hororu z roku 2016. Tajemství smrti slečny Neznámé (v originále The Autopsy of Jane Doe) si většinu času vystačí s jednou místností, dvěma koronery – otcem (Brian Cox) a synem (Emile Hirsch) – a jednou neidentifikovanou mrtvolou krásné mladé ženy. Režisér André Øvredal dokázal i s tak úsporným arsenálem vystavět napínavý příběh, v němž do poslední chvíle netušíte, co se doopravdy děje. Pomáhá tomu i stopáž, která nepřesáhne 90 minut.

Foto z filmu Tajemství smrti slečny Neznámé.

Chata v horách

Chcete prodloužený halloweenský víkend strávit ve společnosti přátel? Chata v horách pro něj bude ideální filmovou volbou. Tahle hororová komedie z roku 2012 si dělá legraci s klasik žánru jako Evil Dead nebo z populárních devadesátkových teenage vyvražďovaček typu Vřískot a Tajemství loňského léta. Nedělá to ale divoce, ve stylu Scary Movie; režisér Drew Goddard vsadil na chytré popkulturní odkazy a ironické dialogy, zároveň přitom však nezapomněl vystavět vlastní příběh a vybudovat napínavou atmosféru. Povedený kousek.

Foto z filmu Chata v horách.

Smrt ve tmě

Rocky (Jane Levy) chce odejít od násilnické matky a spolu s mladší sestrou začít nový, lepší život někde jinde. K tomu ale potřebuje peníze, a tak souhlasí s plánem svých kamarádů, zkušených zlodějíčků: vykradou dům osamělého slepce, ve kterém se údajně skrývá celé jmění. Oloupit nevidomého stařečka se zprvu zdá jako brnkačka, trojice ale brzy zjistí, že tenhle chlapík je na vetřelce všeho typu dobře připravený a rozhodně není bezbranný. Moc dobře ví, proč – sám totiž skrývá šílené tajemství. Oceňovaný thriller Smrt ve tmě z roku 2016 se těšil vřelému přijetí a letos se dočkal i pokračování. Pokud jste s oběma filmy již měli tu čest, můžete (rovněž na Netflixu) zkusit snímek Hush, v němž se hluchá spisovatelka musí vypořádat s maskovaným vetřelcem.

Foto z filmu Smrt ve tmě (2016).

The Ritual

Parta kamarádů vyrazí na výpravu do švédské divočiny, aby uctila památku kamaráda, který byl o několik měsíců dříve zavražděn při loupežném přepadení. Kvůli počasí se muži rozhodnou sejít z vyznačené cesty a pokusí se najít zkratku skrze hustý les. V tom ale narazí na podivné totemy a zvláštní znamení vyřezaná do kmenů stromů. V noci je začnou sužovat noční můry a navíc mají pocit, že je někdo – nebo něco – neustále pozoruje. The Ritual je britský snímek z roku 2017, který nese prvky klasického folk hororu: izolovaní protagonisté se ocitají v neznámé krajině, kde logiku a moderní technologie přebíjí lidové pověsti a pohanské zvyky. Na povedený počin režiséra Davida Brucknera můžete navázat Slunovratem – vrcholem současného folk hororu, který rovněž najdete na Netflixu.

Foto z filmu The Ritual.

Chůva na zabití

Další hororová komedie a oddechovka, která neurazí na žádném halloweenském skupinovém promítání. V Chůvě na zabití (v originále The Babysitter) se náctiletý Cole rozhodne zjistit, co jeho sexy hlídačka dělá, když má padla. Mladík zůstane vzhůru po večerce – a zjistí, že chůva je členkou satanského kultu, který obětuje lidi, aby se mu splnila přání. A k jednomu rituálu skupina potřebuje i krev nevinného. Cole musí v tu chvíli nažhavit všechny mozkové závity, protože tady jde o život. Režisér Charlieho andílků McG si pohrál s odkazy na slavné slashery, využil nadsázku i hektolitry umělé krve a do role chůvy chytře obsadil talentovanou Samaru Weaving. Na Netflixu najdete i druhý díl Chůvy na zabití s podtitulem Krvavá královna.

Foto z filmu Chůva na zabití (2017).

Noční můry z temnot

Režisér Tajemství smrti slečny Neznámé podruhé: tentokrát s temným povídkovým hororem, který si užijí i odrostlejší, nicméně otrlé děti. V Nočních můrách z temnot najde parta teenagerů v opuštěném domě zvláštní knihu, která funguje trochu jinak, než jsme u knih zvyklí. Místo, aby člověk četl z ní, umí kniha přečíst nejtajnější noční můry toho, kdo ji zrovna drží v ruce, a proměnit je ve skutečnost. Snímek z roku 2019 produkoval mistr hororových fantasy Guillermo del Toro, což je znát především na vyladěné estetice celého snímku.

Foto z filmu Noční můry z temnot.

Holka z livechatu

Pokud jste někdy uvažovali o kariéře na OnlyFans, horor Holka z livechatu (v originále Cam) vás z toho rychle vyvede. Alice je hvězda erotických stránek, kde se jednotlivé dívky předhánějí v počtu fanoušků a lajků. Alice je svým hodnocením na webovkách posedlá, a tak pro své sledující vymýšlí stále více šokující live shows: v rámci jedné dokonce nafinguje vlastní sebevraždu. Jednoho dne jí ovšem účet ukradne dvojnice. Zoufalá Alice se snaží pracně budovaný profil získat zpět, při tom si ale začíná uvědomovat, že ta druhá není jen tak ledajaká žena. A možná to dokonce ani není člověk.

Foto z filmu Holka z livechatu.

Vymítač ďábla

Klasika, kterou by měl vidět každý a kterou rozhodně neškodí si jednou začas připomenout. Hutná atmosféra Vymítače ďábla, který v 70. letech šokoval úzkostlivé rodiče v celých Spojených státech, je nezaměnitelná – napodobit ji se nepodařilo ani jiným filmům o posednutí ďáblem, ani žádnému z mnoha pokračování legendárního snímku Williama Friedkina. Ikonický soundtrack, nesmrtelné záběry a nezapomenutelné scény. Tohle je prostě povinnost.

Foto z filmu Vymítač ďábla.