Syrový grunge z 90. let je hlavním trendem sezóny. Jak ho správně nosit?

4 min čtení

4 min čtení

Kostkovaný vzor, oversize střihy, vytahané nitě, nezačištěné lemy a okopané boty. Grunge je hudební a módní styl, ke kterému se vracíme už dlouhých 30 let. Fascinuje nás svou syrovostí a neutuchající chutí vymezit se proti systému. Poslední edice fashion weeků si ho navíc vzala za hlavní téma a pasovala jej na trend číslo jedna – ovládne podzim, zimu i jaro. Kde leží kořeny grunge a jak ho v nadcházejících měsících nosit?

Americké město Seattle nebylo na konci 80. let místem, kde byste očekávali kulturní nebo módní revoluci. Západní metropoli státu Washington tehdy ovládali především hospodští pobudové, kterým žilami koloval divoký mix levného piva a heroinu. Byla to hnijící díra. A právě v těchto podmínkách se zrodil grunge, rockový subžánr a později také klíčový módní trend, jehož podstata ležela v radikálním vymezování se vůči jakékoliv výjimečnosti a nablýskanosti. Grunge chtěl být vším, jen ne opěvovaným hitem. A tak se nakonec opěvovaným hitem stal.

TIP NA VIDEO: Které trendy z 90. let se vrátily do módy?

V hudbě grunge čerpal inspiraci z hard rocku, punk rocku a částečně i heavy metalu. Jeho cílem bylo se vymezit proti jakékoliv pompéznosti a narcistnímu vystupování, které na kulturní scéně zasel sedmdesátkový glam rock a později celá 80. léta.

Rozervaní bohémové, rozervané oblečení

Naštvanost z tehdejší společenské a ekonomické situace se projevovala i na oblékání. Stačí si vzpomenout na ikonické kapely jako Nirvana, Alice in Chains nebo Soundgarden. Všichni to byli kluci ve vytahaných džínech, kostkovaných flanelových košilích, svetrech z thriftshopů a v potrhaných converskách. Pro jeho antisystémový vibe a nedbalost mají dodnes mnozí tendence přirovnávat grunge k punkovému hnutí, na rozdíl od punkerů ale vyznavači grunge nikdy netoužili dát světu co nejhlasitěji vědět, jak jím opovrhují. Místo toho se vznášeli na jisté vlně apatie a lenivosti.

S rostoucím úspěchem výše zmíněných kapel se ovšem z typického grungeového oblečení začal stávat hit. „Grunge look byl chutným soustem pro komerční módu, která ho dokonale využila, prodala a zkarikovala. Vždyť kdo by netoužil po luxusní chudobě,“ popsala vývoj grunge Jana Máchalová v módní publikaci Budiž móda. „Grunge nikdy nechtěl dělat žádná prohlášení, je proto až šílené, že se sám takovým módním prohlášením stal,“ citoval k tématu deník The New York Times módního novináře Jamese Trumana.

Loading
Loading

Z vyhozeného zaměstnance ikonou

Netrvalo dlouho a grunge se dostal do zorného pole módních návrhářů. Konkrétně jednomu z nich utkvěl v hlavě opravdu intenzivně – dotyčným byl Marc Jacobs, který na počátku 90. let působil pod značkou Perry Ellis. Když v roce 1992 představil svou novou kolekci pro nadcházející sezónu, fashion svět zalapal po dechu. Na mole se totiž místo pompézních modelů objevily mladičká Kate Moss nebo Tyra Banks ve velkém otrhaném oblečení a okopaných martenskách. Grunge se tak poprvé ukázal módní smetánce, která na něco takového nebyla vůbec zvyklá. A Jacobse to stálo místo.

Přestože tato kolekce způsobila absolutní otřes, dnes platí za jeden ze zásadních momentů módní historie. K prezentovaným modelům se doteď vrací fashion historici i samotný Jacobs, který po letech kolekci obnovil a kousky z ní znovu pustil do světa – tentokrát již za doprovodu nadšených ovací.

Loading
Loading
Loading

Grunge jako hlavní trend současnosti

Přesně 30 let po (ne)slavné Jacobsově přehlídce je grunge zpátky v plné síle. Ovládl značnou část kolekcí pro letošní podzim a zimu a s příchodem roku 2023 bude jeho vliv ještě sílit. Slavný módní vyhledavač Tag Walk dokonce označil grunge za klíčový trend s vůbec nejvyšším nárůstem oproti minulým sezónám. Na milánském fashion weeku pro jaro/léto 2023 vzrostla jeho četnost o 267 %, v Londýně to bylo dokonce o 330 %.

Jak současné módní pojetí grunge vypadá? Rozhodně si nepředstavujte Kurta Cobaina ve flanelové košili a potrhaných džínech. Grunge je v současném módním kontextu nutné vnímat především jako startovní pozici, ze které si designéři berou pouze jednotlivé prvky, jimiž okořeňují současnou tvorbu.

Fashion weeky pro podzim a zimu nicméně nabídly i slušný počet kolekcí, kde původní smysl grunge hraje prim. Příkladem za všechny může být prezentace značky Marni, která byla prosycena 90s syrovostí a antisystémovým přístupem. Kostkované látky kontrastovaly s potrhanými hedvábnými korzety, které jako by vypadly se skříně Cobainovy manželky Courtney Love. Když už se na mole objevil oblek či sako, daný kousek vždy vypadal, jako že majiteli nesedí alespoň o tři velikosti. A často jej doprovázely i velké rozepnuté košile.

Marni podzim/zima 2022.

Marni podzim/zima 2022.

Obdobně přímočará byla při tvorbě zimní kolekce i Molly Goddard, která na přehlídku vyslala modelky v kostkovaných kardiganech a otrhaných mini sukních. Značka Coach následně vsadila na tartanové mini šaty, jejichž roztomilost rozbila širokými sametovými chokery a obrovskými shearlingovými kabáty. A brandy jako Acne Studios, Dsquared2 a Edward Crutchley zase vsadily na šaty s dírami, maxi kardigany s vytahanými nitěmi i na kontroverzní kalhoty, přes které se obléká ještě sukně.

Coach podzim/zima 2022.

Edward Crutchley podzim/zima 2022.

Dsquared2 podzim/zima 2022.

Přestože by dávalo smysl, kdyby móda pro jaro 2023 plynule navázala na tento nastavený grungeový ráz, realita je jiná. Je sice pravda, že některé značky, které si grunge vybraly jako téma už v zimě (například Marni, Acne nebo Coach), budou tímto směrem pokračovat i v další sezóně, pojetí ale působí zcela odlišně. Na jaře totiž budeme grungeové prvky vídat především v kombinaci s Y2K módou, které se stále nechce sestoupit z trendového piedestalu.

Drsné, dekadentní zpracování navíc v mnoha případech zjemní pastelové barvy, delikátní materiály a dekonstruované spodní a noční prádlo (skvěle se s tím vypořádala návrhářka Dilara Findikoglu). Grunge se též projeví v denimu, kde promluví do oversize střihu džínů, kapsáčů i bund (Givenchy), a také v kategorii sak a bund. Pokud se tedy už teď chcete připravit na jaro, porozhlédněte se v zapadlých second handech po velkém koženém saku s popraskanou kůží, které si ve volném čase můžete nechat ozdobit ještě kovovými cvočky. Bude se vám hodit!

Dilara Findikoglu jaro/léto 2023.

Givenchy jaro/léto 2023.

Acne Studios jaro/léto 2023.