Trendy z haute couture: Romantika, které vévodí růže, sytě červená a prvky hororu
Módní kolekce haute couture pro podzim a zimu sice nepřinesly žádné kontroverze jako v předchozí sezóně, kdy módní dům Schiaparelli šokoval modely se zvířecími hlavami, zato se postaraly o velkou dávku přímočaré a dekadentní romantiky. Jestli jste si v posledním roce oblíbili estetiku 3D růží, popřípadě halloweenskou atmosféru seriálu Wednesday, pak vám přijdou vhod i následující trendy, které během týdne módy dominovaly v Paříži.
Růže
Kolekce haute couture často až se zpožděním zpracovávají trendy, které už oblétly svět v podobě ready-to-wear i fast fashion. Důkazem je trend 3D růží, který doslova opanoval letošní fashion week. A nutno říct, že večerním modelům, které si na celém světě může dovolit maximálně na čtyři tisíce lidí, náramně slušely. Asi nejvíc se tímto přímočarým symbolem lásky nechal strhnout Giorgio Armani, který svou kolekci pro Armani Privé růžemi doslova zasypal – nebyl snad model, kde by tento prvek chyběl. Doslova do růže oblékl modelku i Pier Paolo Piccioli, který vládne módnímu domu Valentino. A přidávali se i další – k vidění byly růže ve spojení se sametem, ve formě delikátní výšivky i jako velké aplikace, které se stávají přímou součástí oděvu.
TIP NA VIDEO: Jaké šaty vládnou roku 2023?
Haute Couture Fashion Week je událost, která se koná dvakrát ročně výhradně v Paříži a při níž svou jedinečnou tvorbu prezentují výhradně návrháři, kteří jsou členy The Chambre Syndicale de la Couture Parisienne, sdružení, které v roce 1858 založil (paradoxně) anglický návrhář Charles Frederick Worth. Být členem haute couture znamená plnit několik podmínek: například mít ateliér v Paříži a k němu přesně určený počet zaměstnanců, šít modely zákazníkům na míru a dvakrát ročně připravit přehlídku, která čítá minimálně 50 modelů na večerní i denní nošení. K tradičním značkám haute couture patří třeba Chanel, Dior, Schiaparelli nebo Valentino.
Co je Haute Couture Week?
Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>
Pokračování 2 / 5
Hororové prvky
Některé modely z aktuální haute couture se nesly až v hororovém duchu. To platí zejména o části kolekce libanonského návrháře Zuhaira Murada, který se – vedle již zmíněných růží – zaměřil na motivy s výrazným gotickým nábojem. Při bližším pohledu se ze zdánlivě romantických šatů vynořovaly výšivky zdobené pavoučími sítěmi či netopýry – efektně přímočarý byl například dekolt tvarovaný do obdobné černé siluety. Atmosféra jako z děl Edgara Allana Poea v jeden moment ovládla i přehlídku Schiaparelli – to když se na mole objevila modelka v černém objemném kožešinovém kabátě, který připomněl jeden z ikonických modelů Alexandera McQueena – Raven (Havran). A neméně znepokojivým dojmem působily i černé róby doplněné tesknými závoji.
Pokračování 3 / 5
Červená
Kde jsou růže, nemůže chybět červená barva. Doslova to platilo u kolekce Armani Privé, kde touto barvou přehlídka kulminovala. Pro finále ji ale zvolil i francouzský návrhář Alexis Mabille, který rovněž představil několik rudých modelů. Červená barva se na aktuálních přehlídkách haute couture zkrátka stala jednou z nejvíc zastoupených barev – pohybovala se přitom na škále od klasicky jasného odstínu až po vínové tóny. Zajímavým spojujícím motivem, který se objevil na několika přehlídkách (Náhoda? Nemyslíme si!) je červená kápě, která má až religiózní nádech. Vedle toho však nechyběly ani klasické róby ve stylu Hollywood glamour. Za zmínku pak stojí saténový model Stephane Rollanda, jenž se inspiroval operní pěvkyní Marií Callas, anebo červený buklé kabátek Chanel, který ovšem vyčníval i díky roztomilému doprovodu modelky.
Pokračování 4 / 5
Korzety
Obliba nahých šatů zřejmě pro nadcházející půlrok neutichne, alespoň soudě dle předpovědí haute couture, kde nebyla o průsvitné modely nouze. A zatímco v minulé sezoně se vracely zejména klasické korzetové šaty, nyní lze hovořit přímo o návratu korzetů – s nápadnou kostrou a transparentními panely, které šatům dodávají přitažlivou optickou strukturu. Estetika lingerie byla k vidění zejména na přehlídce Schiaparelli, ale překvapil i Chanel, byť návrhářka Virginie Viard toto téma podala s typickou cudností. Naopak Zuhair Murad a Alexis Mabille vsadili na rafinované propojení s krajkou, které se svým způsobem stává nadčasovým – ano, člověk má pocit, že něco takového už viděl mnohokrát.
Pokračování 5 / 5
Černobílé kreace
Černá a bílá – módní protiklady, které nejlépe dokážou zaujmout, když se propojí jako jin a jang. V případě haute couture navíc platí, že luxusním modelům dokážou dodat to správné drama. K vidění byly často kreace, ve kterých spolu protikladné barvy takřka soupeřily a kde každá po svém dodávala šatům určitou dynamiku. Černá jako nositelka symetrie a střídmosti, zatímco bílá jako organická hmota, která svou barevnou sokyní vytrvale prorůstá, čímž porušuje její jednolitou siluetu. Efektní kreace v tomto stylu představili zejména Giambattista Valli, Stephane Rolland či Zuhair Murad.
I v tak unikátních dílnách, jako jsou ty haute couture, však krystalizují tendence, které můžeme vnímat jako trendy. Podívejte se na 7 momentů, kde se vize módních návrhářů překvapivě protnuly.