Zdroj: archiv firem

Zdroj: archiv firem

Zdroj: archiv firem
Svíčka Knihovna s vůní teakového dřeva, palisandru a dubu, Perfumed Prague, 449 Kč, perfumedprague.cz / Zdroj: archiv firem
Svíčka Smoke sauna s vůní jedle, jalovce a levandule, Hetkinen, 999 Kč, nila.cz / Zdroj: archiv firem
Svíčky Les Mondes de Diptyque (4 vůně), Diptyque, 5500 Kč, k dostání v pražském butiku Diptyque / Zdroj: archiv firem
Svíčka Orientalism s vůní ambry, kůže a růže, Souletto, 355 Kč, notino.cz / Zdroj: archiv firem
21 Fotogalerie

Období vonných svíček přichází. Jak vybrat ty nejkvalitnější a kde je sehnat?

Kristýna Dobeš Moučková

Huňatá deka, teplý čaj, knížka a příjemné světlo. Snad nic nedokresluje podzimní atmosféru tolik jako svíčky. Jenže jak umí krásně podpořit pravou hygge atmosféru, tak ji také umí zkazit. Ne všechny vosky jsou totiž vhodné pro náš domov a naše zdraví. Až se tedy příště vydáte na nákup nových vůní, věnujte výběru trochu více pozornosti. V tomto článku se dozvíte, na co si dát pozor.

Přijdete do obchodu, přičichnete k několika kusům a nakonec sáhnete po té, která vám voní nejvíc. Tak asi vypadá nákup svíček většiny z nás. Po typu vosku ani knotu už se tolik nepídíme. A to není ideální. Obojímu bychom totiž měli věnovat stejnou, ba dokonce větší pozornost než samotné vůni.

TIP NA VIDEO: Pro ještě intenzivnější atmosféru si vyzdobte domov podzimními dekoracemi

Video placeholder

Jaký vosk je nejvhodnější?

Svíčky se v historii vyvíjely na několika místech po celém světě a všude měly trochu jinou podobu. Zatímco Egypťané k výrobě používali především včelí vosk, Číňané si na pomoc brali rybí tuk. Ani dnes neexistuje pouze jeden způsob, z čeho a jak se svíčky vyrábí.

Parafínový vosk lze označit jednoznačně za nejrozšířenější. Zároveň je ale také nejméně vhodný. Jde totiž o vedlejší ropný produkt, který musí být před zpracováním do podoby vosku chemicky upravován. Většina běžných a cenově velmi dostupných svíček je vyráběna právě z laciného parafínového vosku, který při hoření uvolňuje do vzduchu karcinogeny, zejména pak benzen a toluen (obě látky se mimochodem uvolňují též z naftových výparů). A ty rozhodně doma nemají co dělat. Vliv takových vonných svíček na naše zdraví – zejména v případě alergií či astmatu – je tak značně negativní a za příjemné podzimní světlo, případně vůni rozhodně nestojí.

Které svíčky představují vhodnější alternativu? Zejména ty vyrobené ze včelího nebo sójového vosku, který se získává ze sójových bobů. Hoří až o 90 % čistěji než parafínový a do vzduchu neuvolňuje saze ani dráždivé chemické látky. Navíc vydrží hořet podstatně déle a díky nižší teplotě tání též rychleji uvolní do prostoru vůni. Kvalitu vosku také poznáte pomocí rychlého testu, kdy lehce rýpnete do svíčky. Čím bude vosk měkčí, tím nižší je jeho kvalita. Čím tvrdší, tím naopak lepší.

Vosk nicméně není jediná část svíčky, které byste měli věnovat pozornost. Stejně důležitý je také materiál knotu, který by měl být ideálně bavlněný, případně dřevěný. U umělých materiálů opět platí, že by do vzduchu mohly uvolňovat toxické látky. Stejně tak si před koupí přečtěte složení svíčky, kde by se neměly vyskytovat následující složky: PFOA (kyselina perfluoroktanová), BPA (bisfenol A) a ftaláty (estery kyseliny ftalové).

Jak se o svíčku doma starat?

Při hoření nechte svíčku roztéct po celém jejím obvodu – zajistíte tak, že bude hořet rovnoměrně a uvolní do prostoru maximum vůně. Knot pravidelně zastřihujte zhruba do výšky 3 mm. Pokud začne při hoření doutnat, svíčku uduste kovovým zvonkem (ideálně ji nesfoukávejte), knot zastřihněte, nechte svíčku zcela vychladnout (cca 2 až 3 hodiny podle velikosti) a teprve poté ji opět zapalte. Svíčku vždy nechte hořet maximálně čtyři hodiny, pravidelně větrejte a pohlídejte si, aby se v jejím okolí nenacházely žádné dekorace ani další věci, které by mohly od hořícího knotu chytit.

Doporučujeme

Načíst další články