Květované šaty nepatří jen létu. Jaké vybrat do chladného počasí?

Na jaře a v létě je nosíme v pastelových barvách i sytých kombinacích, které jsou do parných dní a k moři jako dělané. Na podzim zase raději saháme po tlumených a méně nápadných tónech i vzorech. A stejnou rovnici s květovanými šaty uplatňujeme rok co rok bez jakýchkoliv změn. Není proto čas začít dělat věci trochu jinak?

Vystupování z komfortní zóny se v módě vždy vyplácelo. A kdy jindy bořit zažitá pravidla než po roce stráveném v teplácích a pyžamech? Zatímco loňský podzim jsme spíše než po novinkách sahaly po kouscích, které již dávno obývají naše šatníky, sezóna 2021 láká k experimentům podstatně víc. Proč tedy nezačít u absolutní klasiky, kterou květované šaty bezesporu jsou?

TIP NA VIDEO: Tři nápady, jak nosit šaty během chladnějších měsíců

Již během letošního jara a léta se – jak už jsme tradičně zvyklí – s potisky květin na šatech doslova roztrhl pytel. V mnoha případech ale bylo přeci jen něco jinak. Stokrát okoukané romantické vzory totiž často nahrazovaly psychedelické motivy odkazující k 60. i 70. létům a jednoduché kresby kvítí evokující především návrat do dětství i módní naivitu v tom nejlepším slova smyslu.

A že nešlo jen o chvilkový trend, dokazují šaty z aktuálních podzimních kolekcí. Kromě drobných abstraktních kvítků ve vínové, fialové, hnědé a tmavě zelené barvě s temným podkladem se tak i během chladnějších měsíců budeme nadále setkávat s retro květovanými potisky v pastelových barvách, které v módě dosud platily hlavně za jarní stálici.

Loading
Loading

A kromě barevné palety se mění také samotný střih šatů. Jak naznačují módní prognózy, čerstvě odprezentované kolekce na světových fashion weecích i nabídka v obchodech, midi či midaxi délky, které rok 2021 zcela ovládly, budou stále častěji nahrazovat mini. Tento podzim pak především ve střihu smock, který si zakládá na áčkovém rozšiřování bez jakékoliv definice pasu.

Stejně tak mizí i klasické bohémské volány. Střídají je vázanky v oblasti krku i zad, mašle, límečky, prostřihy a efektní řasení v celé délce šatů. Maximalismus se tak znovu naplno začíná hlásit o slovo a v kategorii šatů bude jeho vliv minimálně v nadcházejících měsících vůbec nejviditelnější.

Loading
Loading
Loading

A až budete přemýšlet, jak květované šaty letos na podzim nosit a kombinovat, vězte, že ani v oblasti stylingu není od věci začít experimentovat. Košilové modely noste napůl rozepnuté ke zvonovým džínům a k těm skutečně romantickým kouskům se nebojte obout kovbojské boty a navrch přidat prošívanou bundu či kabátek, jež jsou aktuálními svrchníkovými trendy.

Výběr podzimních květovaných šatů z aktuálních kolekcí najdete v galerii: