Barvou roku 2023 je karmínově růžová Viva Magenta. Jak ji zařadit do šatníku?

2 min čtení

2 min čtení

Barvou roku 2023 se podle Pantone stal odstín červené s nádechem do fuchsiové – Viva Magenta. Přestože tento institut při výběru reaguje především na náladu ve společnosti a ne vždy se trefí i do módního kurzu, letos se mu to povedlo: růžová s karmínovým podtónem byla hojně k vidění na přehlídkách pro jaro a léto 2023. Najdete ji ale už i v aktuálních kolekcích.

Institut Pantone každoročně vyhlašuje barvu roku: jeden odstín, který má společensky i kulturně symbolizovat nadcházejících 365 dní. Pro rok 2023 se jím stala PANTONE 18-1750 Viva Magenta, sytě růžová barva s nádechem do červena inspirovaná přírodou – konkrétně karmínovým barvivem, které produkuje brouk zvaný červec nopálový (nebo také nopálovec karmínový) a které se využívá například v potravinářství.

TIP NA VIDEO: Jak nás ovlivňují barvy v domácnosti?

Symbolicky má tento dynamický a pulzující odstín vyjadřovat především sílu. Navenek působí odvážně a nebojácně, vnitřně má posilovat ducha. Byl zvolen jako nekonvenční barva pro neobvyklou dobu. Jeho nevázanost má probouzet optimismus a radost a současně podporovat experimentování a sebevyjádření bez omezení. Je to barva pro lidi, kteří v sobě mají rebelského ducha. Asertivní, ale ne agresivní.

Loading

Z módního hlediska ovšem Viva Magenta zase tak šokující a nekonvenční není. Jde v podstatě o červenější odstín sytě fuchsiové, kterou do aktuální módy skrze svou kolekci pro podzim a zimu 2022 přinesl módní dům Valentino. Živější a hřejivější Viva Magenta se však přece jen více hodí k jarnímu období, a proto s ní návrháři výrazně pracují v kolekcích právě na tuto sezónu – a zřejmě také proto, aby se přiblížili trendu, ale zase vysloveně nekopírovali Valentino Pink.

Alberta Ferretti. / Zdroj: Profimedia.cz

Chanel. / Zdroj: Profimedia.cz

Christian Siriano. / Zdroj: Profimedia.cz

Gucci. / Zdroj: Profimedia.cz

Marques Almeida. / Zdroj: Profimedia.cz

Připomeňme, že loni institut Pantone vyhlásil barvou roku 2022 fialový odstín Very Peri, který spojuje stálost modré a vzrušení červené. Pro společnost měl představovat sílu, jež pramení ze změny, a podporovat kreativitu a vynalézavost. Byl reakcí na pandemii a měl nás provázet ve světě, ve kterém nás čeká mnoho nového, a dávat nám vizi, když přepisujeme své životy.

V roce 2021 byly barvou roku vyhlášeny odstíny hned dva – sytě žlutá a šedá. Ty měly symbolizovat spojení světla a stínu a přeneseně také vzájemnou ohleduplnost. Předloni zase byla barvou roku vyhlášena klasicky modrá, která vyjadřuje stálost, jistotu, klid, sebedůvěru a vzájemné napojení. Barvou roku 2019 se stala živá korálová, rok 2018 definovala ultra violet a rok 2017 svěže zelená.