Pojďte se s námi na chvilku ponořit do snového světa haute couture, kde se jedny jediné šaty pyšní tolika rukodělnými detaily, že jejich ušití zabere třeba dva tisíce hodin. Čím jsou inspirovány a jaký příběh vyprávějí?
‹
Paříž poslední týden znovu ožila módou. Na víkendové přehlídky Off-White a Azzedine Alaïa totiž plynule navázal čtyřdenní svátek vysoké krejčoviny neboli týden haute couture pro podzim a zimu 2021–22. Převážně se stále konal on-line, což znamená, že návrháři zveřejnili fotografie kolekcí na sociálních sítích. Některé módní domy však mají tradici v DNA, a pokud jen trochu mohou, chtějí ukázat své šaty, jak bývá zvykem, tedy přímému publiku.
Tip na video: Připomeňte si módní styl jedinečné Audrey Hepburn
„Myslím, že všechny ty téměř nehmotné a plovoucí tvary potřebují být vidět na pohybujícím se těle, aby je diváci dokázali plně docenit,“ vyjádřil pro britskou Vogue Giorgio Armani, který svou kolekci postavil na vysoce lesklém hedvábném šifonu, jež evokuje vodní hladinu. Pod jeho výrok by se jistě podepsala i Maria Grazia Chiuri z Dioru, která opět představila plisované šaty tak průsvitné a lehoučké, že připomínaly pavučinu – některé šaty se přitom z jednotlivých proužků hedvábí ručně vyplétaly jako košíky.
Nejkrásnější večerní róby, které předvedly členky britské královské rodiny!
Móda
Zdálky a zprostředkovaně také lidské oko jen těžko rozpozná detailní kresbu na každé látce. Například Virginie Viard, kreativní ředitelka Chanel, se pro tuto kolekci inspirovala impresionismem až spíše pointilismem ve stylu malíře Seurata, což znamenalo ruční našívání jednotlivých „okvětních lístků“ či peříčkových vláken, která mají pokaždé jiný odstín, společně však dotvářejí obraz tajemné zahrady.
Haute couture fashion week – událost, která se koná dvakrát ročně výhradně v Paříži a kde svou jedinečnou tvorbu prezentují výhradně návrháři, kteří jsou členem The Chambre Syndicale de la Couture Parisienne, sdružení, které v roce 1858 založil (paradoxně) anglický návrhář Charles Frederick Worth.
Být členem haute couture znamená plnit několik podmínek, například mít ateliér v Paříži a k němu přesně určený počet zaměstnanců, šít modely zákazníkům na míru (provádějí se aspoň dvě zkoušky) a dvakrát ročně připravit přehlídku, která čítá minimálně 50 modelů na večerní i denní nošení. K tradičním značkám haute couture patří třeba Chanel, Dior, Schiaparelli nebo Valentino.
Co je vlastně haute couture?
I v tak unikátních dílnách, jako jsou ty haute couture, však krystalizují tendence, které může společnost vnímat určitým způsobem jako trendy. Podívejte se na osm momentů, kde se vize módních návrhářů překvapivě protly.
Metalické plisé
Metalické plisé: Dior
Metalické plisé: Giambattista Valli
Článek pokračuje na dalších kapitolách. >>>
Plastické květy
Plastické květy: Alexis Mabille
Plastické květy: Schiaparelli
Red carpet v Cannes: Sorry Bello, letos nejvíc zazářily dámy s šedinami
Zaujalo nás
Kostýmky s ženským akcentem
Kostýmky s ženským akcentem: Chanel
Kostýmky s ženským akcentem: Armani Privé
Nejoblíbenější šaty princezny Diany? Vévodkyně Kate by je nosit nemohla!
Móda
Impresionismus
Impresionismus: Chanel
Impresionismus: Armani Privé
Nejkrásnější květinové šaty, které oblékly členky královských rodin
Móda
Tvídová kostka
Tvídová kostka: Dior
Tvídová kostka: Chanel
Základy šatníku podle vévodkyně Kate. Na co sází, když nenosí šaty?
Móda
Zvlněná krajina
Zvlněná krajina: Dior
Zvlněná krajina: Armani Privé
Nesmí řídit ani otěhotnět: Co se musí stát, aby Britney Spears získala zpět svůj život?
Zaujalo nás
Překvapivý denim
Překvapivý denim: Jean Paul Gaultire
Překvapivý denim: Schiaparelli
5 večerních outfitů, které si podmanily Cannes. Inspirují se Vary?
Móda
Přichází nevěsta
Přichází nevěsta: Chanel
Přichází nevěsta: Schiaparelli
Konec pompéznosti! Netradiční slavné nevěsty, které hýbou aktuálními trendy
Dokonalá svatba
V rukavičkách
V rukavičkách: Fendi
V rukavičkách: Valentino
Na party i svatbu: 40 nejlepších koktejlových šatů z aktuálních kolekcí