Móda jako nástroj vyprávění: 8 famózních filmových kostýmních návrhářů

7 min čtení

7 min čtení

Jejich jména možná neznáte, jejich výtvory ale určitě ano – hrály totiž ve vašich oblíbených filmech. Kostýmní návrháři pracují jinak než klasičtí fashion designéři, jejich tvorba ale není o nic méně kreativní nebo náročná. Víte, kdo navrhl šatník Rose z Titanicu či kdo stojí za oslnivými zlatými šaty královny Kleopatry s tváří Liz Taylor?

Film je audiovizuální dílo a jako takové využívá k vyprávění vícero nástrojů. Jedním z nich jsou kostýmy filmových postav. Ty zasazují děj snímku do určité doby nebo prostředí, dokreslují nebo přímo definují povahu charakteru – a někdy jsou i hlavním tématem.

TIP NA VIDEO: 100 let historie dámských šatů

Že je móda významná i na stříbrném plátně bylo dokázáno už mnohokrát – a děje se to znovu pokaždé, když se přední designér, módní dům nebo luxusní značka uvolí vytvořit šatník postav v nějakém filmu či seriálu. Ikonických modelů tak dějiny kinematografie čítají již desítky. V tomto článku se nicméně nedočtete o garderobě, kterou pro Audrey Hepburn a potřeby filmu Snídaně u Tifannyho vytvořil Hubert de Givenchy, ani o módních kreacích Carrie Bradshaw. Podíváme se na to z druhé strany a představíme si osmičku významných filmových kostýmních návrhářů, jejichž výtvory neuvidíte na žádném fashion weeku ani na instagramových účtech influencerů, rozhodně si je ale vybavíte – hrály totiž ve vašich oblíbených snímcích.

Článek pokračuje na další straně. >>>