Nostalgie z dětství: Lakovky, které dodávají dívčí šmrnc i eleganci

Říká se jim různě: babydoll boty, babies, nejčastěji však Mary Janes. Z hlediska designu se tahle trendy obuv řadí někam mezi balerínky a mokasíny a trochu evokuje boty pro holčičky nebo ideální doplněk ke školní uniformě. Nosila je Hermiona a miluje je módní ikona a moderátorka Alexa Chung. Oblíbíte si je také?

Příští rok to bude 120 let od chvíle, kdy Mary Janes dostaly své jméno – podle postavičky z komiksu Buster Brown, který vycházel v New York Herald. Tou byla opravdu holčička s uzavřenými střevíčky s páskem přes nárt. Pro představu; v té době byla slavná asi jako dnes Lisa Simpson. Komiks se zalíbil markeťákovi z obuvnické společnosti Brown Shoes Company, který koupil licence na postavičky, aby skrze ně propagoval linii dětských bot. V té době totiž Mary Jane boty nosili kluci i holky – posun k jejich vnímání jako ryze holčičí obuvi nastal až ve 30. letech.

TIP NA VIDEO: Připomeňte si historii balerínek

Výrazný mladistvý akcent si uchovaly i v následujících módních dekádách. V šedesátkách je nosily tehdejší hvězdy modelingu Jean Shrimpton a Twiggy. V devadesátých letech se staly součástí stylu Kinderwhore, který spojoval holčičí nevinnost a grunge rozervanost. Typickým doplňkem tehdejších Mary Janes byly podkolenky nebo i nadkolenky, které kontrastovaly s masivními podrážkami devadesátkových modelů. Mary Janes byly ale velice populární i mimo tuto subkulturu. Objevily se třeba v kultovním snímku Clueless s Alicií Silverstone.

Alicia Silverstone ve filmu Clueless (1995)

V poslední dekádě se Mary Janes boty staly oblíbeným doplňkem některých módních ikon. Často je nosí třeba Alexa Chung, Julia Restoin Roitfeld (dcera Carine Roitfeld) nebo Anne-Laure Mais, zakladatelka módní značky Musier Paris. Tyto ženy si oblíbily francouzskou značku Carel, mezi módními influencerkami je aktuálně hitem také italská značka Nodaleto, která proslula zejména masivními blokovými podpatky. „Pro někoho sedmdesátky, pro někoho devadesátky. Pro někoho dívčí, pro někoho odvážné,“ popisují svůj design na webovkách. A tím vlastně shrnují i kouzlo botiček Mary Janes.

Loading
Loading

Fotogalerie: Kde koupíte stylové boty Mary Janes?