Nejoblíbenější šaty princezny Diany? Vévodkyně Kate by je nosit nemohla!

Ve své době patřila princezna Diana k nejfotografovanějším ženám světa, a tak je dodnes její módní archiv studnicí inspirace. Protože by dnes slavila kulaté narozeniny, pojďme zavzpomínat, jak úžasný měla styl. Tentokrát se zaměříme na střih šatů, který velmi pravděpodobně patřil k jejím nejoblíbenějším. 

1. července 2021 by oslavila 60. narozeniny. Místo toho už skoro čtyřiadvacet let chybí nejen své rodině, ale i lidem po celém světě. Princezna Diana však přesto zůstává inspirativní ženou a zdá se, že její vliv s odstupem času vůbec neslábne. Ba právě naopak. Její noblesu a styl obdivují a uznávají současné mileniálky i dívky z generace Z. Dílem i proto, že se móda 80. a 90. let ve vlnách opakovaně vrací, a tak nás Diana na archivních snímcích neustále překvapuje, jak by byla současná.

Tip na video: Připomeňte si život princezny Diany.

Zatímco v osmdesátkách nosila výrazné a složité róby, které stvrzovaly její královský status, v devadesátkách se naplno projevila její emancipace, kterou zapříčinila rozluka s princem Charlesem. Ikonický je v tomto směru model, který měl tento týden rovněž výročí – malé černé šaty návrhářky Christiny Stambolian, které Diana oblékla v červnu před sedmadvaceti lety na party magazínu Vanity Fair a kterým dnes nikdo neřekne jinak než revenge dress (volně přeloženo šaty, díky kterým se můžete pomstít za rozchod). Byly totiž přiléhavé, krátké a zkrátka brutálně sexy.

Princezna Diana v modelu Christiny Stambolian

Připomeňme, že Dianě bylo přes třicet, když si mohla dovolit nacházet svůj vlastní styl. Ten měl být především jednoduchý, protože princezna už nechtěla, aby outfity zastiňovaly její charitativní činnost. Pokud šlo o večerní koktejlky, přiklonila se k dobovému sexy minimalismu, který v jejím šatníku reprezentoval především módní dům Versace. Právě Gianni Versace pro Dianu v roce 1991 navrhl přiléhavé šaty s ledově metalickými korálky, které oblékla na focení pro magazín Harper's Bazaar. (Ten poté snímek fotografa Patricka Demarcheliera použil na titulku listopadového čísla 1997, které bylo poctou již zesnulé princezně).

Listopadová titulka magazínu Harper's Bazaar z roku 1997 byla poctou Dianě. Fotka vznikla již roku 1991

Princezna Diana v šatech Versace

Bohužel úspěšné spojení Versace-Diana ukončily krátce po sobě dvě tragické události. Gianni byl v červenci 1997 zavražděn na Floridě, Diana o měsíc a půl později zahynula při autonehodě v Paříži.

Fotogalerie: Nejoblíbenější šaty princezny Diany