Nejvíc trendy vzory sezóny? Vsaďte na retro styl 60. a 70. let

Retro vlivy jsou v letošní módě oproti předešlým sezónám podstatně znatelnější. Které vzory jsou opět v kurzu? A proč tak toužíme po módní cestě do minulosti?

Sentimentální návraty do minulosti nejsou v módě žádnou novinkou. Každé období s sebou přináší chuť ohlédnout se zpět do konkrétní doby, protože v ní přeci vždy z nějakého důvodu bylo lépe. Letošní rok vzkřísil náladu z přelomu nového tisíciletí a módu známou jako Y2K. Za jejím výrazným vlivem stojí především tiktoková generace Z, která je zjevně obdobím okolo roku 2000 zcela fascinovaná. A to možná i proto, že většina jejích zástupců se narodila měsíce i roky poté, co utichly ohňostroje vítající vstup do 21. století.

TIP NA VIDEO: Které barvy vám tento podzim nesmí chybět v šatníku?

Není to ale jen teenage nostalgie, která letos do módy výrazně promlouvá. Naplno se totiž vrátila také bohémská 60. a 70. léta, respektive ty nejlepší prvky z této éry, aktualizované do podoby přijatelné i v současnosti.

Estetika novodobých hippies a rockerů v rozhalených košilích, tenkých šálkách, zvonových kalhotách a kotníčkových botách na kubánském podpatku rozhodně ale není nic nového. Svou základnu mají tito módní (a často i hudební) nadšenci dlouhodobě hlavně na britských ostrovech, kde jsou už téměř šest dekád spojeni hlavně s londýnskými ulicemi Carnaby Street, Portobello Road nebo čtvrtí Camden Town.

Odkaz k módní i hudební éře 60. a 70. let tu tedy existuje již dlouho, letos je to ale poprvé po dlouhé době, kdy se naplno dostává i do mainstreamové módy. Retro je jednoduše opět v kurzu. Vrstvení květinových vzorů, platformových mokasínů i obrovských brýlí à la sedmdesátky už několik let mezi trendy ukotvuje hlavně Alessandro Michele, kreativní ředitel Gucci.

Jeho vliv je natolik velký, že to, co mnozí dříve označovali za trapnou napodobeninu hippie éry, se během pár měsíců stalo vysoce módní záležitostí, po které najednou touží i ti, kteří ještě předevčírem o dané historické době netušili téměř nic.

Vše se ještě více umocnilo vloni v létě, kdy se jednou z nejoblíbenějších skladeb na TikToku stala píseň Dream od kapely Fleetwood Mac z roku 1977. A jelikož právě tato sociální platforma má v současnosti jeden z největších vlivů na propojování hudebních i módních trendů, není se čemu divit, že právě retro odkazy jsou v oblečení letos znatelnější než kdy dříve.

Květinové a paisley vzory ze 70. let jsou každým rokem oblíbeným motivem na podzimních šatech

V současných kolekcích tak můžeme pozorovat hlavně návrat 60s abstraktních vzorů v barevné škále od hořčicově žluté přes oranžovou, hnědou, fialovou až po lahvově zelenou. Vrací se také patchwork či retro potisk květin, které ovšem spíše než venkovskou romantiku evokují psychedelické přebaly dobových hudebních alb. Tyto motivy lze v aktuálních kolekcích najít také v podobě barevných vlnek,m zdobících hlavně džíny či zvonové úpletové kalhoty.

A dokonce i letošní hit – šachovnicová kostka – má své kořeny v 60. letech, což dokazuje například dobová fotografie návrhářky šperků Carol Russell. Její co-ord set z kultovního obchodu Biba jako by vypadl z nabídky současných návrhářů.

Společně se vzory v aktuálních módních trendech rezonují také retro střihy. Patří mezi ně třeba již zmíněné zvonové kalhoty, ke kterým se letos bez problémů nosí i sedmdesátkové kotníčkové boty na platformě. Vrací se také kabáty s kožešinovými límci, rukávy a lemováním (nejlepší kousky seženete v nezávislém obchodě The Hippie Shake nebo si můžete počkat na další módní drop u Charlotte Simone), podlouhlé špičaté límečky u košil či halenky s vázankou ve stylu dní, kdy bylo dnes kultovní album Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band od legendárních The Beatles žhavou novinkou.

Kde kousky s retro vzory pořídit? To se dozvíte v galerii: