Color-blocking: Trend, který letos musíte vyzkoušet! Jak na to?

Neutrální barvy a minimalistické outfity ponechte minulosti a nalaďte se na pestrobarevnou vlnu! Prozáří nejen váš šatník, ale s největší pravděpodobností vám i vašemu okolí také zvedne náladu. Color-blocking totiž ovládne letošní módní trendy na plné čáře.

Když se chýlí období krize ke svému konci, máme chuť se konečně nadechnout a nechat optimismus opět vkročit do našich dnů i nocí. To je fakt prověřený nespočtem dekád: po období první světové války a španělské chřipky přišla nespoutaná roaring 20s, 50. a 60. léta se nesla v duchu počátků rock ’n’ rollu a trsání na parketu. A změny v přístupu k životu a oblékání i touhu užívat si plnými doušky jsme zaznamenali třeba i po finanční krizi v roce 2008.

TIP NA VIDEO: Které trendy poletí letos na jaře?

A nejinak je tomu letos, kdy snad stojíme na počátku konce pandemie, která nás téměř na dva roky uzavřela do vlastního domácího světa. Není tedy divu, že právě teď přichází fenomén v podobě trendu, který síť Pinterest označila jako Dopamine dressing; tedy styl oblékání, kterému dominují odvážné kombinace sytých barev.

Loading

Jenže barvy jsou po období plného neutrálních, zemitých tónů pro mnohé velkou neznámou, která může zprvu děsit. Jak barvy nosit, abych v nich nevypadala jako z cirkusu? Co když budu moc vyčnívat? Budu vypadat jako chodící reklama na nanuk! Takové dotazy a zvolání se zejména v českém prostoru objevují pravidelně. Přitom právě syté barvy dokážou být naprostým boosterem pro naši náladu a navíc přispějí k rozbití pouliční šedi, které je zejména během posledních zimních měsíců vůbec nejvíce.

Loading

Jedním ze způsobů, jak barvy nosit, je takzvaný color-blocking. Co to znamená v praxi? Že na svém oblečení kombinujete několik velkých barevných ploch, z nichž však žádná nepřevažuje nad tou druhou, ale místo toho se navzájem doplňují, byť často stojí v barevném kontrastu.

Stačí si vzpomenout třeba na slavný Mondrianův obraz, který do módní podoby v roce 1965 převedl Yves Saint Laurent. Právě jeho kolekce oslavující tvorbu předního výtvarného představitele neoplasticismu se dodnes označuje za první color-blockingový počin v módě vůbec. Trend provázel druhou polovinu 60. let i celou následující dekádu. Barevné experimentování v oblékání bylo v té době považováno za akt rebelství a revolty.

Dnes se color-blocking vrací na módní mola už se železnou pravidelností. I přesto si právě vlivem současného celospolečenského vývoje vydobyl přední příčku mezi klíčovými trendy a během roku 2022 bude jeho nadvláda ještě podstatně znatelnější, než tomu bylo doposud. K pestrému oblečení se totiž často přidá ještě neméně barevné líčení a chuť experimentovat s výraznými a často také nadsazenými doplňky.

Jak se tedy do trendu pustit? Jako začátečnickou pomůcku si můžete k ruce vzít tradiční barevné spektrum. Na jedné polovině leží barvy v teplém odstínu, na druhé ty ve studeném. Úplně základní metodou color-blockingu je kombinovat dvě barvy, které leží naproti sobě. Tím dosáhnete nejvýraznějšího kontrastu. Stejně tak ale můžete párovat dvě až tři barvy ležící v poli vedle sebe, případně kruh rozdělit na třetiny a vzít právě tuto trojici hraničních barev (viz obrázek).

Teorie barev a jejich kombinací.

Jak ale dokazují současné módní kolekce nebo třeba street style ze vždy barevného a živelného fashion weeku v Kodani, nemusíte se řídit pouze teorií barev. Kombinujte odstíny podle svého uvážení a podle toho, v čem se cítíte dobře. Módní pravidla to většinou zbytečně zakazují, ale velmi dobře funguje také spojení jedné barvy, a to jak v jejím sytém, tak pastelovém odstínu. Proto zkoušejte a vymýšlejte vlastní barevné outfity. Lepší příležitost než právě letos k tomu mít nebudete!

Tipy, kde sehnat ty nejbarevnější kousky, najdete v galerii: