Met Gala 2022: Celebrity předvedly zlato a třpyt na šatech i na kůži

2 min čtení

2 min čtení

V New Yorku se v noci na dnešek konal nejslavnější galavečer východního pobřeží – Met Gala 2022 – tentokrát již v tradičním termínu, který vždy připadá na první květnové pondělí. Jak si celebrity poradily s kreativním zadání, když tentokrát na pozvánce stálo Gilded Glamour?

Galavečer, který se tradičně koná v newyorském Metropolitním muzeu a bývá nazýván Oscary východního pobřeží, se nesl v duchu souběžné výstavy nazvané In America: An Anthology of Fashion. Jde o druhou část dvoudílné výstavy, jež je oslavou americké módy. Ta předchozí nesla podobný název – In America: A Lexicon of Fashion – a byla hlavní inspirací pro zářijové Met Gala (termín loňského ročníku byl výjimečně posunut kvůli pandemii).

TIP NA VIDEO: Nejpamátnější model Met Gala 2019 oblékla Katy Perry, vzpomínáte?

Zadání na pozvánce tentokrát znělo Gilded Glamour, což odkazuje na takzvaný Gilded Age (pozlacený věk). Tak se v Americe nazývalo období zhruba mezi léty 1870 a 1900, kdy docházelo k prudkému hospodářskému rozmachu a Amerika se stala průmyslovou velmocí, jež překonala i Velkou Británii. To mimo jiné přineslo bohatším vrstvám i spoustu volného času. Jestli je vám termín The Gilded Age povědomý, pak ano, je to i ten seriál s Cynthií Nixon, který můžete vidět na HBO Max. A nejspíš se na něj před Met Gala pro inspiraci podívala i nejedna slavná osobnost.

Jak správně odhadovaly módní komentáře, dočkali jsme se řádné porce třpytu a luxusní dekadence. Při prvním pohledu na fotografie z červeného koberce působí celebrity v barvách zlaté, stříbrné, černé, bílé a především vínové až překvapivě sladěně. Tuhle barevnou harmonii výrazně protnula snad jen herečka Glenn Close, která oblékla aktuální hot pink kreaci módního domu Valentino, případně Gwen Stefani v křiklavě žluté.

Gigi Hadid

Glenn Close

Pánové zpravidla sázeli na smoking nebo žaket, ale nechyběl ani korzet – tentokrát v outfitu Lennyho Kravitze. Za dámy vsadila na kožené kalhoty s kravatou Irina Shayk, jinak vládly šaty s vlečkou, stříbrem vyšívané. Nutno říct, že na rozdíl od některých minulých ročníků šlo o vlečky střídmé. Místo nich přibylo více overalů, ale také kabátků, plášťů nebo částí šatů k efektnímu odhození – o rozruch se postarala Cara Delevingne, která odhalila pozlacené poprsí, Blake Lively své růžovo-zlatavé šaty proměnila v bledě modrou róbu pouze rozvázáním mašle a na Lady Gaga si zahrála Sydney Sweeney, jež si ze šatů odstranila část sukně a zůstala v krátkém modelu à la Marylin.

Cara Delevingne

Šaty Blake Lively se po rozvázání mašle změnily na modré

Monroe a zlatá éra Hollywoodu byly vůbec velkou inspirací – třeba pro Kim Kardashian, která předvedla přímo její legendární narozeninové šaty, ve kterých blonďatá diva slavně zazpívala Kennedymu. Kim samozřejmě vyvedla i Peta Davidsona, svého nového přítele. Podobný styl zvolila i Hailey Bieber, nicméně ta se pro změnu nechala okouzlit šaty, které před dvaceti lety oblékla Jerry Hall. Bitvu velkých sukní předvedly sestry Kylie a Kendall Jenner, do jejichž týmu se přidala i Sarah Jessica Parker s optickou stínohrou. A díky Jaredu Letovi nechybělo ani šálení očí v podobě twinning Gucci, nicméně tyhle hrátky už jsou trochu okoukané.

Sarah Jessica Parker

Alessandro Michele a Jared Leto

Slavnostní večer se koná vždy první květnové pondělí a tematicky na něj navazuje výstava v Kostýmním institutu Metropolitního muzea. Už od roku 1995 této společenské akci, které se přezdívá Oscaři východu, kraluje šéfredaktorka amerického Vogue Anna Wintour. Ta také osobně vybírá hosty na guest list – bez její pozvánky se na Met Gala prakticky není možné dostat.
Co je to Met Gala?