.

. Zdroj: Profimedia.cz

.
.
.
.
.
18
Fotogalerie

Ozvěny trendů v haute couture: Prostřihy, černá a přirozené tvary

Sexy malé černé, elegantní kostýmky jako ze šedesátek, šaty s prostřihy i odhalenými rameny a modelky s přirozenými ženskými tvary. Poslední lednový týden v Paříži patřil Haute Couture Weeku pro jaro a léto 2022. A i když je haute couture tradičně dostupná jen hrstce lidí, i do ní se propisují aktuální trendy. Na kterých se předvádějící návrháři shodli?

Malé černé na mnoho způsobů, elegantní kostýmky jako ze šedesátek, ale i objemné sukně a barvy, ze kterých přechází zrak. Poslední lednový týden v Paříži patřil tradičnímu Haute Couture fashion weeku pro jaro a léto, kde se prezentují ty nejskvostnější róby na světě.

TIP NA VIDEO: Podívejte se na přehlídku Fendi Haute Couture jaro/léto 2022

Video placeholde

„Do toho, co se nyní děje, couture příliš nezapadá. Zákazníci si ji nemohou prohlédnout osobně, vše se jim posílá, vyžaduje to hodně fantazie,“ komentoval aktuální situaci pro Vogue britský návrhář Kim Jones, který stojí v čele italského módního domu Fendi. Největší inspirací při tvorbě nové kolekce pro něj byl starověký Řím, stejně jako kosmos – před přehlídkou si znovu načetl Dunu nebo Hvězdné války (respektive knihy podle Lucasovy slavné filmové ságy).

To Pierpaolo Piccioli z módního domu Valentino se letos rozhodl strhnout haute couture z piedestalu, který patří do minulého století, a dokázat, že i když si jí může dovolit kupovat jen hrstka lidí, rozhodně si ji mohou dovolit lidé různých tvarů a různého věku. Je to celkem revoluční, protože haute couture se doposud i z praktických důvodů šila jen na standardizované velikosti modelek. Uvidíme, kdo se přidá. Zatímco ve světě ready-to-wear už je diverzita normou, které nikdo netleská (protože je prostě normou), v haute couture tento přístup teprve čeří vody.

Brilantní kolekci předvedl i Daniel Roseberry, který sklízí úspěchy v čele domu Schiaparelli. Zatímco předchozí práce prezentoval skrze lookbook, nyní jsme konečně měli přítežitost vidět jeho nápady i v pohybu. I u něj probleskával vliv Duny, Interstellaru a jiných sci-fi snímků, ale také historie módního domu. Nesmíme zapomínat, že surrealistické zlaté šperky, doplňky a výšivky, které z velké části stojí za magnetismem současných kolekcí, společně tvořili Elsa Schiaparelli a Salvador Dalí už před devadesáti lety. Jedno je však jisté: hvězda Schiaparelli díky Roseberrymu září dál.

V porovnání s módními domy, které mají italské kořeny, a tudíž i jistou teatrálnost v krvi, reprezentují módní domy Dior a Chanel uměřenou a spíše denní verzi haute couture. Ovšem jen zdánlivě: Maria Grazia Chiuri se tentokrát ještě víc zaměřila na zdobné výšivky a využila je nejen jako dekorativní, ale i jako konstruktivní prvek. Její práci (a ruční práci 380 umělkyň) člověk docení lépe při pohledu zblízka než zdálky, kdy vidí spíše jednoduché siluety. Podobně působí i kolekce Virginie Viard, která ctí ležérnost nadiktovanou Coco Chanel, současně ale oslovila umělce Xaviera Veilhana, aby jí pomohl stvořit výšivky inspirované malířským konstruktivismem.

Haute couture fashion week – událost, která se koná dvakrát ročně výhradně v Paříži a kde svou jedinečnou tvorbu prezentují výhradně návrháři, kteří jsou členem The Chambre Syndicale de la Couture Parisienne, sdružení, které v roce 1858 založil (paradoxně) anglický návrhář Charles Frederick Worth. Být členem haute couture znamená plnit několik podmínek, například mít ateliér v Paříži a k němu přesně určený počet zaměstnanců, šít modely zákazníkům na míru (provádějí se aspoň dvě zkoušky) a dvakrát ročně připravit přehlídku, která čítá minimálně 50 modelů na večerní i denní nošení. K tradičním značkám haute couture patří třeba Chanel, Dior, Schiaparelli nebo Valentino.

Co je vlastně haute couture?

I v tak unikátních dílnách, jako jsou ty haute couture, však krystalizují tendence, které můžeme vnímat jako trendy. Podívejte se na osm momentů, kde se vize módních návrhářů překvapivě protly.

8 trendů, na kterých se shodli návrháři haute couture, najdete na dalších stranách. >>>

Pokračování 2 / 9

Malé černé & sexy

.
. | Zdroj: Profimedia.cz

.
. | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

Napůl šaty, napůl kalhoty

.
. | Zdroj: Profimedia.cz

.
. | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

Prostřihy na bocích

.
. | Zdroj: Profimedia.cz

.
. | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

Malé černé & odhalená ramena

.
. | Zdroj: Profimedia.cz

.
. | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

Kostýmky à la šedesátky

.
. | Zdroj: Profimedia.cz

.
. | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

Velká růžová nádhera

.
. | Zdroj: Profimedia.cz

.
. | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

Malé černé & šperk

.
. | Zdroj: Profimedia.cz

.
. | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

Red is more!

.
. | Zdroj: Profimedia.cz

.
. | Zdroj: Profimedia.cz