Inspirace z Instagramu: Jaké trenčkoty ovládnou letošní podzim?

Inspirace z Instagramu: Jaké trenčkoty ovládnou letošní podzim? Zdroj: Instagram @amaliemoosgaard, @alyssainthecity a @lucywilliams02

Inspirace z Instagramu: Jaké trenčkoty ovládnou letošní podzim?
& Other Stories, 179 eur, stories.com
& Other Stories, 179 eur, stories.com1
& Other Stories, 249 eur, stories.com
Arket, 229 eur, arket.com
41
Fotogalerie

Jaké trenčkoty vládnou letošnímu podzimu? Vsaďte na kůži i netradiční odstíny

Žádný kousek není v módě tak silnou definicí podzimu jako trenčkot. Kabát, o kterém se dodnes mnozí domnívají, že jej nosili vojáci v zákopech během první světové války (není to tak úplně pravda), je nadčasovou, dekádami prověřenou stálicí. Ale i ta největší klasika si občas zaslouží update. Proto letos místo plátěné verze v béžové barvě zkuste dát šanci koženým kouskům, které doslova křičí hesla jako elegance a luxus. V případě, že uvítáte dostupnější kousek, zase můžete vsadit na méně obvyklý odstín.

Jakákoliv diskuze o trenčkotech musí začít povinnou odpovědí na otázku: jak to tedy doopravdy bylo s jejich vznikem a historií? Thomas Burberry rozhodně v módních dějinách sehrál klíčovou roli, s původním nápadem ale přišla britská dvojice vynálezců a byznysmenů Charles Macintosh a Thomas Hancock. Výsledkem byl prototyp trenčkotu, který odolá všem nástrahám proměnlivého ostrovního počasí.

TIP NA VIDEO: Připomeňte si cestu trenčkotu do současných šatníků

Konec 19. století následně patřil pomyslnému oděvnímu souboji dvou mužů – zmíněného Thomase Burberryho, autora nepromokavého pevného materiálu zvaného gabardén, z něhož se dodnes šije základní řada trenčkotů Burberry, a Johna Emaryho, šijícího pod značkou Aquascutum obdobné pršipláště. Na koho nakonec historie pamatuje více, je ovšem jasné.

Název trenčkot, odvozený od anglického trench coatzákopový kabát, vnesl do světa módy mýtus, že se Burberryho kabáty staly nedílnou součástí armádního mundúru vojáků v zákopech. Pravda ale je, že trenčkoty nosili v obou světových válkách pouze vysoce postavení důstojníci. Kabát se nicméně stal pomyslným symbolem patriotismu, a tak netrvalo dlouho a na trhu se začaly objevovat laciné napodobeniny originálů. Poptávka rapidně stoupala a trenčkot se postupně proměňoval z praktického kousku, jehož hlavní podstata ležela v odolnosti a funkčnosti, v módní záležitost.

Modelka Rosie Huntington-Whiteley na přehlídce Burberry
Modelka Rosie Huntington-Whiteley na přehlídce Burberry | Zdroj: Profimedia.cz

Gucci podzim/zima 2023
Gucci podzim/zima 2023 | Zdroj: Profimedia.cz

Balenciaga podzim/zima 2023
Balenciaga podzim/zima 2023 | Zdroj: Profimedia.cz

Trenčkot měl v prvních dekádách odolávat hlavně nešvarům počasí, nakonec se ale ukázalo, že stejně úspěšně odolává i sezónním trendům. A přestože se každým rokem objeví nějaká ta menší úprava v podobě trendy barev nebo změny materiálu, většina zákazníků stále touží po béžové nadčasové variantě ve stylu ikonických Burberry trenčkotů. Poslední roky se nicméně o slovo začala hlásit také kožená obdoba, jejíž sláva vrcholí právě letos na podzim. A jak se zdá, stane se novou klasikou, která bude stejně žádaná jako tradiční pojetí.

Rostoucí oblibu kůže při výrobě trenčkotů dokazují také zástupy modelů na přehlídkových molech. Kožené kabáty z aktuálních návrhářských kolekcí oproti bavlněné nebo gabardénové verzi působí o něco mohutněji, nosí se lehce oversize a často mají výraznější sedlo. Stále ale platí, že perfektně padnou.

Na které trenčkoty tedy letos vsadit? Naprostým hitem jsou modely ušité z černé kůže. Nic ovšem lépe neevokuje podzim než kousek v hnědé nebo rezavé barvě, které též s přehledem obstojí i v dalších letech. A pokud toužíte po výraznějším oživení, zvolte model ve vínovém, fialovém nebo lahvově zeleném odstínu. Konkrétní tipy na tradiční i netradiční trenčkoty z aktuálních kolekcí najdete ve fotogalerii.

Ermanno Scervino podzim/zima 2023
Ermanno Scervino podzim/zima 2023 | Zdroj: Profimedia.cz

Versace podzim/zima 2023
Versace podzim/zima 2023 | Zdroj: Profimedia.cz

Alexander McQueen podzim/zima 2023
Alexander McQueen podzim/zima 2023 | Zdroj: Profimedia.cz

Herečka Rachel Weisz na přehlídce Burberry
Herečka Rachel Weisz na přehlídce Burberry | Zdroj: Profimedia.cz