.

. Zdroj: Profimedia.cz

.
.
.
.
10
Fotogalerie

Móda, ze které žijeme dodnes. Před 75 lety Dior představil New Look

12. února 1947 se odehrála módní přehlídka, která naprosto zvrátila směr, kudy se po válce měla ubírat ženská móda. Svou první kolekci totiž představil Christian Dior, tehdy už dvaačtyřicetiletý návrhář. A byl to úspěch, který do historie vstoupil jako New Look. 

Kdybyste měli znát jen minimum z historie módy, rozhodně by to měl být New Look. Zdánlivě obecný pojem si zapsala do svých poznámek legendární šéfredaktorka amerického Harper's Bazaaru Carmel Snow, když v únoru před pětasedmdesáti lety zhlédla prezentaci první kolekce Christiana Diora.

TIP NA VIDEO: Připomeňte si historii malých černých šatů

Ta se konala dopoledne a dychtivé novinářky a zákaznice ve frontě před salonem na Avenue Montaigne neodradil ani fakt, že venku bylo minus pět stupňů. Zato uvnitř to vřelo. V 09:59 květinami vyzdobenou místností svižně prošel muž, který vzhledem trochu připomínal Hitchcocka, a mezi hosty rozestřel vůni, kterou pro něj namixoval významný parfémář Paul Vacher. Jmenovala se Miss Dior a tím mužem byl pochopitelně sám monsieur Dior, který se za pár okamžiků měl stát hvězdou.

.
. | Zdroj: Profimedia.cz

Dva roky po válce se Paříž vzpamatovávala z německé okupace a toužila žít znovu naplno. Christian Dior byl tím, kdo jí na poli módy vdechl nové sebevědomí a na další dekádu určil směr, kudy se bude ženská móda ubírat. Směr haute couture, vytříbeného luxusu a elegantních ženských siluet se zvýrazněným pasem a dlouhými bohatými sukněmi s vyztuženými spodničkami, na něž bylo potřeba až čtrnáct metrů látky.

.
. | Zdroj: Profimedia.cz

Coco Chanel zuřila a spolu s ní i feministky. Volnost a praktičnost, které pro ženy vydupala v předválečných letech, se s únorovou přehlídkou rozplynuly. „Dior ženy neobléká, on je čalouní,“ pronesla tehdy na jeho adresu pro ni typicky sarkastickou poznámku. Nadšený nebyl ani Cristóbal Balenciaga, který tou dobou v Paříži působil už deset let a v Diorovi mu vyrostla příliš velká konkurence (byť zdravá, protože ho motivovala hledat jiné střihy).

Ať už se nám New Look jeví jako nadčasová elegance, která Paříž postavila na nohy a učinila z ní centrum haute couture, anebo naopak regresivní oděv, jenž vrátil ženy o čtyřicet let zpět do doby svazujících siluet z období Belle Époque, nelze mu upřít, že šlo o prvotřídní práci. Ikonou stylu New Look se stal zejména kostýmek zvaný The Bar Suit – výrazně projmuté krémové sako s oblými rameny a plisovaná černá sukně ke kotníkům.

Byl doslova rebelsky opulentní v porovnání s osvobozujícími, avšak „krabicovými“ střihy, které letěly do té doby. Byl prostě krásný! A budil i nenávist. Zdokumentovány jsou případy, kdy ženy ze staré školy, které byly zvyklé vyspravit každou díru na oblečení, plivaly na modelky pózující v Dioru, protože se jim New Look zdál jako bezohledná marnotratnost. Bohatá klientela lačnící po luxusu a bezpodmínečné eleganci však byla nadšená. Značku Dior si samozřejmě okamžitě oblíbil i Hollywood, prezidentské manželky včetně Evity Perón nebo budoucí královna Alžběta II. a její sestra, princezna Margaret.

.
. | Zdroj: Profimedia.cz