Barva roku 2022 je módním hitem už teď. Jak ji zařadit do šatníku?

Barvou roku 2022 se podle Pantone stal odstín modré s červeným podtónem – čili fialová, jak by asi řekla většina. Přestože se tento institut, který reaguje na náladu ve společnosti, ne vždy trefí i do módního kurzu, nyní se to povedlo. Fialové akcenty byly hojně k vidění v ulicích během letošních podzimních fashion weeků a najdete je i v aktuálních kolekcích.

Institut Pantone každoročně vyhlašuje barvu roku, tedy jeden odstín, který má symbolizovat nadcházejících 365 dní společensky i kulturně. Pro rok 2022 se jím stala PANTONE 17-3938 Very Peri, fialová barva inspirovaná květem barvínku – rostliny, které se dříve říkalo brčál. Proto je barva definována jako brčálově modrá s fialově červeným podtónem (byť v češtině se vyskytuje spíše spojení brčálově zelená).

TIP NA VIDEO: Jak nás ovlivňují barvy v domácnosti?

Dle barevné symboliky se v tomto dynamickém odstínu spojuje stálost modré a vzrušení červené. Jde o nejteplejší a nejšťastnější ze všech modrých. Má představovat sílu, která pramení ze změny, a podporovat kreativitu a vynalézavost. Je reakcí na pandemii a má nás provázet ve světě, ve kterém nás čeká mnoho nového, dávat nám vizi, když přepisujeme své životy. Spojuje v sobě vděčnost za to, co máme, i perspektivu toho, co nás teprve čeká.

Loading

Ne vždycky se barva roku odráží i v módě, v tomto případě se ale trendsetteři z institutu Pantone trefili. Odstíny blízké Very Peri se v rámci podzimních fashion weeků objevovaly v pařížských i kodaňských ulicích, světlejší fialová je také jednou z barev, která definuje aktuální sezónu.

Konzervativní povahy si užijí třeba doplněk v podobě kulicha, šály nebo laku na nehty, které rezonují se skandinávskou estetikou, odvážnější mohou investovat do fialové kabelky nebo hedvábného šátku. Street style nicméně napovídá, že ani větší kousky nebo kombinace tón v tónu nejsou od věci.

Street style v Paříži – Iris Law

Připomeňme, že loni institut Pantone vyhlásil barvou roku odstíny dva – sytě žlutou a šedou. Ty mají v roce 2021 symbolizovat spojení světla a stínu a přeneseně také vzájemnou ohleduplnost. Předloni zase byla barvou roku vyhlášena klasicky modrá. Ta podle Pantone vyjadřuje stálost, jistotu, klid, sebedůvěru a vzájemné napojení.

Fotogalerie: Oživte svůj styl barvou roku 2022. Kde ji koupíte?