Móda z ulic Milána: Lekce, jak v jarních outfitech kombinovat barvy

Po avantgardnějším Londýně přebral štafetu konání fashion weeku pro podzim a zimu 2022/2023 Milán – kolébka nekompromisní elegance, jejíž street style nabízí spoustu luxusních, avšak současně srozumitelných a inspirativních outfitů. Letos ho však doprovázel také stín neochoty módních značek vyjádřit se k probíhající válce na Ukrajině. 

Každá módní metropole má svůj styl ovlivněný tím, které módní domy jsou s ní tradičně spjaté. Pro Milán jsou definující značky jako Fendi, Max Mara, Alberta Ferretti, Salvatore Ferragamo či Bottega Veneta, které představují vytříbený luxus a moderní pojetí nadčasové elegance. Okázalost hraničící až s teatrálností či kýčem zase reprezentují Dolce & Gabbana, Versace, Moschino nebo třeba Roberto Cavalli.

TIP NA VIDEO: Přehledně – jaké trendy poletí letos na jaře?

Někde mezi tím pak stojí Gucci se svou provokativní estetikou retro bohémy nebo zcela jedinečná Prada, která ve spojení Miuccia Prada a Raf Simons kombinuje svůj tradiční rukopis s prvky streetwearu. Nositelný minimalismus zde reprezentuje německá návrhářka Jil Sander nebo ateliér MM6 Maison Margiela, na rok 2000 zase dává vzpomenout slavná džínová značka Diesel.

Letošní přehlídky však doprovázel stín trapnosti v podobě mlčení – takřka nikdo ze zmíněných velkých jmen se nevyjádřil k situaci na Ukrajině, nejspíš z obavy, co by na to řekla bohatá ruská klientela. Jediný Giorgio Armani pojal svou přehlídku co možná nejkomorněji a na molo vyslal modelky bez hudby. Bottega věnovala Ukrajině na Instagramu jedno story ze čtyřiceti. Bude zajímavé sledovat, jak se k válečnému stavu a celosvětovým sankcím postaví Paříž, která bude vzápetí následovat. Tlak fanoušků na sociálních sítích totiž sílí každým dnem.

Trendy z ulice

Ale zpět k módě. Milán je vždy zárukou přitažlivého a inspirativního street stylu, jenž se posléze přímo zrcadlí i v aktuálních trendech. Zapomeňte na skandinávský um kombinovat sako a crocsy, zde se spíš dočkáte poctivé porce nádherných kabátů, hřejivých roláků a kalhotových kostýmů v základní paletě černá–šedá–hnědá–béžová, což samo o sobě nezní nějak výjimečně, pokud k tomu nepřidáte od pohledu luxusní materiály, jako jsou kůže, vlna nebo kašmír.

Street style v Miláně

Třešinkou na dortu milánské street style módy byly doplňky, bez kterých by nebyla úplná. A právě díky nim si můžete dopřát názornou lekci kombinování barev. Ty základní zde doprovázely akcenty pastelově fialové, žluté, zelené i baby blue. Sem tam probleskly i neonové lodičky, oblíbená „Bottega“ zelená nebo královsky modrá. Bezkonkurenčně nejčastější barvou, která outfitům dodávala na aktuálnosti, však byla sytáoranžová. Na rozdíl od Londýna, který sázel na populární zelenou, se milánský fashion week této kontroverzní barvy nebojí a dokazuje, že nemusíme ani my.

Fotogalerie: Inspirujte svou jarní garderobu milánskými outfity