Met Gala 2023: Celebrity vzdaly černobílý hold kontroverznímu Lagerfeldovi

2 min čtení

2 min čtení

V New Yorku se v noci na úterý konal nejslavnější galavečer východního pobřeží – Met Gala 2023, který vždy připadá na první květnové pondělí. Jak si celebrity letos poradily s módním zadáním, které bylo zasvěcené zesnulému návrhářovi Karlu Lagerfeldovi?

Galavečer, který se tradičně koná v newyorském Metropolitním muzeu a bývá nazýván Oscary východního pobřeží, se nesl v duchu souběžné výstavy nazvané Karl Lagerfeld: A Line of Beauty, která vzdává hold jednomu z nejslavnějších návrhářů módní historie, zesnulému kreativnímu řediteli značek Chanel a Fendi, Karlu Lagerfeldovi.

TIP NA VIDEO: Nejpamátnější model Met Gala 2019 oblékla Katy Perry, vzpomínáte?

Met Gala ovšem není jen symbolem módní opulentnosti, každý rok také vyvolá mnoho emocí, které nejsou vždy pozitivní. Například vloni obrovskou vlnu kritiky vzbudila Kim Kardashian, která oblékla šaty, v nichž Marilyn Monroe zpívala J. F. Kennedymu. Letos se nicméně předmětem horlivých diskuzí stalo už samotné téma akce. Zatímco na jedné straně totiž Lagerfeld platí za návrhářskou ikonu, na druhé nelze opomenout zástup jeho rasistických a fatfobních výroků, které nechvalně lemovaly jeho úspěšnou designérskou kariéru.

Zatímco při ohlášení tématu letošního Met Gala se mnozí nebáli vytáhnout návrhářovy kostlivce ze skříně, čím víc se módní akce roku blížila, tím kritiky ubývalo a éterem se opět začala šířit jen bezhlavá óda na Lagerfeldovo dílo. Pokrytecké? Ano. Překvapivé? V případě elitářského Met Gala bohužel nikoliv.

Pojďme se ale přesunout na včerejší červený koberec. Není asi divu, že barevná paleta se tentokrát po vzoru slavných modelů Chanel nesla především v černém a bílém rozhraní. Po sytějších tónech nakonec sáhla jen hrstka hostů – jmenujme třeba v současnosti extrémně opěvovaného herce Pedra Pascala, který se před fotografy objevil v červeném kabátu Valentino, černých šortkách a vysokých šněrovacích botách.

Pedro Pascal ve Valentino. / Zdroj: Profimedia.cz

Kdo si zároveň myslel, že se drtivá většina hostů objeví v archivních modelech od značek dlouhodobě spjatých s Karlem Lagerfeldem, byl nejspíš překvapen. Červenému koberci dominovaly výtvory od módních domů jako Valentino, Gucci, Atelier Versace a Thom Browne. Za zmínku nicméně stojí i dvojice netradičních kostýmů – herec Jared Leto a zpěvačka Doja Cat se na červeném koberci objevili v přestrojení za Lagerfeldovu milovanou kočku Choupette. Jejich zábavné kreace samozřejmě najdete v naší fotogalerii.

Našlo se ale i několik žen, které se skutečně držely zadání a Lagerfeldovi vzdaly hold skrze jeho vlastní výtvory. Ve vintage Chanelu zazářily například supermodelky Gisele a Naomi Campbell, zpěvačka Dua Lipa, herečka Margot Robbie či Penelope Cruz, která letos na Met Gala působila i coby spolupořadatelka. Obrovskou vlnu nadšení též  vzbudila Nicole Kidman, která na Met Gala dorazila v róbě Chanel, v níž se v roce 2004 objevila i v reklamě Baze Luhrmanna na ikonický parfém Chanel No. 5. A pak že se udržitelnost a recyklování modelů na červený koberec nehodí…

Nicole Kidman ve vintage Chanel. / Zdroj: Profimedia.cz

Gisele ve vintage Chanel. / Zdroj: Profimedia.cz

Naomi Campbell ve vintage Chanel. / Zdroj: Profimedia.cz

Slavnostní večer se koná vždy první květnové pondělí a tematicky na něj navazuje výstava v Kostýmním institutu Metropolitního muzea. Už od roku 1995 této společenské akci, které se přezdívá Oscaři východu, kraluje šéfredaktorka amerického Vogue Anna Wintour. Ta také osobně vybírá hosty na guest list – bez její pozvánky se na Met Gala prakticky není možné dostat.
Co je to Met Gala?