Mějte je s předstihem: Boty, které letos nejspíš vytlačí mokasíny

Zatímco aktuálním kolekcím ještě dominují chunky mokasíny, módní influencerky a některé značky už naznačují změnu kurzu – do jejich hledáčku se totiž dostávají stylové dřeváky. V angličtině se jim říká clogs, na TikToku si zase vysloužily přezdívku nursing shoes (boty pro zdravotní sestry), a to nejspíš proto, že letos rozhodně nezůstanou jen u tradiční dřevěné podrážky.

Trend dřeváků jsme ohlašovaly už před rokem, kdy je pro jaro a léto 2021 představila značka Hermès – a málem z toho byl hit, nebýt ovšem chunky mokasín Prada, které všechny loňské designérské boty naprosto zastínily. Mokasíny si však během roku prošly klasickou marketingovou křivkou od influencerek, které na svých Instagramech vedle Prady prezentovaly kousky Chanel nebo Louis Vuitton, až po rychlé řetězce, které mokasíny v jednodušších designech vyráběly pro masový trh. Když si dnes otevřete jakýkoli módní e-shop, pravděpodobně tam na mokasíny narazíte a bezesporu se budou nosit i letos. Jen už to z módního hlediska nebude tak vzrušující.

TIP NA VIDEO: Jaké další trendy ovládnou letošní jaro?

Mokasíny se svou masivní podrážkou ovšem prošlapaly cestu příbuzným botám – třeba tvarově podobným střevícům Mary Jane, na jejich vlně se svezly i nízké martensky (ve všech případech samozřejmě v ideální kombinaci s bílými ponožkami). A s elegantní kulatou špičkou přicházejí letos na jaře i dřeváky – tentokrát si v nich vykračovaly modelky na přehlídkách Givenchy, Alaïa, Salvatore Ferragamo nebo Rejina Pyo, své ikonické mokasíny vyměnil za dřeváky i módní dům Gucci.

Rejina Pyo

Salvatore Ferragamo

Gucci

Givenchy

Alaïa

I když nám evokují dávné, blíže neurčité doby, kdy děvečky vymetaly v chalupách světnice (ale ty byly pravděpodobně spíš bosy), dřeváky byly také módním hitem 70. let, kdy je modelky prezentovaly na stránkách Vogue. A jak známo, tahle dekáda v aktuální módě stále silně rezonuje.

Současní návrháři navíc jejich klasický design poněkud maskují, takže jde spíše o fúzi dřeváků a muletek, někdy obohacených o trendy platformu nebo o slingback pásek. A dočkáme se i gumových clogs, jejichž podobnost s crocsy nejspíš nebude čistě náhodná.

Zatímco některé influencerky nosí dřeváky už teď v zimě – buď s ponožkami, nebo zateplené beránkem, takže spíš připomínají bačkory – jaro a léto přinesou i barvy a kreativitu. Vedle černé nebo hnědé kůže se budou objevovat i zábavnější vzory, třeba zvířecí nebo květinové, což jistě nenechá chladnou generaci Z.

Loading
Loading
Loading

Fotogalerie: Kde už nyní koupíte stylové dřeváky i „dřeváky“?