Trenčkot budí módní respekt: Kde teď seženete ten nejkrásnější?

Víte, jak se pozná, že je nějaký kousek oděvu nesmrtelný? Automaticky vám k němu v hlavě naskočí návrhář nebo značka, která je s ním neodmyslitelně spojená. Malé černé a Chanel, džíny a Levi's, přiléhavý kalhotový kostým a Yves Saint Laurent, pruhovaný svetr a Jean Paul Gaultier... A samozřejmě trenčkot a Burberry. 

Trenčkot se v posledních letech opět těší velkému módnímu zájmu. A minimálně od roku 2017, kdy Priyanka Chopra oslnila na Met Gala v trenčkotové custom róbě od Ralpha Laurena, jejíž vlečka se rozprostírala přes celé schodiště, ho vnímáme nejen jako praktický městský kabát, ale i jako outfit, který při troše stylingové fantazie obstojí i na neformálním večírku nebo společenském setkání.

TIP NA VIDEO: Připomeňte si cestu trenčkotu do současných šatníků

Podobně jako Lauren i další návrháři klasický koncept neustále rozpracovávají, zkoumají hranice střihové dekonstrukce, hrají si s rukávy, klopami i límci, kombinují materiály i odstíny látek. V poslední době se těší zájmu kožené a latexové kabáty a na přehlídkách pro jaro a léto byly k vidění dokonce zlaté (Burberry, Chanel, Michael Kors) varianty, které opět rozšiřují ideu trenčkotu jako alternativního oděvu do společnosti.

Gabriela Hearst pozdim/zima 2021-2022

Trenčkot hvězdou filmu

Trenčkot původně vznikl během první světové války jako dvouřadý kabát určený pro britskou armádu. Thomas Burberry, který už v roce 1879 stvořil prodyšný, ale současně nepromokavý bavlněný gabardén, mu vtiskl ikonické prvky, jako jsou epolety na ramenou, pásky na manžetách nebo převis na zádech. Obraz armádního kabátu pak definitivně zboural Humphrey Bogart, který trenč Burberry oblékl v kultovním filmu Casablanca (1942). Namísto, aby jeho postava pásek zapínala sponou, nenuceně ho vázala do uzlu.

Od té doby vnímáme trenčkot Burberry jako součást elegantního byznys looku nebo jako styl detektiva či tajného agenta. Tento pohled stvrzují filmová 60. a 70. léta. Namátkou vzpomeňme například na Audrey Hepburn ve Snídani u Tiffanyho (1961), Alaina Delona ve filmu Samuraj (1967), Catherine Deneuve v Siréně od Mississippi (1969), Roberta Redforda v Takoví jsme byli (1973) nebo Meryl Streep ve filmu Kramerová versus Kramer (1979).

Trenčkot samozřejmě dávno nepatří jen značce Burberry, s níž si spojujeme zejména klasický vypasovaný střih. Tradici britské elegance experimentálně nadále rozvíjí návrhář JW Anderson. V posledních deseti letech jsou trenčkoty také častým tématem návrhářky Phoebe Philo (toho času u Céline), která je vnímá spíše jako oversize pláště ideální k vrstvení. Tuto uvolněnou estetiku nadále rozvíjejí skandinávské značky, třeba By Malene Birger, jejíž nádherný a aktuální kousek vidíte na úvodní fotografii z kodaňského fashion weeku. Kolik stojí a kde ho koupíte?

Fotogalerie: Nejlepší trenčkoty z aktuálních kolekcí