Přehlídky zleva: Saint Laurent, Paul Costelloe, Christian Dior

Přehlídky zleva: Saint Laurent, Paul Costelloe, Christian Dior Zdroj: Profimedia.cz

Přehlídky zleva: Saint Laurent, Paul Costelloe, Christian Dior
Oblek, Sézane, 175 eur a 120 eur, sezane.com
Košile, Tommy Hilfiger, 3550 Kč, zalando.cz
Maxi sukně, Reformation, 4800 Kč, thereformation.com
Sako, H&M, 1499 Kč, hm.com
36
Fotogalerie

Punk a výlet do Skotska: Tradiční vzor si podmaňuje podzim. Zamilujete se do něj?

Snad žádný vzor není nositelem tak dlouhé a rozmanité historie jako tartanová kostka. Skotové ji dodnes považují za poklad svých rodů, stejně tak ale provázela dějiny punkového hnutí. Miloval ji Christian Dior, nosí ji princezna Catherine a letos ovládla nespočet podzimních kolekcí módních značek. Proč nás tartan pořád tak fascinuje?

Jak to u většiny správných legend bývá, ani u tartanu není zcela jasné, kde a kdy se přesně objevil poprvé. Zvěsti tvrdí, že vůbec první tkaná látka podobající se kostkovanému vzoru se objevila v Číně okolo roku 3000 př. n. l. S ohledem na obrovskou provázanost se Skotskem je ale mnohem důležitější nález v období okolo třetího a čtvrtého století našeho letopočtu. Mezi vůbec nejranější objevy patří látka s hnědomodrým vzorem, kterou Skotové nazvali Falkirk.

TIP NA VIDEO: Tartanovou kostku najdete často i na šálách. Tady je 6 způsobů, jak si ji uvázat!

Video placeholde

Po dlouhá staletí byl tartan ve Skotsku považován za běžnou látku bez jakéhokoliv přidaného významu. To se ale změnilo v období 17. a 18. století, kdy se látka stala klíčovým prvkem oblečení v oblasti Skotské vysočiny. Po bitvě u Cullodenu v roce 1746 bylo v rámci potlačení skotského vzdoru nošení tartanu dokonce zakázáno britskou vládou. To ovšem nevydrželo dlouho. Produkce do konce 18. století rapidně vzrostla a různé typy tartanů (jež se odvíjely zejména od barevných kombinací) postupně začaly dostávat jména. Tím započala spojitost této látky s různými místními rody a klany, byť pojmenování nejprve sloužilo pouze k lepšímu prodeji.

Tartan se stal symbolem společenského statusu. Počet barev odkazoval k postavení a postupně vznikl nespočet typů vzorů, kterými se identifikovaly právě zmíněné rody, klany, případně měly spojitost s určitým místem či organizací. Tuto symboliku mimochodem Skotové využívají dodnes.

Král Jiří V. v typickém skotském obleku.
Král Jiří V. v typickém skotském obleku. | Zdroj: Profimedia.cz

Tartan jako módní i hudební výstřelek

Přestože dodnes bereme tartan jako označení pro kostkovanou látku, na britských ostrovech to tak jednoduché není. Za tartan se zde považuje tkaná látka, která podléhá jasně daným pravidlům skládání jednotlivých pruhů i barev. Obecnější název je poté plaid, který vychází z keltské tkalcovské tradice. Pod tímto označením najdete často i oblečení v zahraničních e-shopech.

Kdy přesně se tartan začal vpisovat do módních dějin? Mnozí jej dodnes mají spojený právě s typickým skotským oblečením, zejména s kilty. Pravda ale je, že již v období 18. a 19. století byl tartan součástí i ženského oblékání. Ve své tvorbě kostkovaný vzor velmi ráda využívala také Coco Chanel – hlavně na tvídových kostýmcích – a stejně tak se tartan stal součástí nové módní siluety zvané The New LookChristiana Diora.

Dámské viktoriánské šaty s tartanem z roku 1865.
Dámské viktoriánské šaty s tartanem z roku 1865. | Zdroj: Profimedia.cz

Modelka v kostýmku z roku 1933.
Modelka v kostýmku z roku 1933. | Zdroj: Profimedia.cz

Kostka byla typická také pro Diorovu siluetu The New Look.
Kostka byla typická také pro Diorovu siluetu The New Look. | Zdroj: Profimedia.cz

Klíčový moment ale přišel během 70. let. V té době se jako už mnohokrát spojila historie módy s historií hudby. Nejprve si kvůli svým outfitům vysloužila skotská rocková kapela Bay City Rollers přezdívku tartan teen sensations from Edinburgh. Stejně tak ale k britské historii kostkovanými prvky odkazovaly i některé glam rockové kapely, třeba angličtí Slade. Nejdůležitější byla ovšem éra po roce 1976, kdy ostrovy zachvátila punková vlna.

Skotská kapela Bay City Rollers si díky své oblibě tartanového vzoru u fanoušků vysloužila i přezdívku.
Skotská kapela Bay City Rollers si díky své oblibě tartanového vzoru u fanoušků vysloužila i přezdívku. | Zdroj: Profimedia.cz

V té době se tartan jakožto bývalý symbol vysokých vrstev a národní hrdosti navždy nesmazatelně stal ironizujícím prvkem revoltující mládeže, která opovrhovala systémem i buržoazií. Výrazně k tomu přispěla návrhářka Vivienne Westwood. Ta si se svým partnerem Malcolmem McLarenem, který se později stal hudebním manažerem Sex Pistols, otevřela na londýnské King's Road obchod s oblečením Let it rock, následně přejmenovaný na Sex.

Westwood v něm chodila v natáčkách a zaměstnávala prodavačky oblečené do fetišové módy. Posléze začala navrhovat oblečení přímo pro Sex Pistols. Její modely dodnes patří mezi absolutní módní kulty, a to i právě díky hojnému využití skotského tartanu, který je právem součástí designérského rukopisu návrhářky.

Johnny Rotten ze Sex Pistols mířící k soudu v roce 1979.
Johnny Rotten ze Sex Pistols mířící k soudu v roce 1979. | Zdroj: Profimedia.cz

Londýnští punkeři v roce 1986. Tartan v jejich módě dominoval zejména na kalhotách a sukních.
Londýnští punkeři v roce 1986. Tartan v jejich módě dominoval zejména na kalhotách a sukních. | Zdroj: Profimedia.cz

Ukázka z punkové výstavy v Metropolitním muzeum v New Yorku v roce 2013.
Ukázka z punkové výstavy v Metropolitním muzeum v New Yorku v roce 2013. | Zdroj: Profimedia.cz

Zpět do královské rodiny a ještě dál

Tartan si ale navzdory punkové éře ponechal i svůj královský ráz. Dokazují to například snímky z roku 1985, na nichž princezna Diana v kostkovaném kostýmku navštěvuje město Swindon. O pár desítek let později ji stejně tak následovala princezna Catherine.

Na počátku 90. let se ale tartan, respektive jeho jednodušší kostkovaná obdoba, protnul s hudbou ještě jednou. V americkém Seattlu v té době bublal fenomén jménem grunge, kterému vévodily kapely Nirvana, Pearl Jam či Alice in Chains. Kostkované košile, vytahané svetry a ošoupané džíny se opět – obdobně jako v punku – staly symbolem revolty proti společnosti a konzumerismu.

Princezna Diana při návštěvě Swindonu v roce 1985.
Princezna Diana při návštěvě Swindonu v roce 1985. | Zdroj: Profimedia.cz

Vévodky Kate s princem Williamem v roce 2018.
Vévodky Kate s princem Williamem v roce 2018. | Zdroj: Profimedia.cz

Dnes patří tartan mezi tradiční vzory, které se v módě objevují se železnou pravidelností. O něco intenzivnější je jeho využití během Vánoc, kdy si jej spousta lidí spojuje s romantickou představou plnou svíček, útulnosti a interiérů s obřím stromkem ve stylu Británie 19. století.

A kostce letos přejí také módní prognózy, které ji řadí mezi klíčové vzory pro podzim a zimu 2023 a 2024. Dominovat bude především na dlouhých kabátech, kterým dodá punc rebelie i honosnosti. Dobře bude fungovat také osvědčená klasika v podobě tartanových kalhot a sukní v kombinaci s band tees. A stejně tak můžete jeden tartanový prvek vyvážit druhým elegantním – zkuste spárovat midi sukni s rolákem či kardiganem ve stylu přehlídky Burberry anebo kostkovanou halenku zjemnit elegantními černými kalhotami přesně tak, jak to bylo k vidění na přehlídce Saint Laurent.

Inspirace z přehlídkových mol: Jak nosit na podzim a v zimě tartan?

Saint Laurent podzim/zima 2023-2024.
Saint Laurent podzim/zima 2023-2024. | Zdroj: Profimedia.cz

Christian Dior podzim/zima 2023-2024.
Christian Dior podzim/zima 2023-2024. | Zdroj: Profimedia.cz

Adeam podzim/zima 2023-2024.
Adeam podzim/zima 2023-2024. | Zdroj: Profimedia.cz

Andreas Kronthaler For Vivienne Westwood podzim/zima 2023-2024.
Andreas Kronthaler For Vivienne Westwood podzim/zima 2023-2024. | Zdroj: Profimedia.cz

Burberry podzim/zima 2023-2024.
Burberry podzim/zima 2023-2024. | Zdroj: Profimedia.cz

Saint Laurent podzim/zima 2023-2024.
Saint Laurent podzim/zima 2023-2024. | Zdroj: Profimedia.cz

Emilia Wickstead podzim/zima 2023-2024.
Emilia Wickstead podzim/zima 2023-2024. | Zdroj: Profimedia.cz

Akris podzim/zima 2023-2024.
Akris podzim/zima 2023-2024. | Zdroj: Profimedia.cz

Antonio Marras podzim/zima 2023-2024.
Antonio Marras podzim/zima 2023-2024. | Zdroj: Profimedia.cz

Paul Costelloe podzim/zima 2023-2024.
Paul Costelloe podzim/zima 2023-2024. | Zdroj: Profimedia.cz

Kde koupíte nejlepší tartanové kousky? Podívejte se do fotogalerie v úvodu článku, kde najdete výběr z aktuálních kolekcí.

Doporučujeme

Načíst další články