Které trenčkoty vládnou podzimu? Vsaďte na kůži a moderní eleganci

2 min čtení

2 min čtení

Žádný kousek není v módě tak silnou definicí podzimu jako trenčkot. Kabát, o kterém se dodnes mnozí domnívají, že jej nosili vojáci v zákopech během první světové války (není to tak úplně pravda), je nadčasovou, dekádami prověřenou stálicí. Ale i ta největší klasika si občas zaslouží lehký update. Proto letos místo bavlněné verze v béžové barvě zkuste dát šanci koženým kouskům, které doslova křičí hesla jako elegance a luxus.

Jakákoliv diskuze o trenčkotech musí začít povinnou odpovědí na otázku: jak to tedy doopravdy bylo s jejich vznikem a historií? Thomas Burberry rozhodně v módních dějinách sehrál klíčovou roli, s původním nápadem ale přišla britská dvojice vynálezců a byznysmenů Charles Macintosh a Thomas Hancock. Výsledkem byl prototyp trenčkotu, který odolá všem nástrahám proměnlivého ostrovního počasí.

TIP NA VIDEO: Připomeňte si cestu trenčkotu do současných šatníků

Konec 19. století následně patřil pomyslnému oděvnímu souboji dvou mužů – zmíněného Thomase Burberryho, autora nepromokavého, pevného materiálu zvaného gabardén, z něhož se dodnes šije základní řada Burberry trenčkotů, a Johna Emaryho šijícího pod značkou Aquascutum obdobné pršipláště. Na koho nakonec historie pamatuje více, je ovšem jasné.

Název trenčkot, odvozený od anglického trench coatzákopový kabát, vnesl do světa módy mýtus, že se Burberryho kabáty staly nedílnou součástí armádního mundúru vojáků v zákopech. Pravda ale je, že trenčkoty nosili v obou světových válkách pouze vysoce postavení důstojníci. Kabát se nicméně stal pomyslným symbolem patriotismu, a tak netrvalo dlouho a na trhu se začaly objevovat laciné napodobeniny originálů. Poptávka rapidně stoupala a trenčkot se postupně proměňoval z praktického kousku, jehož hlavní podstata ležela v odolnosti a funkčnosti, v módní záležitost.

Trenčkot měl v prvních dekádách odolávat hlavně nešvarům počasím, nakonec se ale ukázalo, že stejně úspěšně odolává i sezónním trendům. A přestože se každým rokem objeví nějaká ta menší úprava v podobě trendy barev nebo změny materiálu, většina zákazníků stále touží po béžové, nadčasové variantě ve stylu ikonických Burberry kabátů. Poslední roky se nicméně o slovo začala hlásit také kožená obdoba, jejíž sláva vrcholí právě letos na podzim. A jak se zdá, stane se novou klasikou, která bude stejně žádaná jako tradiční pojetí.

Khaite podzim/zima 2022.

Budapest Select podzim/zima 2022.

Altuzarra podzim/zima 2022.

Burberry podzim/zima 2022.

Alaïa podzim/zima 2022.

Rostoucí oblibu kůže při výrobě trenčkotů dokazují také zástupy modelů na přehlídkových molech. Kožené kabáty z aktuálních návrhářských kolekcí oproti bavlněné nebo gabardénové verzi působí o něco mohutněji, nosí se lehce oversize a často mají výraznější sedlo. Stále ale platí, že perfektně padnou.

Na které trenčkoty tedy případně vsadit? Naprostým hitem jsou modely ušité z černé kůže. Nic ovšem lépe neevokuje podzim než kousek v hnědé nebo zrzavé barvě, které též s přehledem obstojí i v dalších letech. A pokud toužíte po výraznějším oživení, doplňte trenčkot korzetem po vzoru zimní kolekce Dior, případně zvolte model ve vínovém, fialovém nebo lahvově zeleném odstínu.

Christian Dior podzim/zima 2022.

Ermanno Scervino podzim/zima 2022.

Mithridate podzim/zima 2022.