.

. Zdroj: Profimedia.cz

Sedm trendů, které budou kralovat na jaře 2022
2
Fotogalerie

60 let od první kolekce YSL: Návrháře připomene velkolepá výstava

Módní dům Yves Saint Laurent loni oslavil šedesát let od svého založení. Dne 29. ledna 1962 pak francouzský návrhář a jeden z největších módních tvůrců 20. století představil světu první kolekci pod vlastním jménem. Tehdy se o ní psalo jako o té nejkrásnější od dob největší slávy módního domu Chanel. Nyní si ji můžete připomenout díky výstavě, která dnes startuje v Paříži. 

Když Yves Saint Laurent zakládal v roce 1961 se svým životním partnerem Pierrem Bergém vlastní značku, bylo mu pětadvacet, ale nebyl v módě žádný zelenáč. Řízením osudu se už čtyři roky předtím stal kreativním ředitelem módního domu Dior – po náhlém skonu jeho zakladatele Christiana Diora, kterého mladík zastupoval v době dovolené. Jeho první kolekce The Trapeze byla hitem a prodeje stouply o 35 %. Po necelých třech letech nicméně bylo jasné, že tudy cesta nesmělého obrýleného génia nepovede.

TIP NA VIDEO: Jaké trendy ovládnou letošní jaro?

Video placeholde

V roce 1960 totiž představil Yves Saint Laurent v rámci Dior Haute Couture přehlídky koženou bundu. Nepředstavujte si ale křivák: byla elegantní, lemovaná kožíškem a modelka pod ní měla černý rolák. I tak ale od módních redaktorek a zákaznic schytal kritiku, která vyústila v jeho konec u Diora. Nositelný styl mladého Laurenta byl tenkrát zkrátka až příliš inspirován módou zdola, konkrétně oblečením beatniků, což se bohatým paničkám uprostřed zlaté éry haute couture nelíbilo.

Tak se začal psát nový příběh, ve kterém se ze jména Yves Saint Laurent stala jedna z nejznámějších módních značek na světě. Příběh, ve kterém vznikly legendární šaty inspirované Mondrianem (1963), Rive Gauche – první ze sítě butiků prêt-à-porter (1966), což se ukázalo jako správná cesta k udržení dlouhodobého byznysu, štíhlý dámský oblek Le Smoking (1966–1967), parfém Opium (1977), jehož název vzbuzoval pohoršení kvůli drogové konotaci, nebo dlouholeté přátelství s múzou Catherine Deneuve.

Yves Saint Laurent byl náturou spíš umělec než podnikatel. Inspirovala ho móda ulice i hippies, Afrika i Rusko a později androgynní siluety. Známý je jeho citát: „Coco Chanel dala ženám volnost, já sebedůvěru.“ Sám ovšem často bojoval s kolísavým sebevědomím, depresemi a úzkostmi. V 90. letech se jeho značka dostala do ekonomických ztrát a hrozil jí krach. Později ji koupila Gucci Group, ale v roce 2002 bylo rozhodnuto uzavřít sekci haute couture. Dnes spadá módní dům pod konglomerát Kering Françoise Pinaulta a v jeho křesle úspěšně navrhuje Anthony Vaccarello.

Vraťme se ale do 29. ledna 1962. Za místo konání první přehlídky zvolil Saint Laurent sídlo svého butiku v ulici Spontini. Sešly se zde samé zajímavé dámy, mix smetánky a umělkyň. Nechyběly spisovatelka Françoise Sagan či balerína Zizi Jeanmaire. A tleskaly hned nad prvním prezentovaným kouskem – krátkým dvouřadým kabátkem zvaným pea coat. Původně se designér inspiroval pánským kabátkem, kterým zaháněli chlad námořníci. Dnes bychom o něm napsali, že byl oversize. Moderní francouzský styl stvrdila kombinace s bílými kalhotami a muletkami bez podpatků. Byl to zasloužený úspěch: nejenže přesně tohle chtěly ženy nosit tenkrát… nosily by to i dnes!

29. ledna znovu otevře muzeum YSL v Paříži – na den přesně 60 let poté, co zde slavný návrhář představil svou první kolekci. Důvodem je výstava Yves Saint Laurent au 5, avenue Marceau, která je součástí rozsáhlého projektu Yves Saint Laurent aux Musées. Do toho se zapojí dalších šest pařížských galerií a muzeí – Centre Pompidou, Musée d’Art Moderne de Paris, Musée du Louvre, Musée d’Orsay, Musée National a Picasso-Paris. Cílem je představit Saint Laurenta v kontextu jeho inspirace a jako svého druhu umělce. Výstava potrvá do 18. září 2022. Více informací najdete na stránkách museeyslparis.com

Za Saint Laurentem do Paříže