Inaugurace prezidenta Petra Pavla

Inaugurace prezidenta Petra Pavla Zdroj: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie
Eva Pavlová v buklé šatech od Zuzany Kubíčkové a v kašmírovém kabátě od Štěpánky Pivcové.
Manželka prezidenta během slavnostní inaugurace v kostýmku z dílny Štěpánky Pivcové.
Eva Pavlová se těsně před vstupem do Vladislavského sálu převlékla do fialového kostýmku.
Slavnostní odhalení standarty si žádalo změnu outfitu.
21
Fotogalerie

Nečekaná módní rošáda: Eva Pavlová změnila na poslední chvíli inaugurační outfit

Od chvíle, kdy byl Petr Pavel zvolen novým českým prezidentem, se v módních kruzích začalo spekulovat, jaký outfit zvolí na inauguraci první dáma Eva Pavlová. Co se na první pohled může jevit jako povrchní starost, má ve skutečnosti značnou společenskou váhu. Inaugurační oděv v sobě nese symbolické poselství pro nadcházející časy, současně podává jasnou zprávu o tom, jak bude manželka prezidenta naši zemi reprezentovat, a v neposlední řadě je podporou i pro vybraného tuzemského tvůrce. A na to už odpověď známe: Jako inaugurační oděv Eva Pavlová zvolila fialový kostýmek návrhářky Štěpánky Pivcové, těsně předtím však zazářila také v šatech návrhářky Zuzany Kubíčkové.

Manželka prezidenta Eva Pavlová předvedla během inauguračního dne hned dva outfity. Nejprve oblékla sytě modré buklé šaty z dílny návrhářky Zuzany Kubíčkové, ve kterých vyrazila na slavnostní oběd s bývalým prezidentským párem. „Jedná se o šaty, které vznikly přímo pro příležitost inaugurace. Vycházejí z našich klasických buklé šatů, které máme v nabídce. Mají individuální úpravy na přání – zkrátila se délka, prodloužily rukávy a upravilo se zpracování výstřihu,“ přiblížila pro Ženy.cz Kubíčková. První dáma tyto šaty doplnila sytě červeným kabátem z dílny své osobní stylistky a návrhářky Štěpánky Pivcové. Pro symboliku netřeba chodit daleko – červená a modrá patří ke státním barvám České republiky. Překvapením ale bylo, že do Vladislavského sálu nakonec vstoupila v jiném outfitu – ve fialovém kostýmku, který pro ni ušila rovněž Pivcová. V obou případech se ozdobila broží – v prvním případě od Hanuše Lamra a následně od Evy Růžičkové. Proč ale na poslední chvíli došlo k výměně outfitu?

TIP NA VIDEO: Jacqueline Kennedy. Elegantní kráska se stala ikonou amerických dějin a okouzlila celý svět

Štěpánka Pivcová je rovněž autorkou světle růžových šatů, které Eva Pavlová oblékla v den vítězství svého chotě. Právě díky nim si stihla vyzkoušet, jaké to je, když se přes noc z takřka neznámé návrhářky stanete hvězdou médií a sociálních sítí. Na vydechnutí však nebyl čas, před Pivcovou se rázem zjevil další kariérní milník – nachystat garderobu na slavnostní inauguraci. „Ráda bych trošku zariskovala. Chystáme několik návrhů, které budeme diskutovat, pak vzniknou tři až čtyři verze a z nich se teprve bude vybírat,“ naznačila v lednu v rozhovoru pro Ženy.cz.

Eva Pavlová v buklé šatech od Zuzany Kubíčkové a v kašmírovém kabátě od Štěpánky Pivcové.
Eva Pavlová v buklé šatech od Zuzany Kubíčkové a v kašmírovém kabátě od Štěpánky Pivcové. | Zdroj: Profimedia.cz

Nakonec to vypadá, že dámy vsadily na jistotu, byť v dobrém slova smyslu: rukopis Kubíčkové patří k tomu nejlepšímu, co lze v české společenské módě vidět. A jako osobní stylistka je Pivcová schopná dobře předvídat, co všechno ovlivňuje výběr outfitu. „Stejně jako u růžových šatů bude záležet i na prostředí,“ rovněž přiblížila. K finální „rošádě“ tak došlo minimálně z důvodu, že v modrých šatech s červeným kabátem by Eva Pavlová při vystoupení na balkoně splývala se slavnostně odhalenou prezidentskou standartou.

Slavnostní odhalení standarty si žádalo změnu outfitu.
Slavnostní odhalení standarty si žádalo změnu outfitu. | Zdroj: Profimedia.cz

Srovnání se Zemanovou

Až dosud nezanechala inaugurační móda v historii samostatné České republiky příliš velkou stopu. Ještě v době Československa se však o symbol postaral Václav Havel, který v roce 1989 kráčel nádvořím Pražského hradu v ikonicky krátkých nohavicích. Význam slavnostního outfitu poté stoupl především v době uzákonění přímé volby prezidenta – protože společně s ním si lidé volí i první dámu (v případě zvolené prezidentky by se tato pozornost upínala na ni, jak se ostatně potvrzuje v případě Zuzany Čaputové, jež na svou inauguraci v roce 2019 zvolila bleděmodré šaty od slovenského návrháře Borise Hanečky).

Jak příznačné z dnešního pohledu je, že když v roce 2013 nastupoval do úřadu Miloš Zeman, zvolila jeho manželka Ivana ponurou kombinaci černých šatů a černého kabátu – čili takovou, kterou by si například ve Spojených státech nemohla první dáma vůbec dovolit. Inaugurační outfit má totiž zpravidla symbolizovat naději nebo změnu. Černá je umožněna odcházejícím prvním dámám (jako reprezentaci nově nabyté svobody ji využila například Melania Trump), může být též součástí večerní toalety. Nicméně v případě slavnostního denního oděvu první dámy symbolizuje spíše rezignaci či touhu zůstat v pozadí – což také nakonec Ivana Zemanová bezezbytku naplnila. O pět let později však Zemanová toto módní faux-pas napravila, když oblékla adekvátní vínový komplet. Byl to mimo jiné důkaz, že inaugurační móda v Česku stoupá na významu.

Ivana Zemanová dala svým prvním inauguračním outfitem najevo, že chce zůstat v pozadí (2013).
Ivana Zemanová dala svým prvním inauguračním outfitem najevo, že chce zůstat v pozadí (2013). | Zdroj: Profimedia.cz

Ženy na pódiu

Barevná symbolika hraje v případě slavnostních inaugurací významnou roli. Názorně se to dá prezentovat na příkladu Spojených států amerických, které mají v tomto směru bohatou historii. K nejoblíbenějším se řadí modrá barva, kterou na inauguraci svého chotě v roce 1961 oblékla Jacqueline Kennedy – její baby blue kabátek s módně zkrácenými rukávy, bílými rukavicemi a kožešinovým rukávníkem působil elegantně a svěže (navzdory tomu, že většina lidí měla šanci ho spatřit jen na černobílých fotografiích). Ostatně Jackie bylo pouze jednatřicet, když se stala třetí nejmladší první dámou v historii Spojených států. Různé odstíny modré poté zvolily na inauguraci i další první dámy USA: Hillary Clinton (1993), Laura Bush (2001), Melania Trump (2017) a Jill Biden (2021). Ani červená barva však není zapovězena – tento výrazný odstín oblékla například Lady Bird Johnson (1965) nebo Nancy Reagan (1981, 1985).

První inaugurace Billa Clintona a první dáma v modrém (1993).
První inaugurace Billa Clintona a první dáma v modrém (1993). | Zdroj: Profimedia.cz

Sázka na modrou – George a Laura Bushovi během inaugurace v roce 2001.
Sázka na modrou – George a Laura Bushovi během inaugurace v roce 2001. | Zdroj: Profimedia.cz

Melania Trump na inauguraci zazářila elegancí ve stylu Jackie Kennedy (2017).
Melania Trump na inauguraci zazářila elegancí ve stylu Jackie Kennedy (2017). | Zdroj: Profimedia.cz

Jediná, kdo se z této řady zcela vymykal, byla v roce 2009 Michelle Obama, jež zvolila komplet šatů a kabátku z plstěné krajky od kubánsko-americké designérky Isabel Toledo. Napjatá americká média i veřejnost tehdy překvapila zcela nebývalým odstínem: lemongrass čili barvou citronové trávy. Sama návrhářka se ve svých memoárech svěřila, že zvolila právě tento odstín, protože spíš než barvu vyjadřuje emoci. „Doufala jsem, že tento tón bude evokovat ideu znovuzrození a obnovy, že bude symbolizovat nový den.“ Vedle toho vnímala tento nezvyklý odstín jako klidný, vřelý a současně optimistický.

Na první inauguraci v roce 2009 zvolila Michelle Obama nečekaný odstín – limegrass.
Na první inauguraci v roce 2009 zvolila Michelle Obama nečekaný odstín – limegrass. | Zdroj: Profimedia.cz

Spolupráce návrhářů s prvními dámami mívá oboustranně pozitivní dopad. Vedle Isabel Toledo pomohla Michelle Obama nastartovat kariéru dnes již zavedeného jména světové módní scény, jímž je Jason Wu. V době, kdy ho oslovila, aby jí ušil šaty na inaugurační bál, mu bylo pouhých pětadvacet let. Ovšem i ona díky jeho šatům nabyla prestiž a sebevědomí. „Do té doby jsem si v životě večerních šatů mnoho neoblékla, ale výtvor Jasona Wu způsobil malý, leč mocný zázrak: ve chvíli, kdy jsem už už začínala mít pocit, že mi nezbylo nic, co bych mohla světu ukázat, jsem si najednou připadala něžná a krásná a zase v pohotovosti,“ vzpomíná ve svých memoárech Můj příběh Michelle Obama a dodává, že pokud z ní tyto šaty nevykouzlily přímo „princeznu tanečního parketu“, tak z ní rozhodně učinily „ženu schopnou vystoupat na další pódium“.

Pravda je, že americká inaugurační móda je spojená s velkou prestiží a má vliv na slavnostní a ceremoniální módu i ve světě. Také zde nabývá na významu nejen symbolika barev, ale i výběr návrhářů či módních značek, kteří se na outfitech podílejí. Pozornost se přitom netočí jen kolem prezidentského páru. Důkazem budiž i poslední slavnostní přísaha v roce 2021, během níž byl do úřadu nejmocnějšího muže USA jmenován Joe Biden. Namísto odcházejících Trumpových, kteří se jí nezúčastnili, zářila po boku prezidentského páru nová viceprezidentka Kamala Harris ve fialovém kabátě od návrháře Christophera Johna Rogerse. Ve stejný den se také zrodila módní ikona z její nevlastní dcery Elly Emhoff, jež pro tuto příležitost oblékla kabát Miu Miu a posléze se stala tváří několika módních značek.

Barevná souhra kabátů na americké inauguraci v roce 2021. Jak bývá zvykem, Kamala Harris i Jill Biden oslovily pro své outfity americké tvůrce.
Barevná souhra kabátů na americké inauguraci v roce 2021. Jak bývá zvykem, Kamala Harris i Jill Biden oslovily pro své outfity americké tvůrce. | Zdroj: Profimedia.cz

Pozornost na sebe tehdy strhla i básnířka Amanda Gorman ve žlutém kabátě Prada s červenou čelenkou stejné značky ve vlasech. Kanárkovým odstínem přitom Gorman vyjadřovala vděčnost Jill Biden, která jí tuto příležitost, přednést autorskou báseň The Hill We Climb, dala. Když se ty dvě ženy v roce 2017 poprvé setkaly, měla na sobě Amanda Gorman žluté šaty, které současná první dáma pochválila. A památnou se stala i statement róba, ve které zpívala hymnu Lady Gaga – tmavomodrý přiléhavý top z kašmíru zdobený zlatou broží ve tvaru holubice míru, který přechází do opulentní rudé sukně s vlečkou. Když si dnes člověk vzpomene na poslední americkou inauguraci, vybaví se mu ne jeden outfit, ale klidně čtyři nebo pět. A je vidět, že Česko po dnešku nezůstává sedět v koutě.

Amanda Gorman v outfitu Prada (2021).
Amanda Gorman v outfitu Prada (2021). | Zdroj: Profimedia.cz

Lady Gaga zazpívala hymnu v opulentní róbě Schiaparelli (2021).
Lady Gaga zazpívala hymnu v opulentní róbě Schiaparelli (2021). | Zdroj: Profimedia.cz

Inaugurační móda u nás a ve světě. Jak jsme na tom?

Inaugurace prezidenta Petra Pavla
Inaugurace prezidenta Petra Pavla | Zdroj: Profimedia.cz
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz
Eva Pavlová v buklé šatech od Zuzany Kubíčkové a v kašmírovém kabátě od Štěpánky Pivcové.
Eva Pavlová v buklé šatech od Zuzany Kubíčkové a v kašmírovém kabátě od Štěpánky Pivcové. | Zdroj: Profimedia.cz
Manželka prezidenta během slavnostní inaugurace v kostýmku z dílny Štěpánky Pivcové.
Manželka prezidenta během slavnostní inaugurace v kostýmku z dílny Štěpánky Pivcové. | Zdroj: Profimedia.cz
Eva Pavlová se těsně před vstupem do Vladislavského sálu převlékla do fialového kostýmku.
Eva Pavlová se těsně před vstupem do Vladislavského sálu převlékla do fialového kostýmku. | Zdroj: Profimedia.cz
Slavnostní odhalení standarty si žádalo změnu outfitu.
Slavnostní odhalení standarty si žádalo změnu outfitu. | Zdroj: Profimedia.cz
Pro druhou inauguraci se Ivana Zemanová již poučila a černou vyměnila za adekvátní vínovou. Změny doznala také barva vlasů (2018).
Pro druhou inauguraci se Ivana Zemanová již poučila a černou vyměnila za adekvátní vínovou. Změny doznala také barva vlasů (2018). | Zdroj: Profimedia.cz
Kateřina Zemanová během druhé inaugurace (2018).
Kateřina Zemanová během druhé inaugurace (2018). | Zdroj: Profimedia.cz
Ivana Zemanová dala svým prvním inauguračním outfitem najevo, že chce zůstat v pozadí (2013).
Ivana Zemanová dala svým prvním inauguračním outfitem najevo, že chce zůstat v pozadí (2013). | Zdroj: Profimedia.cz
Václav a Livia Klausovi během inaugurace v roce 2003.
Václav a Livia Klausovi během inaugurace v roce 2003. | Zdroj: Profimedia.cz
Barevná souhra kabátů na americké inauguraci v roce 2021. Jak bývá zvykem, Kamala Harris i Jill Biden oslovily pro své outfity americké tvůrce.
Barevná souhra kabátů na americké inauguraci v roce 2021. Jak bývá zvykem, Kamala Harris i Jill Biden oslovily pro své outfity americké tvůrce. | Zdroj: Profimedia.cz
Ella Emhoff v kabátových šatech Miu Miu (2021).
Ella Emhoff v kabátových šatech Miu Miu (2021). | Zdroj: Profimedia.cz
Lady Gaga zazpívala hymnu v opulentní róbě Schiaparelli (2021).
Lady Gaga zazpívala hymnu v opulentní róbě Schiaparelli (2021). | Zdroj: Profimedia.cz
Amanda Gorman v outfitu Prada (2021).
Amanda Gorman v outfitu Prada (2021). | Zdroj: Profimedia.cz
Šťastná Melania Trump a černá jako symbol svobody. Takto se loučila s Bílým domem (2021
Šťastná Melania Trump a černá jako symbol svobody. Takto se loučila s Bílým domem (2021 | Zdroj: Profimedia.cz
Melania Trump na inauguraci zazářila elegancí ve stylu Jackie Kennedy (2017).
Melania Trump na inauguraci zazářila elegancí ve stylu Jackie Kennedy (2017). | Zdroj: Profimedia.cz
Na první inauguraci v roce 2009 zvolila Michelle Obama nečekaný odstín – limegrass.
Na první inauguraci v roce 2009 zvolila Michelle Obama nečekaný odstín – limegrass. | Zdroj: Profimedia.cz
Druhá inaugurace George W. Busher a první dáma tentokrát v bílé (2005).
Druhá inaugurace George W. Busher a první dáma tentokrát v bílé (2005). | Zdroj: Profimedia.cz
Sázka na modrou – George a Laura Bushovi během inaugurace v roce 2001.
Sázka na modrou – George a Laura Bushovi během inaugurace v roce 2001. | Zdroj: Profimedia.cz
Hillary Clinton během druhé inaugurace prezidenta Billa Clintona (1997).
Hillary Clinton během druhé inaugurace prezidenta Billa Clintona (1997). | Zdroj: Profimedia.cz
První inaugurace Billa Clintona a první dáma v modrém (1993).
První inaugurace Billa Clintona a první dáma v modrém (1993). | Zdroj: Profimedia.cz